KONEČNE POKROK: Pacienti sa zbavili dlhého Covidu, vďačia za to obyčajnému lieku

  • Dvaja pacineti sa spontánne vyliečili z dlhého Covidu
  • Vďačia za to jednému bežnému lieku, vedci sa prípadov chytili a započali výskum
  • Pre liečbu dlhého Covidu to môže znamenať markantné zmeny
Lieky a covid
Unsplash/Kate Hliznitsova, CDC
  • Dvaja pacineti sa spontánne vyliečili z dlhého Covidu
  • Vďačia za to jednému bežnému lieku, vedci sa prípadov chytili a započali výskum
  • Pre liečbu dlhého Covidu to môže znamenať markantné zmeny

Pandémii koronavírusu čelíme už takmer dva roky. Doteraz sa však odborníkom nepodarilo nájsť jednoznačne účinné liečivo, ktoré by pomáhalo pri liečbe dlhého, resp. dlhodobého Covidu po prekonaní infekcie. Štúdie sa doposiaľ zameriavali hlavne na liečenie samotného vírusu a pomoc monoklonálnymi protilátkami či Dexametazónom. Po novom však prichádza zmena.

Poklad sa môže skrývať v bežne dostupnom lieku

Dvaja pacienti, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali s ťažkým priebehom, zažívali následne ťažkosti aj niekoľko mesiacov po nakazení. To by nebolo veľmi zvláštne, keďže pomerne skoro začali vedci a lekári evidovať často sa vyskytujúce prípady tzv. dlhého Covidu, ktorý prináša problémy aj napriek tomu, že človek drží v ruke negatívny výsledok testu.

Jedným respondentom bola žena z Kalifornie, ktorá patrila medzi prvých infikovaných. Jej ochorenie sprevádzal pocit bolesti na hrudníku, horúčky a nočné potenie. Najhoršia infekcia trvala až neuveriteľných 24 dní. Neskôr ale mnohé zo symptómov nezmizli. 

Lieky
zdroj: Unsplash/James Yarema

Z dlhého Covidu jej pomohli až antihistaminiká, ktoré začala užívať náhodne kvôli alergii na syr. Po pol roku sa jej až v tomto momente výrazne zlepšil zdravotný stav a cítila sa lepšie. 

Možný zázračný liek nesie názov difenhydramín. Na Slovensku môžeme tento liek nájsť len ako účinnú látku nachádzajúcou sa v antihistaminikách. Bežne je však tento liek používaný v USA na liečenie mnohých alergií, chrípky, nespavosti či pri liečbe Parkinsonovej choroby. 

Nebola jediná

Podobne skončila aj učiteľka, ktorá bola pozitívne testovaná na koronavírus a ešte po mesiaci zažívala problémy spojené s Covid-19. Príznaky, akými sú bolesť kĺbov, nespavosť, zrýchlený tep srdca a ťažkosti s koncentráciou, boli každodennou súčasťou jej života.

Po roku jej symptómy postupne začínali slabnúť, až takmer úplne vymizli. Lekári sa domnievajú, že je to práve antihistaminikom, ktoré užívala. Jedného dňa pacientka náhodne zmenila antihistaminikum fexofenadín za difenhydramín, pretože práve ten bol dostupnejší. Nasledujúce dni si všimla, že sa jej ťažkosti a únava zlepšili. 

A čo iné lieky?

Na Slovensku poznáme ošiaľ s neslávne známym antiparazitikom Ivermektín, ktorý bol hromadne kupovaný a užívaný ako liečba na koronavírus. Štúdie však skúmali okrem Ivermektínu aj mnohé iné liečivá, ktoré podobne ako Ivermektín skončili buď s veľkým množstvom otázok, alebo neúspechom.

Ošiaľ Ivermektínu sme v našich článkoch rozoberali už dávnejšie. Podobne tak aj niektoré nežiadúce následky, ktoré jeho užívaním mnohých postihli. Okrem Ivermektínu sa rozoberali Chlorochín a Hydroxychlorochín, Lopinavir, Ritonavir a mnohé iné. 

Väčšina spomenutých liekov čelí niekoľkým problémom, ktoré im bránia v tom, aby boli schválené na liečbu koronavírusu. Užívanie týchto liekov sa často spája s vedľajšími účinkami, akými sú nevoľnosť a hnačka spolu so zvýšeným rizikom poškodenia pečene a mnohými inými. 

Existujú však aj lieky, ktoré štúdiami zatiaľ prechádzajú bez takýchto vedľajších účinkov. Medzi nimi aj Fluvoxamín, Famotidín alebo Nafamostat a Kamostat. Tieto lieky sa stali predmetom ďalších štúdií, ktoré hlbšie skúmajú ich účinnosť. Na Slovensku sa na liečbu Covidu využívajú väčšinou monoklonálne protilátky, Molnupiravír či Dexametazón.

Sú antihistaminiká odpoveď?

Menšia štúdia, ktorá začala skúmať vplyv antihistaminík a ich účinok na liečbu ochorenia Covid-19, mala 49 pacientov, z nich malo až 70 % po užívaní antihistaminík zlepšený zdravotný stav. 

Melissa Pintová, docentka ošetrovateľstva UCI, sa pre portál UCI News vyjadrila, že „možnosť, že by ľahko dostupný, voľne predajný liek mohol zmierniť niektoré symptómy, znamená nádej pre približne 54 miliónov ľudí na celom svete, ktorí sú nepokojní už mesiace či dokonca roky“.

Lekári sa domnievajú, že vplyv antihistaminík na liečbu ochorenia Covid-19 bude potrebné oveľa hlbšie preskúmať, aby mohli vyvodiť záver, že skutočne pomáhajú. Naďalej však zostáva fakt, že práve dva spomínané prípady žien z Kalifornie rozprúdili diskusiu o možnom objavení efektívneho liečiva. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: ScienceAlert, BMJ Journals, Nature Medicine, Startitup, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá