Nemec nechal na slovensko-ukrajinskej hranici obálky s 50-eurovkami a hromadu liekov (NEWSLETTER)

  • Ukrajinci majú strach z možného úniku rádioaktivity v Černobyle
  • Deň na ukrajinskej hranici je plný emotívnych situácií, pre Startitup ho opísala Valéria
  • Muž, ktorý nemá limity. Pomohol zastaviť „hádzanie“ jadrového odpadu do mora a aj lov veľrýb
Ukrajina hranice utečenci
TASR/AP
  • Ukrajinci majú strach z možného úniku rádioaktivity v Černobyle
  • Deň na ukrajinskej hranici je plný emotívnych situácií, pre Startitup ho opísala Valéria
  • Muž, ktorý nemá limity. Pomohol zastaviť „hádzanie“ jadrového odpadu do mora a aj lov veľrýb

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Černobyľ je bez prúdu. Ukrajinci sa boja úniku rádioaktivity
  • Obálky s peniazmi ako dar, plač a prázdne pohľady. Valéria pre Startitup opísala deň na ukrajinskej hranici
  • Zastavil lov veľrýb aj „hádzanie“ jadrového odpadu do mora. Spoznaj muža, ktorý prekonával obrovské limity

Černobyľ je bez prúdu

Odstavená jadrová elektráreň v Černobyle nás doposiaľ neohrozovala. Znepokojivý je však fakt, že ostala bez elektriny a generátory vydržia iba 48 hodín.

[siu-newsletter]

K tomuto scenáru môže dôjsť v prípade, ak budú chladiace jednotky dlhší čas bez prúdu. Podľa expertky na jadrovú energie by však následky ožiarenia boli iba lokálne.

O odpojení areálu elektrárne z elektrickej siete informovala SSSCIP Ukraine – špeciálna ukrajinská komunikačná služba. Malo sa tak stať v dôsledku vojenských akcií ruských jednotiek.

Areál je pod kontrolou ruských okupantov. Je teda zrejmé, že len oni vedia, čo sa v nej deje. Regulačný orgán totiž nemá s elektrárňou žiadne spojenie.

Upozornila na to aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Tvrdí, že elektráreň sa odmlčala a nemajú s ňou žiadne spojenie. Zatiaľ však nie je známe, čo toto hrozivé ticho znamená.

K vzniku rádioaktívneho prachu by mohlo dôjsť v dôsledku bombardovania „Rádioaktívny prach by sa mohol rozptýliť, ale určite nie ďalej do Európy. Dôsledky by boli lokálne,“ povedala česká odborníčka na jadrovú energiu Dana Drábová pre Český rozhlas.

černobyľ
zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky, File

Môžeme ťa ubezpečiť, že dôsledky úniku radiácie by sme na Slovensku nepocítili. Drábová tiež potvrdila, že jadrovej katastrofy, akú Európa zažila v roku 1986, sa báť naozaj nemusíme.

V priamom ohrození sú však zamestnanci elektrárne. Varuje o tom ukrajinská SSSCIP s tým, že ak by skutočne došlo k úniku radiácie, schytali by nebezpečnú dávku, keďže sa nachádzajú priamo v areáli.

Pre bezpečné riadenie jadrovej elektrárne v Černobyle je teda naliehavejšie vystriedať približne 210 technických pracovníkov a strážcov, ktorí tam pracujú od prevzatia kontroly ruskými silami pred takmer dvoma týždňami. Viac o situácii v Černobyle sa dozvieš v našom článku.

Dojímavé gesto na hraniciach

Hranice sú stále plné utečencov, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. Nechýbajú tu však ani ochotní dobrovoľníci, ktorí sa nezištne starajú o bezproblémovú pomoc tým, ktorí k nám prichádzajú.

Jednou z mnohých dobrovoľníčok je Valéria, ktorá sa stala svedkom dojímavého gesta Nemca Jurgena. Nielenže utečencom podaroval lieky, podelil sa s nimi aj o nemalú hotovosť.

My sme Valériu kontaktovali, aby nám o tomto geste povedala viac. Tento zážitok sa jej stal hneď v prvý deň jej dobrovoľnej pomoci.

zdroj: Archív: Valéria Krenická

Rozprávanie začala s tým, že tento deň začala na fare vo Vyšnom Nemeckom. Podľa jej slov tam chodia kamióny, ktoré vyložia a potom naložia tovar. Následne cestujú na Ukrajinu.

Počas toho istého dňa prišla na faru požiadavka, že je potrebné vypomôcť aj na hraničnom priechode v Ubli. Valéria neváhala a prihlásila sa. V Ubli tak v jednom z dobrovoľníckych stánkov rozdávali rodinám, ktoré prekročili hranice, občerstvenie v podobe čaju či niečoho na zahryznutie.

Ako nám Valéria opísala, jej úloha spočívala v rozdávaní sladkostí deťom. „Všimol si ma tam jeden pán z Nemecka, predstavil sa ako Jurgen a prihovoril sa mi,“ dodala dobrovoľníčka.

zdroj: Jano Štovka

Aj napriek tomu, že tento Nemec priniesol primárne veľa liekov, nebolo to všetko. Po tom, ako odovzdal lieky na správne miesto, vrátil sa aj s takmer 50 obálkami, pričom v každej bolo 50 eur.

Valéria nám povedala, že Jurgen mal spočiatku v úmysle rozdávať obálky utečencom osobne, no potom sa rozhodol požiadať o pomoc práve Valériu. Vzhľadom na to, že bola na hraniciach prvý deň, obrátila sa na človeka, ktorý dobrovoľníctvom doslova žije – duchovného Františka Engela z Vyšného Nemeckého. 

Podľa je slov sa tento duchovný snaží pomáhať všetkými formami. Utečencom varí a stará sa o zásobovanie. Práve preto sa Valéria rozhodla, že peniaze pôjdu do správnych rúk. Viac o tom, ako to vyzerá na hraniciach, sa dočítaš v našom článku.

zdroj: Jano Štovka

Chcel byť letcom, no jeho poslaním bolo more

Hovorí ti niečo meno Jacques Cousteau? Ak nie, rozhodne ťa zaujme jeho príbeh. Hoci ho v živote stretlo mnoho prekážok, svojich 87 rokov využil skutočne naplno.

Pôsobil v mnohých sférach. Dnes je známy ako námorný dôstojník, prieskumník, ochranca prírody, filmár, vedec, fotograf či autor. 

Aj napriek tomu, že sa narodil v roku 1910, jeho aktivity boli nadčasové. Podarilo sa mu zastaviť komerčný lov veľrýb aj „hádzanie“ jadrového odpadu do Stredozemného mora. 

Rodáka z maličkej obce Saint-André-de-Cubzac to od malička ťahalo k prírode a filmovaniu. Jacques si už ako 13-ročný kúpil z vreckového kameru a pustil sa do natáčania prvých filmov.

Využil ju aj na cvičnej plavbe okolo sveta, kde zachytil množstvo scén vrátane stretnutia s lovcami perál v Južnom mori. Podmorský svet sa mu zdal zaujímavý, a tak sa rozhodol ďalej zdokonaľovať svoju techniku plávania pod vodou.

Jacques Cousteau v námorníckej uniforme
zdroj: Youtube/National Geographic

No Cousteau sa napriek tomu, že ho fascinoval podmorský svet, chcel stať pilotom. Jeho sen sa však rozplynul po ťažkej autonehode, v ktorej takmer prišiel o ruku. Táto tragédia mu ukázala nový svet.

Nevzdal sa a v tomto nešťastí objavil svoje poslanie. Pôsobil v armáde na základni v Toulone ako inštruktor delostrelectva, kde stretol dvoch mužov. Práve oni výrazne ovplyvnili jeho smerovanie.

Jacques Cousteau v námorníckej uniforme s kamerou
zdroj: Youtube/National Geographic

Aj napriek tomu, že Jacques v živote zažil niekoľko prešľapov, poučil sa z nich. Jeho záujem o ochranu nielen oceánov vzrástol práve pod vplyvom jeho vlastných chýb a o zmene klímy hovoril ešte skôr, ako sme mali predstavu o globálnom otepľovaní.

Príbeh tohto prieskumníka je však oveľa obsiahlejší. Prečítať si ho môžeš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá