Osud diviaka spred Národného divadla je spečatený. Štátne orgány by sa nemali vyhovárať, hovorí šéf veterinárov

  • Diviaci sú obrovským problémom. Ľuďom spôsobujú stres, môžu ťa dokonca aj napadnúť
  • Ak chcú samosprávy problém riešiť, musia spolupracovať. Nejde o jednoduchý proces
  • Diviaka spred divadla uspali a usmrtili, nestačí ho vyviezť za hranice intravilánu
diviaky, bratislava
TASR/Štefan Puškáš, Unsplash/Max Saeling
  • Diviaci sú obrovským problémom. Ľuďom spôsobujú stres, môžu ťa dokonca aj napadnúť
  • Ak chcú samosprávy problém riešiť, musia spolupracovať. Nejde o jednoduchý proces
  • Diviaka spred divadla uspali a usmrtili, nestačí ho vyviezť za hranice intravilánu

V Bratislave je situácia s diviakmi čoraz horšia. Dana Čahojová, karloveská starostka, žiada od štátu rázne a urgentné kroky. Zdá sa totiž, že v Bratislave môžeš naraziť na diviaka kdekoľvek.

Diviačia rodinka prechádzala cez zastávku električiek, iného zahliadli priamo pred novou budovou Slovenského národného divadla.

Začarovaný kruh

Navyše sa zdá, že od problému dáva každý ruky preč. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že ide o kompetencie Ministerstva pôdohospodárstva. Tí zas hovoria, že poskytujú samosprávam iba pomocnú ruku, pričom zriadili e-mailovú adresu, na ktorú môžu prípady diviakov nahlasovať. Zvyšok je však podľa hovorcu Richarda Pekára v rukách mesta a veteriny.

Ozvali sme sa preto bratislavskej mestskej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. „My riešime diviakov len v súvislosti s africkým morom ošípaných a zatiaľ je Bratislava biela, čiže tu nemáme žiaden pozitívny kus,“ uviedol riaditeľ Miloš Mašlej pre Startitup.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Zvieratá uspia a usmrtia

Ocitli sme sa tak v začarovanom kruhu. O stanovisko sme preto požiadali hlavného veterinára Slovenskej republiky, profesora Jozefa Bíreša: „V prípade výskytu diviakov v intraviláne musí príslušný starosta kontaktovať Okresný úrad lesnícky a zároveň informovať príslušnú veterinárnu a potravinovú správu. Tieto organizácie by mali posúdiť, ako vyriešiť situáciu pohybu diviakov v intraviláne,“ opisuje nevyhnutné kroky samosprávy Bíreš.

Okresný úrad má následne kontaktovať užívateľa najbližšieho poľovného revíru, aby bol k dispozícii. Na základe posúdenia situácie sa stanovia podmienky a určí sa, ako tieto diviaky odstrániť z intravilánu.

Profesor Bíreš vysvetľuje, že sa v intraviláne môže strelná zbraň použiť len vo výnimočných prípadoch, a preto zvieratá uspávajú na diaľku, pričom používajú narkotizačnú zbraň: „Na to má povolenie určitá skupina veterinárnych lekárov, ktorí prešli preškolením a majú na to certifikát. Následne takéto zviera usmrtia, vykonajú teda eutanáziu.“

Diviak spred divadla už nežije

Neodporúčame zviera, ktoré uspíme, vyviesť mimo obce alebo mesta. Väčšinou máme skúsenosti, že sa to zviera dokáže vrátiť aj zo vzdialenosti tridsiatich kilometrov. Odporúčame ich teda usmrtiť, je to viazané aj na africký mor, potrebujeme znižovať intenzitu diviakov.“

Usmrtené zviera napokon neškodne a bezpečne odstránia v kafilérii, alebo pod dozorom regionálnej veterinárnej a potravinovej správy na určenom mieste za stanovených podmienok toto zviera zakopú.

„Posledný prípad, ktorý sme tento týždeň riešili, bol diviak, ktorý sa v Bratislave pohyboval pred divadlom. Bol veterinárnym lekárom uspatý a následne bola vykonaná eutanázia,“ hovorí o osude diviaka hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Tieto organizácie teda musia vzájomne spolupracovať. Je dôležité, aby príslušný starosta konal hneď pri prvom pohybe diviaka v intraviláne a kontaktoval dané orgány, zdôrazňuje Bíreš. Zvieratá si totiž ľahko zvyknú a vyberú si biotop mesta či dediny, odkiaľ potom veľmi ťažko odchádzajú. Množia sa a vytvárajú väčšie čriedy.

Nech sa nevyhovárajú

„Keď vám niekto hovorí, že to má urobiť ten alebo ten, nech sa nevyhovárajú. Nemá to všetko urobiť Ministerstvo pôdohospodárstva, respektíve Štátna veterinárna a potravinová správa. My to urobíme, pokiaľ budú zabezpečené finančné prostriedky, keďže to stojí určité peniaze. Spúšťacím mechanizmom je však príslušný starosta.“

Celý proces je náročný, keďže zvieratá cirkulujú a neostávajú na jednom mieste. Musia ich monitorovať a problém neskôr riešiť uspatím. Využívajú sa tiež odchytové zariadenia, do ktorých sa pripraví návnada: „Zvieratá sa do nich chytia a neskôr nasleduje eutanázia.“

„Mnohokrát sa stáva, že sa problém dlho prehliada a nerieši na začiatku. Potom sú tie zvieratá súčasťou života na dedine či v meste. V takom prípade skutočne môže dôjsť k napadnutiu, keďže diviak vie zaútočiť, keď cíti úzkosť. Obťažujú ľudí, robia škody na úrode na domoch a podobne. Vyrušujú, je to pre človeka stres. Je v našom záujme, aby si všetky zložky plnili povinnosti, ktoré im vyplývajú,“ hovorí Bíreš na záver.

Čo v prípade, že diviaka v obývanej časti sám uvidíš? Ministerstvo pôdohospodárstva v tlačovej správe informuje, že zvieratá nemáš plašiť ani fotiť. Máš v takom prípade bezodkladne kontaktovať príslušný obecný alebo miestny úrad.

Samospráva výskyt zveri nahlási Štátnej veterinárnej a potravinovej správe. Na miesto bude vyslaný veterinár, ktorý zviera imobilizuje. Ak budeš diviaka odháňať, môže sa stať, že ho tam veterinár už nenájde. Máš teda kontaktovať samosprávu, ktorá sa následne obráti na sekretariát Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva/Tlačová správa

Najnovšie videá

Trendové videá