Mikulec posiela popieračov vojny na hranice: Dezinformátori nebudú podrývať autoritu štátu
- Ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, sami nepomôžeme. Štáty Európskej únie musia ďalej spolupracovať
- Debata o číslach je dnes irelevantná. Ak bude konflikt eskalovať, ľudia budú prichádzať. Pomôcť treba všetkým
- Ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, sami nepomôžeme. Štáty Európskej únie musia ďalej spolupracovať
- Debata o číslach je dnes irelevantná. Ak bude konflikt eskalovať, ľudia budú prichádzať. Pomôcť treba všetkým
Minister vnútra Roman Mikulec dnes zvolal ústredný krízový štáb v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Hlavnou témou stretnutia bolo zriadenie nadrezortnej pracovnej skupiny pod ústredným krízovým štábom. Skupina bude koordinovať jednotlivé činnosti súvisiace s ruskou inváziou na Ukrajine.
Vyše 90-tisíc ľudí
„Táto skupina pracovala od prvých momentov. Vzhľadom na mnohé procesy, ktoré sa kreovali, sme si to dnes na ústrednom krízovom štábe schválili v rámci uznesenia, aj s jednotlivými štruktúrami. Schválili sme aj štruktúru operačného štábu na taktickej úrovni, ktorý už funguje priamo na východnej hranici v Sobranciach,“ hovorí Mikulec.
Do dnešného dňa prešlo našou východnou hranicou vyše 90-tisíc ľudí. Pri 86 % šlo o ľudí s pôvodom z Ukrajiny, v mnohých prípadoch ide o matky s deťmi. Veľa prichádzajúcich ľudí ide za známymi, často aj mimo Slovenska: „Všetkým ľuďom, ktorí sú zapojení do úsilia pomôcť ľuďom na Ukrajine, patrí obrovská vďaka.“
Celá Európska únia jednoznačne prejavila Ukrajine podporu, tvrdí minister vnútra a dodáva, že to musí aj pokračovať. Je nevyhnutné pomôcť každému, kto príde.
Ľudia, ktorí na naše územie prichádzajú, utekajú pred vojnou, zdôrazňuje Mikulec: „Rozprávať sa dnes o nejakých počtoch je zbytočné. Dodnes to bolo celkovo vyše milióna ľudí, ktorí už z Ukrajiny odišli. Sami to nezvládneme. V spolupráci s inými krajinami musíme zabezpečiť, aby každý, kto z Ukrajiny musí utiecť, mohol odísť.“
„Všetkým krajinám záleží na tom, aby sme túto situáciu zvládli. Aj dnes je na našich hraniciach päťdesiat českých policajtov,“ uvádza Mikulec. Slovensko stále vníma ako bezpečnú krajinu. „Zatiaľ sme bezpečnou krajinou. Veľmi citlivo vnímame všetko, čo sa na Ukrajine deje,“ hovorí Mikulec. „Našou prioritou je vždy zabezpečiť bezpečnosť občanov Slovenskej republiky.“
Žiadosti o službu v cudzom vojsku minister vnútra neregistruje.
Popieranie vojny je cynizmus
Dá sa len ťažko predpokladať, koľko ľudí na naše územie z Ukrajiny príde. Ak bude konflikt pokračovať, ľudia budú prichádzať, konštatuje Mikulec: „Možno prídu aj ľudia, ktorí budú zranení a ktorým budeme musieť poskytnúť inú pomoc, než poskytujeme teraz. Sme na to pripravení.“
Aj napriek skutočne intenzívnej situácii len niekoľko kilometrov od Slovenska sa nájdu Slováci, ktorí vojnu spochybňujú. Minister vnútra si túto skutočnosť uvedomuje: „Došlo k tomu, že niektoré dezinformačné weby boli zablokované. V ďalších veciach sa koná.“ Presviedčať ich nemá zmysel, tvrdí Mikulec, bude sa však pokračovať v tom, aby títo ľudia už ďalej nepodrývali autoritu štátu.
„Ľuďom, ktorí vojnu popierajú, by som rád odkázal, aby šli na hranicu a porozprávali sa s ľuďmi, ktorí prichádzajú. S matkami a deťmi, ktoré z domu odchádzali tak, že dieťaťu nestihli vziať ani topánky. Ak to niekto spochybňuje, ide o absolútny cynizmus.“
Zdroj: Roman Mikulec/tlačová konferencia