Obránime každý centimeter územia NATO, tvrdia USA. Zvažujú nasadenie vojakov aj na Slovensko
- Spojené štáty uvažujú o nasadení ďalších amerických jednotiek vo východnom krídle NATO
- Mohlo by ísť o takzvané rotujúce jednotky, nasadené na základe bilaterálnych zmlúv, v hre je aj Slovensko
- Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan tvrdí, že USA nevedia predpovedať presný dátum a čas ruského útoku
- Pomôcť chce i Taliansko, ktoré je pripravené vyslať vojakov na juhovýchodné krídlo Aliancie
- Spojené štáty uvažujú o nasadení ďalších amerických jednotiek vo východnom krídle NATO
- Mohlo by ísť o takzvané rotujúce jednotky, nasadené na základe bilaterálnych zmlúv, v hre je aj Slovensko
- Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan tvrdí, že USA nevedia predpovedať presný dátum a čas ruského útoku
- Pomôcť chce i Taliansko, ktoré je pripravené vyslať vojakov na juhovýchodné krídlo Aliancie
Spojené štáty uvažujú o nasadení ďalších amerických jednotiek vo východnom krídle NATO, ak dôjde k napadnutiu Ukrajiny Ruskom. Informáciu priniesol denník Washington Post.
Mohlo by ísť o takzvané rotujúce jednotky, nasadené na základe bilaterálnych zmlúv. Okrem vojakov by na území východného krídla Aliancie mohlo dôjsť k posilneniu výzbroje.
„Aliancia zvažuje umiestnenie bojaschopných bojových skupín, ako sú tie, ktoré už pôsobia v Poľsku a Pobaltí – v Rumunsku, Bulharsku, na Slovensku,“ uvádza denník, ktorý sa odvoláva na svoje zdroje z oblasti diplomacie NATO i USA.
Momentálne sú v Poľsku americkí vojaci, nemeckí v Litve, kanadskí v Lotyšsku a britskí v Estónsku.
Už v minulosti bolo avizované, že by jednotky NATO mohli posilniť východné krídlo Aliancie, medzi nimi i Slovensko. Táto iniciatíva mala byť iniciatívou celej Aliancie, a tak by ju muselo odhlasovať všetkých 30 členských štátov NATO.
Maďarsko, kde mali byť tieto jednotky nasadené, sa vyjadrilo, že nebude súhlasiť, čím by do budúcnosti zablokovalo i jednotky pre tie krajiny, ktoré si nasadenie priali, ako Poľsko. Možnosť prijatia jednotiek Slovensko nevylúčilo.
Jednotky, o ktorých teraz informuje Washington Post, by mohli byť nasadené prostredníctvom bilaterálnych zmlúv. Potrebný by bol v takom prípade len súhlas hostiteľskej krajiny.
Na základe bilaterálnych zmlúv pred nedávnom posilnili Spojené štáty vojenskú prítomnosť v Poľsku i v Rumunsku. Do Poľska zamierilo najskôr takmer 2 000 vojakov a v piatok Pentagón avizoval nasadenie ďalších 3 000 amerických vojakov.
Do Rumunska zamierilo takmer 1 000 amerických vojakov.
Nemôžeme predpovedať presný deň alebo čas ruského útoku, tvrdí Sullivan
Záväzok Spojených štátov voči spojencom z Aliancie potvrdil i Jake Sullivan, poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta Joea Bidena.
„Budeme brániť každý centimeter územia NATO, každý centimeter územia podľa článku 5 a myslíme si, že Rusko plne chápe tento odkaz,“ uviedol Sullivan v nedeľu v relácii Face the Nation televízie CBS. Poradca sa odvolával na článok 5, ktorý hovorí, že útok na jedného člena Aliancie je útokom na všetkých. Článok bol aktivovaný len jedenkrát, a to po útoku z 11. septembra 2001 na Svetové obchodné centrum.
Sullivan zopakoval, že Spojené štáty nevedia predvídať kroky ruského prezidenta Vladimira Putina. Sú však pripravené na ďalšie diplomatické rokovania rovnako ako na eskaláciu v podobe vojenského konfliktu.
„V priebehu posledných 10 dní sme boli svedkami dramatického zrýchlenia hromadenia ruských síl a rozmiestnenia týchto síl takým spôsobom, že by mohli začať vojenskú akciu v podstate kedykoľvek,“ povedal Sullivan, ktorý dodal, že útok by mohol začať už tento týždeň. Zároveň dodal, že USA zatiaľ nemajú informácie, že by sa Vladimir Putin už pre útok rozhodol.
„Samozrejme, stále čakajú na príkaz na začatie. A preto nemôžeme predpovedať presný deň alebo čas, kedy môžu konať,“ tvrdí Sullivan, čo je v rozpore s tvrdeniami niektorých diplomatov, ktorí mali informovať západné médiá, že Putin sa už pre útok rozhodol a má nastať 16. februára v stredu.
Sullivan tiež informoval, že Rusko môže vyčkávať na fingovanú „zámienku“, prečo napadnúť Ukrajinu. Takáto zámienka môže prísť z fingovaného útoku na ruské zástupné sily na východnej Ukrajine alebo na ruských občanov, ktorý prevedie samotné Rusko bude ale tvrdiť, že vinu zaň nesú Ukrajinci.
Podľa ukrajinského thinktanku Centra pre obranné stratégie je pri ukrajinských hraniciach takmer 150-tisíc príslušníkov ruskej armády. Západné zdroje zatiaľ uvádzajú počet 130-tisíc vojakov.
Rusko viackrát poprelo, že by plánovalo útok na Ukrajinu.
Pomôcť chce aj Taliansko. Je pripravené vyslať vojakov
Taliansko je pripravené vyslať 2 000 vojakov do štátov na juhovýchodnom krídle NATO vrátane Slovenska, ak sa na schôdzke ministrov obrany členských krajín Aliancie 16. – 17. februára rozhodne o vojenskom posilnení tohto regiónu. Uvádza TASR na základe článku zverejneného v pondelok v talianskom denníku Corriere della Sera.
Vyslanie talianskych vojakov do Bulharska, Maďarska, Rumunska a na Slovensko však musí schváliť taliansky parlament.
Taliansko už má 250 svojich vojakov v Lotyšsku. V Rumunsku sú zase prítomné talianske stíhačky Eurofighter, ktoré majú chrániť rumunský vzdušný priestor v oblasti Čierneho mora.
Podľa talianskeho ministra obrany Lorenza Gueriniho je potrebné vyslať Rusku „jasný a jednoznačný signál, že agresia voči Kyjevu by mala vážne následky“. Minister však zároveň potvrdil, že Taliansko uprednostňuje diplomatické riešenie napätia.
Zdroje: Washington Post, CBS/Face the Nation, TASR