Miliardár Tkáč: Ostro odsudzujeme inváziu ruskej armády na Ukrajinu, taký silný prejav agresie nemožno ospravedlniť
- J&T pokračuje v utlmovaní aktivít v Rusku
- Taktiež zintenzívni svoju pomoc ohrozeným rodinám, ktoré utekajú z Ukrajiny
- J&T pokračuje v utlmovaní aktivít v Rusku
- Taktiež zintenzívni svoju pomoc ohrozeným rodinám, ktoré utekajú z Ukrajiny
Skupina J&T FINANCE GROUP SE pôsobí na trhu Ruskej federácie od roku 2007. Avšak jej činnosť bola v minulých rokoch utlmovaná vzhľadom na zhoršujúce sa postavenie Ruska na medzinárodnej scéne. Informuje o tom spoločnosť v oficiálnom stanovisku zverejnenom na svojom webe.
Popri predaji splátkovej spoločnosti PGJT v roku 2017 tak skupina postupne znižovala svoju angažovanosť v Rusku a konsolidovala ju do J&T BANKA Moskva. Súčasný podiel ruskej banky na aktívach skupiny je menej ako 2 %. Príspevok do celkového zisku potom za minulý rok tvoril približne 2,5 %.
„Súčasná situácia nás utvrdzuje v správnosti tohto rozhodnutia, a aj naďalej budeme v útlme aktivít pokračovať. Ostro odsudzujeme inváziu ruskej armády na Ukrajinu. Taký silný prejav agresie nemožno v súčasnom svete ospravedlniť ani tolerovať,“ hovorí Patrik Tkáč, podpredseda predstavenstva J&T FINANCE GROUP SE.
Práve Tkáč patrí do pätice najbohatších Čechov a Slovákov s majetkom v odhadovanej hodnote 2,8 miliardy eur. Informuje o tom Týždenník Euro a ČTK.
Banka, rovnako tak aj skupina J&T FINANCE GROUP SE, deklaruje, že má dostatočné kapitálové rezervy na krytie všetkých možných strát. Vojnový konflikt na Ukrajine teda nepredstavuje ohrozenie ich fungovania.
Vyhlásené sankcie zo strany Európskej únie voči Ruskej federácii majú postihnúť najmä financovanie vojenských a iných aktivít v rozpore s medzinárodným právom. J&T BANKA, rovnako ako aj skupina tvrdí, dodržiava všetky právne povinnosti, ktoré pre ňu zo sankčných opatrení vyplývajú.
Zároveň je skupina pripravená dlhodobo pomáhať postihnutým touto humanitárnou krízou. Od prvých dní vojnového konfliktu je zapojená cez Nadácia J&T do pomoci Ukrajine a s ohľadom na vývoj situácie potom svoju pomoc zintenzívni a vyčleňuje milióny eur.
Smerovať majú nielen na pomoc priamo v zasiahnutých oblastiach, ale predovšetkým na pomoc konkrétnym rodinám s ich potrebami a integráciou v našich krajinách.
„V reakcii na udalosti na Ukrajine sme v súlade s našou stratégiou pripravení pomôcť rodinám s deťmi, ktoré hľadajú pomoc na území Slovenskej a Českej republiky. Pokiaľ ste organizácia, ktorá takýmto rodinám pomáha priamo v teréne, a máte konkrétne rodiny, ktoré potrebujú pomoc so zabezpečením základných životných potrieb, ozvite sa nám,“ uvádza nadácia.
Tím nadácie konštatuje, že už zo skúseností vie, že ľudia, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a odísť do iných krajín, potrebujú pomoc dlhodobejšie. Preto spolupracujú s organizáciami, ktoré poskytujú pomoc v teréne, koordinujú sa s ostatnými a situáciu monitorujú.
Moskovská burza je stále zatvorená
Aktuálne platí, že moskovská burza zostala zatvorená aj v stredu, už tretí deň po sebe. Veľkosť straty hodnoty ruských firiem však jasne ukazuje prepad ruských akcií obchodovaných v Londýne, ktoré sa v priebehu dvoch týždňov oslabili o 98 %. Informuje Bloomberg.
Ruská centrálna banka ponechala moskovskú burzu uzavretú tretí deň po sebe. To je jej najdlhšie zavretie pre mimoriadne okolnosti od roku 1998. Týmto spôsobom sa snaží zmierniť dosah západných sankcií na domáce firmy.
Ruský štátny investičný fond sa totiž pripravuje na uvoľnenie miliárd dolárov na nákup domácich akcií. Akcie ruských firiem obchodovaných v zahraničí však jasne ukazujú, aký kolaps ich hodnoty spôsobili západné sankcie.
V priebehu dvoch týždňov trhová hodnota 23 akcií obchodovaných v Londýne, medzi ktorými sú napríklad Gazprom PJSC, Sberbank of Russia PJSC a Rosnefť PJSC, spadla o 572 miliárd dolárov (515 miliárd eur).
Depozitné certifikáty (depositary receipts) Sberbank sa tento týždeň prepadli o 99 %, plynárenského koncernu Gazprom o 98 %, oceliarne Severstal PJS takmer o 100 %, a ropných spoločností Rosnefť a Lukoil o 79 %, respektíve o 99 %. Dow Jones Russia GDR Index, ktorý sleduje 11 najväčších ruských firiem kótovaných v Londýne, v stredu stratil 81 % a od 16. februára až 98 %, informuje TASR.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Bloomberg, TASR, J&T BANKA, Nadácia J&T