Začal druhý týždeň vojny: Bezprecedentný exodus a neutíchajúce boje, no aj zomknutie sveta (NEWSLETTER)
- Ukrajina má už množstvo obetí, to najhoršie má však ešte iba prísť
- Slovensko pomáha na hraniciach s Ukrajinou najviac ako sa dá
- Vypnúť tok myšlienok je jeden z najpopulárnejších relaxačných a zdravotných trendov tohto roka
- Ukrajina má už množstvo obetí, to najhoršie má však ešte iba prísť
- Slovensko pomáha na hraniciach s Ukrajinou najviac ako sa dá
- Vypnúť tok myšlienok je jeden z najpopulárnejších relaxačných a zdravotných trendov tohto roka
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Putin nepoľaví, to najhoršie ešte len príde. Ukrajina hlási vyše dvetisíc civilných obetí.
- Slovensko sa zomklo. Ľuďom, ktorí mieria aj k našim hraniciam, pomáha množstvo dobrovoľníkov a organizácií.
- Wellness trend roka 2022. Vypnúť tok myšlienok má obrovské benefity.
Ukrajinu čakajú ťažké dni
Vstúpili sme do druhého týždňa ruskej vojny na Ukrajine. Z Putinovej vízie, že mu krajina kľakne k nohám v priebehu pár dni či hodín, je už týždeň. Osem dní umierania nevinných občanov, ktorí utekajú pred krutou agresiou Ruska. Osem nepredstaviteľne náročných a vyčerpávajúcich dní, počas ktorých sa situácia mení z hodiny na hodinu. Ukrajinci však naďalej odolávajú.
Počet ľudí, ktorí ušli z Ukrajiny pred vojnou, dosiahol milión. Z hľadiska rýchlosti ide o bezprecedentný exodus v tomto storočí. Uviedol to úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. Čakacie doby na slovensko-ukrajinských hraniciach dosahujú od desať do 35 hodín.
[siu-newsletter]
Počet ľudí, utekajúcich pred vojnou doma, sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou zvyšovať. Európska únia bude Slovensko v rámci pomoci utečencom kompenzovať.
V súvislosti s humanitárnou pomocou predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že je potrebné vytvoriť humanitárne koridory, aby mohli konvoje bezpečne prejsť a Ukrajinci mohli bezpečne odísť. Únia chce podľa von der Leyenovej poskytnúť krajinám, ktoré sú na hraniciach s Ukrajinou, pomoc v celkovej hodnote 500 miliónov eur.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Na pozadí bojov o dve najväčšie ukrajinské mestá, Kyjev a Charkov, ruské sily ovládli prvé veľké juhoukrajinské mesto Cherson. Mesto sa nachádza v blízkosti Krymu. Okrem Chersonu sa ruskí vojaci snažia získať aj Mariupol, ktorý je obkľúčený ruskými aj separatistickými jednotkami. Mesto je bombardované už niekoľko dní, aktuálne sa nachádza na pokraji humanitárnej krízy.
Vladimir Putin počas dnešného telefonátu s francúzskym prezidentom Macronom povedal, že Moskva plánuje dosiahnuť svoje ciele na Ukrajine. Či už vojenskou, alebo diplomatickou cestou. Paríž po telefonáte oznámil, že to najhoršie nás ešte len čaká.
„Klamete sám sebe,“ povedal Macron Putinovi. „Vašu krajinu to vyjde draho. Skončí izolovaná, oslabená a na veľmi dlhý čas pod sankciami. Rusko má v úmysle pokračovať v nekompromisnom boji proti militantom z nacionalistických ozbrojených skupín,“ povedal Putin podľa prepisu telefonátu, ktorý zverejnil Kremeľ. Macron ho varoval, že robí „veľkú chybu“. Aktuálnu situáciu sledujeme online.
Potrebujú našu pomoc
Osudy ľudí, ktorí utekajú pred bombami, raketami a tankami, nie je ľahostajní Slovákom ani Čechom. S dodávkou plnou potrebných vecí išli na hranice pomáhať aj dvaja českí cestovatelia Honza a Vláďa, ktorí stoja za projektom Beer with Travel. „Sme z krajiny, kde majú najlepšie pivo a veľmi dobré vlaky, a cestujeme do krajín, kde je oboje oveľa horšie. A máme to radi,“ hovoria o sebe.
Počas ich ciest si veľmi obľúbili aj Ukrajinu, v minulosti viackrát navštívili aj Rusko, kam sa mali vybrať aj teraz. Zakúpené už mali aj letenky a v pase ruské víza. Ich plány zmenila vojna. Predstava, že by teraz išli do krajiny, ktorá okupuje susednú Ukrajinu sa im priečila.
„Mali sme síce záložný plán, Balkán, no nakoniec sme si povedali, že nie je priestor na to užívať si a popíjať pivo nikde. Rozhodli sme sa ísť na hranice a skúsiť niekomu pomôcť,“ vysvetľuje Honza s Vláďou, prečo sa na cestu nakoniec nevydali.
Počas sobotného rána vzali dodávku a s pomocou kamarátov ju naplnili vodou, dekami, potravinami, plienkami a vyrazili naslepo k slovensko-ukrajinskej hranici. Okrem šialených kolón, ktoré sa tvoria v Uble i vo Vyšnom Nemeckom, ľuďom nepraje ani počasie.
„Rozprávali sme sa so známou, ktorá hovorila o kolónach dlhých 50 kilometrov. Náš kontakt z organizácie Člověk v tísni, zase spomínal, že ľudia čakajú viac ako 20 hodín. Majú so sebou deti a nemajú sa kde zohriať.“
Okrem slovensko-ukrajinských hraníc zamierili aj k maďarsko-ukrajinským, k prechodu Záhony. Ako to vyzerá tam a kam ďalej cestovali, si môžeš prečítať v tomto článku.
Wellness trend tohto roka
Sound healing alebo v preklade terapia zvukom. Ide o jeden z najväčších relaxačných a zdravotných trendov tohto roka. Rozšírený začína byť čoraz viac aj medzi Slovákmi. Biznis na sound healingu postavila aj Lucia a Martin Nosko, ktorí sa vzdali bežných povolaní a živia sa kurzami v tomto segmente.
Sound healing je hlboká meditácia a liečenie v jednom, pomocou tibetských spievajúcich misiek, ktoré využívajú aj mnísi. „Keď k nám prídu ľudia na terapiu, podľa ich opisu ich nič netrápi a len na okraj spomenú, že im trošku píska v ušiach. Tinitus je výrazný signál tela, červené SOS svetielko. Keď ho prehliadame, telo vyšle ďalší signál.“
Človek sa tak podľa Lucii môže stať výkonnejší. Ľuďom sa snažia ukázať, aké benefitujúce je vypnúť na chvíľu tok myšlienok. Okrem toho môže očakávať viac energie, kreativity či rozhodnosti.
„V mojich očiach je sound healing najlenivejšia forma osobnostného rozvoja a meditácie. Človek príde, ľahne si a často si aj pospí. Počas hrania na rôzne spektrum rezonančných nástrojov sa zregeneruje telo na bunkovej úrovni a cítime sa poväčšine veľmi oddýchnutí.“
Podľa slov Lucie už prvá sound healing terapia dokáže odstrániť aj chronické bolesti, ktoré trvajú roky. Telo sa vďaka harmonizácii buniek a orgánov s problémom vysporiada a je po probléme. Treba si však dávať pozor, komu a kam sa vyberieme na terapiu, a to akúkoľvek. Podrobnejšie si o terapii zvukom môžeš prečítať v tomto článku.
Správy za posledných pár hodín, ktoré by si nemal prehliadnuť:
- Príležitosť, aká sa často nevidí. Letisko Bratislava hľadá mladých ľudí, ktorí chcú pracovať v leteckom prostredí.
- Klamstvá šírili extrémisti.
- O cestovný pas sa idú potrhať, polícia krúti hlavou.
- Usmanov o svoju prišiel, skonfiškovali ju Nemci.