Známeho trolla zrejme financuje samotné Rusko, hovorí polícia. Za profilom sa môže skrývať verejne známa osoba

  • Muži zákona na svojej facebookovej stránke Hoaxy a podvody upozornili na nebezpečný proruský profil
  • Polícia uvádza, že o fakte, že do profilu tečú ruské peniaze, svedčí viacero indícií
  • Profil podľa polície môže ohrozovať bezpečnostné záujmy Slovenska
BeFunky-collage – 2022-03-06T144559.809
Hoaxy a podvody_Polícia SR
  • Muži zákona na svojej facebookovej stránke Hoaxy a podvody upozornili na nebezpečný proruský profil
  • Polícia uvádza, že o fakte, že do profilu tečú ruské peniaze, svedčí viacero indícií
  • Profil podľa polície môže ohrozovať bezpečnostné záujmy Slovenska

Facebooková stránka Hoaxy a podvody, ktorú má pod palcom polícia, si posvietila na nebezpečného užívateľa sociálnej siete. Ten spravuje profil, ktorý pre ľudí na internete nie je úplne neznámy.

Hrozí mu až 25 rokov

Ide o používateľa s menom Katalin Tara. Polícia na Facebooku zverejnila jeho činnosť, a to konkrétne v skupine Blogerské noviny.

Tá má takmer 20-tisíc členov a zverejňuje najmä obsah, ktorý inklinuje k velebeniu Ruska, no a na druhej strane kritizuje ukrajinskú snahu zatočiť s ruským agresorom. Práve profil Katalin Tara v skupine je pravidelným prispievateľom. 

„Jeho konanie ohrozuje bezpečnostné záujmy SR. S veľkou pravdepodobnosťou ide o profil, ktorého prevádzkovateľ je priamo financovaný Ruskou federáciou a bude môcť byť stíhaný za trestný čin vlastizrady, za ktorý hrozí 25 rokov až doživotie,“ napísal admin stránky Hoaxy a podvody.

https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1156362171858315

Polícia hovorí o indíciách

Polícia tvrdí, že o fakte, že profil je dotovaný z „ruskej peňaženky“, svedčí viacero indícií. Ako podčiarkuje, tie musia byť hodnotené nie individuálne, ale ako celok.

Polícia tak spomína dlhotrvajúcu dezinformačnú aktivitu profilu a jeho kadenciu. Jasná je aj podpora ruských záujmov a taktiež aj jeho anonymita.

Podľa strážcov zákona si treba povšimnúť aj strategické a premyslené zverejňovanie príspevkov. Netreba taktiež zabudnúť ani na ich špecifickú štylistiku.

Polícia zároveň dodala, že nebude z taktických dôvodov konkretizovať  kroky zboru súvisiace s toxickým profilom.

„Na základe získaných poznatkov je vysoko pravdepodobné, že tento profil prevádzkuje verejne známa osoba, ktorá sa za anonymitu tohto profilu dlhodobo skrýva,“ podčiarkol admin policajnej stránky.

Známa „blogerka“

Na profil, či užívateľku s menom Katalin Tara ešte minulý rok vo svojom blogu upozorňoval aj „lovec extrémistov“ a poslanec národnej rady Ján Benčík. 

Ako upozorňuje Benčík, Katalin blogovala naozaj kade tade. Poslanec tak podčiarkol, že písala v minulosti blogy na webe denníka Pravda a neskôr prešla aj na známy dezinfo web Infovojna.

Bič na dezinformátorov

V súčasnosti Slovensko priškrtilo aktivity niektorých dezinformačných platforiem, ako sú napríklad rôzne proruské a konšpiračné weby. Na základe zákona, ktorý odklepol parlament tak Národný bezpečnostný úrad zablokoval napríklad web Hlavné správy.

Takýmto spôsobom je dovolené blokovať weby do konca júna.

Ako sa píše v samotnom ustanovení 27.b, škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident.

Škodlivou aktivitou sa zase nazýva akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.

Zoznam proruských aktérov

Aktivitami proruských trolov, ktorí majú na slovenskom internete a sociálnych sieťach najväčší vplyv sa zaoberal nedávno aj startup Gerulata Technologies. Za ním stojí syn zakladateľa Esetu Michal Trnka a odborník na extrémizmus Tomáš Kriššák.

Startup tak zverejnil na svojom webe zoznam aktérov, ktorí prispievajú na Slovensku najväčšou mierou k proruskej propagande.

Gerulata Technologies zozbierala údaje zo sociálnych sietí a využila informácie, ako samotní aktéri dezinformačnej scény zdieľajú obsah a koordinujú ho s ďalšími zdrojmi.

Tie boli neskôr overené a verifikované. Pri samotných aktéroch boli tak vyhodnotené údaje v jednotlivých kolónkach ako: aktivita, dopad či vplyv. 

Na prvom mieste zoznamu sa objavil smerák Ľuboš Blaha, ktorý je známy svojimi facebookovými statusmi. Ďalej to bol napríklad profil dezinformačného Slobodného vysielača či Veľvyslanectva Ruska na Slovensku. Tému sme rozobrali v tomto článku.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: Facebook/Hoaxy a podvody, Gerulata Technologies

Najnovšie videá

Trendové videá