Kanadské kamiónové protesty neutíchajú. Ohrozujú ekonomiku, denne spôsobia škodu za 300 miliónov dolárov

  • Masové protesty trvajú už takmer dva týždne
  • Blokáda mostu medzi Kanadou a USA môže mať vážne ekonomické následky
  • Premiér Justin Trudeau demonštrácie ostro odmieta
  • V Ottawe vyhlásili výnimočný stav
Kanada
SITA/AP, Adrian Wyld
  • Masové protesty trvajú už takmer dva týždne
  • Blokáda mostu medzi Kanadou a USA môže mať vážne ekonomické následky
  • Premiér Justin Trudeau demonštrácie ostro odmieta
  • V Ottawe vyhlásili výnimočný stav

Už takmer dva týždne trvajú protesty kanadských vodičov kamiónov proti novým pravidlám, ktoré im nariaďujú byť plne zaočkovaní proti Covidu-19, alebo po návrate cez americko-kanadskú hranicu dvojtýždňovú karanténu.

CNN však pripomína, že do protestov sa zapojili aj bežní občania, ktorí majú výhrady voči noseniu rúšok, lockdownom, reštrikciám týkajúcich sa masových zhromaždení a ďalších opatrení súvisiacich s pandémiou.

Výnimočný stav

Kanadská provincia Ontário vyhlásila v piatok výnimočný stav v reakcii na dva týždne trvajúce protesty proti pandemickým obmedzeniam, píše SITA. Rozhodnutie prichádza v čase, keď kamionisti stále blokujú najrušnejší hraničný priechod s USA Ambassador Bridge, ktorý spája provinciu a americký štát Michigan. Informuje spravodajský portál BBC.

Pokračovanie blokády kritickej infraštruktúry bude nezákonné, uviedol ontarijský premiér Doug Ford. Protestujúcim odkázal, že im môže hroziť až rok väzenia a pokuta 100-tisíc dolárov. To isté podľa neho platí pre každého, kto bráni pohybu tovaru, osôb a služieb na medzinárodných hraničných priechodoch, letiskách, prístavoch a hlavných diaľniciach.

Takzvaný Konvoj slobody sa začal 9. januára v západnej Kanade, keď kamionisti začali protestovať proti povinnosti očkovania proti COVID-19, aby mohli prechádzať cez kanadsko-americkú hranicu. K odporu voči povinnému očkovaniu sa neskôr pridali aj ďalšie protipandemické opatrenia a všeobecný nesúhlas s vládou premiéra Justina Trudeaua.

Hluk prinútil vládu prijať zákaz používania klaksónov

Kamióny sú pri protestoch také hlučné, že sudca Najvyššieho súdu v Ontariu Hugh McLean vydal v pondelok 10-dňový súdny zákaz používania klaksónov.

„Ľudia majú právo protestovať proti rôznym veciam a rozličnými spôsobmi. Ale nepretržitý hluk môže spôsobiť dlhotrvajúce a nenapraviteľné poškodenia sluchu,“ povedal McLean pre Ottawa Citizen.

McLean taktiež okamžite zamietol požiadavku demonštrantov, aby mohli trúbiť aspoň raz denne 5 minút. „Jediným cieľom tohto trúbenia je obrátiť pozornosť na tento protest. To už ale nie je potrebné. Verejnosť si je plne vedomá toho, čo sa deje,“ objasnil McLean.

Blokáda mosta má vážne ekonomické dopady

BBC upozorňuje na skutočnosť, že od pondelka kamionisti blokujú nielen hlavné mesto Ottawu, ktoré je centrom protestov, ale aj Ambassador Bridge, najväčší medzinárodný visutý most na svete, vďaka ktorému sa uskutočňuje asi štvrtina obchodu medzi USA a Kanadou.  Tento most spája Windsor, v kanadskom štáte Ontario, s Detroitom, štát Michigan.

Kanadskí vládni predstavitelia podľa The Guardian vyjadrili vážne obavy, že blokáda tohto mostu môže mať závažný dopad na ekonomiky oboch krajín, naruší automobilový priemysel či poľnohospodársky vývoz.

BBC dokonca uvádza, že dve z najväčších svetových automobiliek, Ford a Toyota, museli dočasne zavrieť niektoré svoje prevádzky, pretože súčiastky áut sú zadržané na hranici medzi Kanadou a USA. Odhady hovoria o škode 300 miliónov dolárov denne.

Odborníci v tejto oblasti očakávajú, že protesty môžu vyústiť v prepúšťaní v tomto odvetví a taktiež v zvýšení cien, ktoré spotrebitelia za autá zaplatia.

https://twitter.com/Reuters/status/1491827962370576386

Premiér Trudeau opatrenia proti Covidu obhajuje

Rezolútny postoj k celému dianiu má premiér Justin Trudeau. Vo svojom prejave pred kanadským parlamentom bránil opatrenia proti šíreniu Covidu.

„Blokády, nelegálne demonštrácie sú neprijateľné a negatívne ovplyvňujú firmy a výrobcov. Musíme urobiť všetko, aby sme ich zastavili. Táto pandémia vysala všetkých Kanaďanov, ale Kanaďania vedia, že spôsob, ako sa cez ňu dostať, je pokračovať v načúvaní vedy, naďalej sa opierať jeden o druhého a byť tu jeden pre druhého,“ povedal podľa BBC Trudeau.

USA vyzývajú na použite federálnych síl  

Spojené štáty vo štvrtok vyzvali kanadskú vládu premiéra Justina Trudeaua, aby na uvoľnenie blokády na spoločných hraniciach, ktorú spôsobili vodiči nákladných áut protestujúci proti pandemickým opatreniam kanadskej vlády, použila „federálne sily“. TASR informuje na základe správy AFP, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie Bieleho domu.

zdroj: SITA/AP, Adrian Wyld

Nemenovaný predstaviteľ administratívy prezidenta Joea Bidena uviedol, že minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas „telefonoval so svojimi kanadskými rezortnými kolegami a vyzval ich, aby použili federálne sily na vyriešenie situácie na našej spoločnej hranici a ponúkol im plnú podporu“ jeho rezortu.

Taktiež americký minister dopravy Pete Buttigieg „hovoril so svojím kanadským náprotivkom ohľadom dôležitosti amerických dodávateľských reťazcov“.

Nemenovaný americký predstaviteľ priblížil, že Bidenova administratíva sa zameriava hlavne na ukončenie blokády na moste Ambassador Bridge spájajúcom kanadské mesto Windsor v provincii Ontário s americkým mestom Detroit, ktorá trvá už štyri dni, ale i na uvoľnenie ďalších blokovaných hraničných priechodov.

Keďže Ambassador Bridge slúži ako dodávateľská trasa pre detroitských výrobcov automobilov, niektoré veľké automobilové spoločnosti v USA aj Kanade preto museli obmedziť výrobu.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, Ottawa Citizen, BBC, The Guardian, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá