Prezident Biden je presvedčený, že Putin sa už rozhodol zaútočiť. Invázia je podľa neho otázkou dní

  • Americký prezident je presvedčený, že k invázii Ruska na Ukrajinu dôjde
  • Dôkazom má byť množstvo falošných informácií, ktoré sa začali množiť
  • Stále však verí aj v diplomatické riešenie
Prezident Ruska Vladimir Putina a prezident USA Joe Biden. Vojna na Ukrajine, vojaci v zákopoch, USA posielajú milióny na boj proti Rusku
SITA/AP, Susan Walsh, Pavel Bednyakov, Andriy Dubchak
  • Americký prezident je presvedčený, že k invázii Ruska na Ukrajinu dôjde
  • Dôkazom má byť množstvo falošných informácií, ktoré sa začali množiť
  • Stále však verí aj v diplomatické riešenie

Vladimir Putin sa už rozhodol, že na Ukrajinu zaútočí. Modus operandi tomu nasvedčuje. Myslí si to americký prezident Joe Biden, ktorý to uviedol na tlačovej besede.

Podľa prezidenta „Washington má dôvod veriť“ že ruské ozbrojené sily v najbližších dňoch zaútočia na Kyjev.

Biden predtým tvrdil, že podľa jeho informácií sa Putin ešte nerozhodol, no v piatok bolo všetko inak. „V tejto chvíli som presvedčený, že rozhodnutie padlo. Máme dôvod veriť tomu,“ povedal. Nasvedčovať tomu má aj množstvo dezinformácií a operácií „pod falošnou vlajkou“ (tzv. false flag operation, pozn. red.).

Toto všetko korešponduje so scenárom, ktorý Rusko už použilo,“ povedal Biden. Podľa neho Rusko šíri informácie, že Ukrajina plánuje spustiť útok na separatistami kontrolované územie Donbasu, čo nedáva zmysel. „Zároveň to korešponduje s tým, pred čím USA a naši spojenci varujú už celé týždne,“ dodal s tým, že diplomacia je ešte stále cesta, ako celú situáciu vyriešiť.

Falošná evakuácia?

Denník Washington Post dnes priniesol informáciu, že Rusko sa snaží nájsť zámienku, pod ktorou vyvolá vojnu. Odvolával sa pritom na zdroje z tajných služieb. Viaceré zistenia zahraničných agentúr však túto teóriu potvrdzujú.

Metaúdaje z dvoch videí zverejnených v piatok proruskými separatistami, ktoré oznamovali okamžitú evakuáciu civilistov z oblastí na východe Ukrajiny, potvrdzujú, že tieto súbory boli vytvorené pred dvoma dňami. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AP, uvádza TASR.

Vodca separatistov samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) na východe Ukrajiny Denis Pušilin zverejnil v piatok na sociálnej sieti Telegram video, v ktorom okrem iného tvrdil, že prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v blízkej budúcnosti vydá rozkaz svojim vojakom, aby spustili útok.

Líder separatistov v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) Leonid Pasečnik v podobnom videu na Telegrame v piatok obyvateľov vyzval, aby sa evakuovali do Ruska. „Aby sme zabránili civilným obetiam, vyzývam obyvateľov republiky…, nech čo najskôr odídu do Ruskej federácie,“ uviedol vo vyhlásení Pasečnik.

Telegram zachováva metaúdaje, ktoré automaticky obsahujú aj dátum, kedy boli súbory vytvorené, približuje AP. Americkí predstavitelia Rusko obviňujú, že plánuje inváziu na Ukrajinu. Kremeľ podľa nich tieto dopredu nahraté videá plánoval ako súčasť svojej dezinformačnej kampane, píše AP.

Žiadne stiahnutie

Rusko cez týždeň avizovalo odsun vojakov a vojenskej techniky od hraníc s Ukrajinou, no podľa všetkého to bolo klamstvo. Koncom januára sa odhadoval počet príslušníkov síl pod ruskou kontrolou na približne 100 000. Dnes podľa OBSE Ukrajinu ohrozuje 169 000 až 190 000 vojakov a príslušníkov bezpečnostných síl pod velením Ruska. Oznámil v piatok americký veľvyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Michael Carpenter. Citovala ho tlačová agentúra DPA.

Kolegovia, toto je najväčšia vojenská mobilizácia v Európe od druhej svetovej vojny,“ povedal veľvyslanec Carpenter na zasadnutí OBSE vo Viedni. Do súčasného odhadu sú zahrnutí vojaci v pohraničných oblastiach Ruska, v Bielorusku a na ukrajinskom polostrove Krym anektovanom Ruskom, spresnil zástupca Washingtonu. Do odhadu sú započítané aj ďalšie ruské bezpečnostné sily v týchto oblastiach, ako aj proruskí separatisti na východe Ukrajiny. 

Výbuch v centre mesta

Takzvanou false flag operáciou mohol byť podľa názorov niektorých expertov aj dnešný výbuch v centre mesta na východe Ukrajiny. Mohutný výbuch otriasol v piatok mestom Doneck, metropolou samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) vo východoukrajinskom regióne Donbas, ktorý je ovládaný proruskými separatistami. Informuje o tom tlačová agentúra TASS.

Približne o 19:00 h (17:00 h SEČ) došlo k explózii auta na parkovisku neďaleko vládnej budovy,“ uviedlo Spoločné stredisko pre kontrolu a koordináciu režimu prímeria. „Výbuch bolo počuť v celom meste,“ dodal úrad na komunikačnej sieti Telegram. Výbuch si podľa predbežných údajov nevyžiadal žiadne obete ani zranených.

Na miesto výbuchu prišli činitelia z ministerstva pre výnimočné situácie. Úrady vo vyhlásení vyzvali obyvateľov, „aby zostali pokojní, ostražití a vyhýbali sa pohybu po meste„. Podľa miestnej tlačovej agentúry vozidlo patrilo náčelníkovi bližšie nespresneného oddelenia domobrany DĽR Denisovi Sinenkovovi.

Situácia pozdĺž kontaktnej línie na východe Ukrajiny sa zhoršila vo štvrtok ráno. Obe separatistické republiky hlásili jedno z najintenzívnejších ostreľovaní za niekoľko mesiacov. Úrady zatiaľ nehlásia žiadnych mŕtvych, zranenie utrpela jedna žena a strely poškodili niekoľko civilných budov. Zranenie viacerých vojakov a civilistov pri bojových aktivitách proruských síl hlásila aj ukrajinská armáda.

Biely dom obvinil Rusko z kyberútokov proti Ukrajine, Rusi to odmietajú

Biely dom v piatok obvinil Rusko zo zodpovednosti za nedávne kyberútoky proti ministerstvu obrany a veľkým bankám na Ukrajine. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Kyberútoky mali podľa hlavnej predstaviteľky Bieleho domu pre počítačovú bezpečnosť Anny Neubergerovej  len „obmedzený dopad“, pretože ukrajinskí predstavitelia dokázali svoje siete rýchlo sfunkčniť, ale je možné, že položili základ pre ničivejšie prieniky do počítačových systémov.

Americká expertka dodala, že USA rýchlo odhalili súvis týchto útokov s Ruskom a rozhodli sa z nich verejne obviniť Kremeľ, pretože je nutné „urýchlene odsúdiť takéto správanie“. Neubergerová dodala, že žiadne spravodajské informácie nenaznačujú, že sa mali stať terčom kyberútoku aj Spojené štáty.

Ukrajinskí predstavitelia označili utorkové útoky DDoS (distributed denial-of-service) za najhoršie v dejinách krajiny, ale aj keď narušili online bankovníctvo, zabránili určitej komunikácii medzi vládou a verejnosťou a spôsobili paniku, podľa celosvetových alebo historických parametrov neboli obzvlášť vážne, uviedol Roland Dobbins, hlavný technik pre DDoS útoky vo firme pre kyberbezpečnosť Netscout.

Spomínaným rozsiahlym kyberútokom čelili v utorok 15. februára webové stránky ukrajinského ministerstva obrany, ozbrojených síl a dvoch ukrajinských bánk PrivatBank a Oščadbank.

Ukrajinské weby postihli počítačové útoky už aj v minulosti a Kyjev z nich obvinil Rusko, to však poprelo akúkoľvek účasť na nich.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BielyDom, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá