Vyber si strednú, ktorá ti zaistí dobrý job. Vieš, čo je to duál?
Možno si už o duálnom vzdelávaní alebo takzvanom duále počul. Ak nie, tak ide o spojenie školy a praxe vo firme. Už na strednej ti môže dať istotu, že po jej skončení dostaneš atraktívne zamestnanie alebo podporu počas štúdia na výške. Viac ti však o tom povie Samuel Púček, ktorý študuje odbor mechanik nastavovač v duálnom vzdelávaní spoločnosti Schaeffler, jedného z popredných svetových dodávateľov automobilového a iného priemyslu.
Kto sa môže hlásiť do duálneho vzdelávania?
Samuel: Duálne vzdelávanie je určite dobrá voľba hlavne pre toho, kto nemá rád veľa teoretického učenia. Týždeň školy striedate s týždňom praxe vo firme. A to je super.
Čo rozhodlo u teba, prečo si si podal prihlášku do duálu?
Samuel: Chcel som študovať v tých najlepších podmienkach, aké boli dostupné. Mám starších kamarátov, ktorí v duáli študujú alebo ho už skončili, a tak som sa mal koho opýtať. Zvažoval som odbor mechanik mechatronik, ale váhal som, či to zvládnem. Nakoniec som si vybral odbor mechanik nastavovač a neľutujem.
Máš nejaký obľúbený predmet, čo ťa baví?
Samuel: Sústruženie na sústruhu. Ale aj programovanie, ktoré ma baví a ide mi. Píšeme kódy a vďaka naprogramovaniu stroja hneď vidím, či som postupoval správne. Súčiastku, ktorá sa podľa môjho zadania vyrobí, viem skontrolovať a použiť.
Majú dualisti nejaké výhody pred žiakmi na „štandardnej strednej škole“?
Samuel: Podľa mňa sa naučíme viac, ako keby sme chodili len do školy. Striedame týždeň v škole s týždňom praxe v školiacom centre. Myslím si, že tak máme náskok pred ostatnými uchádzačmi o prácu.
A učíme sa spôsobom, ktorý nás baví. Počas praxe môžeme využívať veľa rôznych strojov a pomôcok. To v našej škole nenájdeme. Každý mesiac dostávame štipendium do 100 eur a zažijeme aj množstvo zábavy počas športových aktivít, súťaží alebo výletov, ktoré pre nás firma organizuje.
Hovoríš o strojoch a ďalších pomôckach. Vysvetlíš, o čo ide?
Samuel: Podľa odboru, ktorý študujeme, môžeme využívať rôzne stroje a technológie – nové frézy, sústruhy, vŕtačky, ale aj robotické ramená alebo 3D tlačiarne. Alebo simulujeme výrobu a využívame pri tom virtuálnu a rozšírenú realitu, špeciálne VR okuliare. Radi máme aj Lego Mindstorms a rôzne softvérové programy.
Zvládol si v duáli niečo, na čo si mimoriadne hrdý?
Samuel: Ja som pyšný, že som sám sebe dokázal, že sa viem prekonať a spraviť niečo poriadne. Napríklad nedávno som musel vymyslieť postup, nakresliť technický výkres, naprogramovať stroj a vyrobiť súčiastku – rýchlospojku na hadicu. Skrátka niečo, čo sa zíde aj v normálnom živote.
Musíš vo firme po štúdiu zostať? Čo keď sa rozhodneš pokračovať na výške?
Samuel: Nie, je to moja voľba. Schaeffler ma podporí, ak by som išiel ďalej na techniku. Môžem si vo firme robiť bakalárku alebo diplomovku a aj po vysokej škole tu budem mať určite skvelé možnosti uplatnenia. Aj ja uvažujem nad strojarinou, ale ešte som sa úplne nerozhodol.
Ešte prezraď, čo robia dualisti zo Schaeffleru vo svojom voľnom čase?
Samuel: Všetci sme veľmi športovo založení a o športe sa aj radi bavíme. Máme radi futbal, hokej, basketbal či volejbal, aj ten plážový. Sú medzi nami aj dobrí hádzanári, cyklisti alebo florbalisti. Dokonca máme aj experta na frisbee!
Sme výborný kolektív a stretávame sa aj vo voľnom čase. A ako všetci mladí počúvame rôznu hudbu – hlavne rap, ale aj hip-hop, DnB či folklór. A frčíme aj na seriáloch aj sa o nich radi bavíme. Najviac asi Peaky Blinders, Zaklínač, Narcos, Money Heist, Simpsonovci, Futurama alebo Monk.
Čo by si poradil deviatakom, ktorí stále váhajú?
Samuel: Ak žijú v Trnavskom alebo Žilinskom kraji, nech sa prihlásia do nášho duálu už dnes. Ja ho určite odporúčam. Ak majú ďalšie otázky, nech si pozrú stránky www.dualskalica.sk a www.dualkysuce.sk.
Šancu majú do konca februára. Nebudú ľutovať!
Na ďalšie podrobnosti sme sa spýtali aj Andrey Tuchyňovej, manažérky vzdelávania a riadenia talentov v tejto spoločnosti.
Andrea, čomu sa venuje spoločnosť Schaeffler a prečo ponúka duálne vzdelávanie?
Andrea: Naša spoločnosť je jedným z popredných svetových automobilových a priemyselných dodávateľov. V dvoch závodoch v Skalici a Kysuckom Novom Meste zamestnávame 9000 ľudí a rastieme ďalej, hlavne vo výskume a vývoji. Ročne na trh prinášame množstvo inovácií a patentov a prirodzene kladieme dôraz aj na kvalitné technické vzdelanie.
Keďže sme súčasťou veľkej medzinárodnej spoločnosti, poznatky si navzájom vymieňame a našich žiakov tak vieme pripraviť na povolania budúcnosti podľa najmodernejších štandardov vzdelávania. Na Slovensku máme v duálnom vzdelávaní zapojených 505 študentov, medzi ktorými sú už aj prví absolventi.
Čo sa dualisti okrem praxe u vás naučia?
Andrea: Popri odborných zručnostiach rozvíjajú aj svoje kreatívne nápady, učia sa kriticky myslieť, analyzovať aj predstaviť výsledky svojej práce. Zdokonaľujú sa aj v cudzom jazyku, ktorý je dnes nevyhnutnosťou. Kto chce, môže ísť napríklad aj na Erasmus pobyt do našich európskych závodov.
V Skalici aj na Kysuciach ponúkame žiakom zaujímavé odbory štúdia, napríklad špecializácia pre projekty v oblasti elektromobility alebo digitálneho podniku.
Tento rok oslovujete deviatakov aj pomocou kampane #Hľadáme Teba. Jeden zo sloganov hovorí, že „Volant patrí do múzea“. To fakt?
Andrea: Málokto možno vie, že aj v našich slovenských závodoch pracujeme na inovatívnych riešeniach pre svetové automobilové značky. A jednou z technológií je aj systém Steer-by-Wire, ktorý prenáša povely na riadenie kolies auta len prostredníctvom elektronických signálov. A to je dôležité pri autonómnych vozidlách. Riadiacu jednotku vieme naučiť rozmýšľať namiesto vodiča.
Radi hovoríme, že budúcnosť mobility tvoríme už dnes. A teším sa, že aj naši dualisti dostanú šancu zapojiť sa do zaujímavých projektov, na ktorých pracujeme.
A čo ten ďalší slogan: „Mars? Boli sme. Mierime vyššie?“
Andrea: Ako som spomínala, vyvíjame rôzne technológie a napríklad naše ložiská sú dôležitou súčasťou mobilných robotických vozidiel – rovera Opportunity aj jeho nástupcu Curiosity, ktorý dnes pomáha pri prieskume tejto červenej planéty.
Skrátka, byť Schaeffler dualistom je vstupenkou do veľmi zaujímavého sveta a na šikovných žiakov čakajú veľké príležitosti.