Diviaky z Bratislavy sa vymkli kompetentným z rúk. Ich osud je nejasný, vstúpili sme do začarovaného kruhu

  • Diviakov môžeš v Bratislave stretnúť prakticky kdekoľvek. Na ceste do práce či do divadla
  • Situácia sa vymyká spod kontroly. Nejde o nový problém, no riešenie k dispozícii nemáme
  • Startitup zisťoval, čo sa stane s diviakmi, ktoré nedávno križovali cestu električke v Karlovej vsi
  • Narazili sme na začarovaný kruh
Bratislava, diviak, diviaci, diviaky
Unsplash/Jacques Dillies, Martin Katler
  • Diviakov môžeš v Bratislave stretnúť prakticky kdekoľvek. Na ceste do práce či do divadla
  • Situácia sa vymyká spod kontroly. Nejde o nový problém, no riešenie k dispozícii nemáme
  • Startitup zisťoval, čo sa stane s diviakmi, ktoré nedávno križovali cestu električke v Karlovej vsi
  • Narazili sme na začarovaný kruh

Situácia s diviakmi sa v našom hlavnom meste vymyká spod kontroly. Na Instagrame sme ťa informovali o tom, že sa diviačia rodinka prechádzala po zastávke električiek pod mostom Lafranconi.

Nedávno diviaka zachytili aj pred budovou Národného divadla a vysokoškoláci, ktorí bývajú na Mlynoch, sa s nimi stretávajú celkom bežne. Bratislavská Karlova Ves žiada štát o urgentné riešenie tohto problému.

Osud diviakov zaujímal aj nás, a tak sme zisťovali, čo ich môže postretnúť. Predpokladali sme, že dôjde k ich odchytu či odstrelu, no narazili sme na začarovaný kruh telefonátov a zisťovania.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Ide o akútny problém

Dana Čahojová, karloveská starostka, túto tému otvorila dnes na rokovaní mestskej rady. Získala na nej podporu zástupcov mesta i ostatných bratislavských mestských častí. Ide o akútny problém a stav diviakov v Bratislave je skutočne vysoký.

Podľa tunajších samospráv by sa diviakmi mali vážne zaoberať štátne orgány, a to predovšetkým Štátna veterinárna a potravinová správa. Štátna veterinárna a potravinová správa zatiaľ nariadila všetkým užívateľom poľovných revírov na našom území intenzívny lov diviačej zveri.

„Pokiaľ je zaznamenaný výskyt diviačej zveri, majú nás kontaktovať buď občania, alebo mestské časti. Ide o požiadavku na príslušnú RVP, my sme Štátna správa, a teda nadriadená organizácia regionálnym potravinovým a veterinárnym správam. Keď príde požiadavka na náš e-mail, je to postúpené na príslušnú regionálnu správu,“ povedal pre Startitup sekretariát Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR.

Bratislavskej mestskej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe sme sa ozvali. „My riešime diviakov len v súvislosti s africkým morom ošípaných a zatiaľ je Bratislava biela, čiže tu nemáme žiaden pozitívny kus,“ uviedol riaditeľ Miloš Mašlej pre Startitup.

V rámci bežných výdavkov v júli minulého roka bolo vyčlenených 5,2 milióna eur v rámci Návrhu opatrení na komplexné riešenie zabránenia šíreniu a eradikáciu afrického moru ošípaných, uvádza Ministerstvo životného prostredia.

Nemajú kompetencie na riešenie problému

Ruky však preč dáva aj Ministerstvo životného prostredia, ktoré na sociálnej sieti uviedlo, že nepoľujú na diviaky, a to ani v meste. Záležitosti súvisiace s poľovníctvom podľa ich slov a zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, spadajú do kompetencií Ministerstva pôdohospodárstva.

Uznávajú, že ide o dlhodobý problém hlavného mesta, avšak dodávajú, že envirorezort nemá kompetenciu ho riešiť.

Princíp je taký, že to má mesto, teda starosta, oznámiť v spolupráci s veterinou. Potom to rieši veterina,“ uviedol Richard Pekár, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva, čím kruh uzavrel. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podáva podľa vlastných slov samosprávam Slovenska v takomto prípade pomocnú ruku.

Starostom a primátorom odporúčajú, aby sa obrátili na príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy. Im majú výskyt divej zveri nahlásiť. Ministerstvo pôdohospodárstva nám poskytlo tlačovú správu, v ktorej samosprávy informovali o tom, ako postupovať, keď sa v ich uliciach pohybuje divá zver. 

„Na základe príkazu hlavného veterinárneho lekára SR prof. Jozefa Bíreša a v zmysle zákona o poľovníctve nie je možný lov diviačej zveri v intravilánoch miest a obcí v súčinnosti s poľovníckou obcou. MPRV SR preto mimoriadne zriadilo e-mailovú adresu, na ktorú môžu predstavitelia samospráv zasielať informáciu o takomto výskyte a zároveň žiadosť o intervenciu zo strany veterinárnych lekárov SR,“ uvádza ministerstvo v tlačovej správe.

Na základe posúdenia na mieste, ktoré vykonajú zástupcovia Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy a poľovníci, sa navrhne odchyt zveri do klietok. Ministerstvo podotýka, že zbraň by sa mala používať v intravilánoch miest a obcí len v krajnej núdzi alebo imobilizáciu diviakov, ktorá je účinná hlavne v prípade, ak ide o výskyt malého počtu zveri. Imobilizáciu zveri zabezpečuje veterinárny lekár.

Adresa, na ktorú je možné nahlasovať uvedené prípady výskytu diviačej zveri, je sekretariat-UR@svps.sk.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Vzhľadom na mimoriadnu situáciu Karlova Ves pripravila oficiálnu žiadosť o urgentné riešenie situácie, ktorú zasiela ministrovi životného prostredia a ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Je nevyhnutné, aby štátne inštitúcie konečne začali venovať tomuto javu primeranú pozornosť,“ povedal Branislav Heldes, hovorca Karlovej Vsi.

Karlova Ves pripomína, že nemá oprávnenie ani zákonnú možnosť eliminovať výskyt diviakov na svojom území. Pravidelne však žiada okresný úrad o mimoriadne povolenia pre poľovníkov štátnych či mestských lesov.

Vinníkom môžu byť klimatické zmeny

Doterajšie zásahy poľovníkov sú evidentne nedostatočné,“ poznamenal Heldes. Dôvodom, prečo sa diviaky objavujú v Karlovej Vsi, ale aj okolitých častiach Bratislavy, je podľa karloveskej samosprávy ich premnoženie a zároveň aj zvýšený pohyb ľudí v prímestských lesoch.

Predseda poľovníckej spoločnosti Devínska Kobyla Ján Martinovič tvrdí, že premnožený stav diviakov v hlavnom meste a jeho okolí je jeden zo znakov globálneho otepľovania. „Kým pred mnohými rokmi samica vrhla ročne maximálne päť mláďat, pretože podmienky pre život boli v minulosti náročnejšie, dnes štandardne vrhne päť mláďat na jar aj na jeseň,“ priblížil.

Diviaky v súčasnosti, ako tvrdí, netrápi krutá zima a ani nedostatok potravy. Mestské lesy v Bratislave pripisujú výrazne vyšší počet diviakov, ako je prirodzený stav, dostatku potravy a absencii prirodzeného predátora, napríklad vlka.

Bratislavské mestské časti opakovane žiadajú svojich obyvateľov, aby nevyhadzovali z balkónov žiadne potraviny, nenechávali zvyšky potravy v okolí odpadových košov a pri strete s diviakmi mali psa na vôdzke. Ak ľudia zbadajú diviaky na obývanom území, mali by kontaktovať mestskú políciu na čísle 159.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, Facebook/Ministerstvo životného prostredia

Najnovšie videá

Trendové videá