Pribudlo viac ako 12 000 nakazených. Covid je stále medzi nami, nestrácajme obozretnosť, varuje Kulkovský

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 12 066
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 20 595
Slovensko celoplošné testovanie, Covid-19
TASR/František Iván
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 12 066
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 20 595

PCR testy odhalili za stredu na Slovensku ďalších 12 066 pozitívnych. Celkovo ich laboratóriá ukončili 20 595. Pribudlo 31 úmrtí na ochorenie COVID-19. Celkový počet obetí tak už u nás dosahuje 18 817. V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 454 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ako sa ďalej uvádza na stránke korona.gov.sk, 12 272 antigénových testov odhalilo ďalších 1 560 pozitívnych. Pozitivita PCR testov bola takmer 59 percent, pri antigénových dosiahla zhruba 13 percent. Čo sa týka pacientov v nemocniciach, 215 bolo na jednotke intenzívnej starostlivosti a 77 potrebovalo ku koncu uplynulého dňa podporu umelej pľúcnej ventilácie. Zhruba 71 percent aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných. Plne zaočkovaných je na Slovensku niečo vyše 2,8 milióna ľudí.

Lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica, na sociálnej sieti konštatuje, že mnoho internetových polyhistorov po analýze medializovaných informácií vyslovilo názor, že po útoku na Ukrajinu došlo k ukončeniu pandémie Covid-19.

„Je pravda, že sa tejto téme v posledné dni venovali média aj odborná verejnosť v menšej miere, neznamená to však, že je to dôvod pre stratu obozretnosti a opatrnosti. Covid-19 je stále medzi nami a neeliminuje ho ani ukončenie preplácania Covid príplatkov pre zdravotníkov.“

Informuje o tom, že predvčerom z Covid oddelení v jeho nemocnici prepustili 9 pacientov, na uvoľnené lôžka zároveň prijali ďalších 13 nových pacientov s Covid-19.

„A nie, omikron nie je 100 % zárukou ľahkého priebehu. RTG snímka neočkovaného pacienta, ktorého som vo včerajšej službe prijal…rozsiahla obojstranná pneumónia.“

Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje. Ako informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, klesá počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID– 19, znížil sa počet pacientov v nemocniciach, ako aj počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii. Výraznejšie išli dolu aj počty výjazdov záchraniek k pozitívnym pacientom.

zdroj: SITA/Oliver Ondráš

Ako však zároveň dodal, naďalej evidujeme veľmi vysokú pozitivitu PCR testovania. „Treba si byť vedomý, že tých infekčných osôb v našom okolí je stále veľa,“ upozornil Mišík s tým, že každý týždeň ešte stále dostane pozitívny výsledok testu asi jedno percento populácie na Slovensku. „Osobné riziko infekcie je veľmi vysoké, treba byť obozretní aj keď sme v poklese,“ zdôraznil.

Čo sa týka výjazdov záchraniek, v štyroch krajoch eviduje Ministerstvo zdravotníctva SR pokles, v ostatných je stav približne na úrovni predchádzajúceho týždňa alebo zaznamenali mierny nárast. Ide najmä o oblasti, keď vlna omikron začala o niečo neskôr.

Počty nových prípadov nákazy koronavírusom a úmrtí vo svete minulý týždeň pokračovali v poklese. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej týždennej správe o vývoji pandémie uviedla, že nové prípady ochorenia COVID-19 klesli o päť percent a súvisiace úmrtia o osem percent. Nové prípady nákazy majú klesajúci trend už viac ako mesiac, úmrtia klesajú dva týždne.

Jediný región, ktorý hlásil nárast prípadov, konkrétne o 46 %, bolo západné Tichomorie. V iných častiach sveta počty nových prípadov značne klesli, najviac na Blízkom východe a v Afrike, kde to bolo o 46 a 40 %.

zdroj: TASR/AP Photo/Tsafrir Abayov

„Miernosť vlny variantu koronavírusu omikron, jej nízky počet obetí a skutočnosť, že rýchlo mizne, vytvorili všeobecný dojem, že COVID-19 je na konci,“ cituje agentúra AP Salima Abdoola Karima z University of KwaZulu, Natal v Juhoafrickej republike.

Podľa neho je však stále nejasné, kedy by pandémia mohla skončiť. Nízky počet obetí počas vlny omikronu je podľa jeho slov zarážajúci. Mnohí vedci to pripisujú očkovaniu posilňujúcimi dávkami vakcín, ktoré prerušili spojenie medzi nákazou a vážnym priebehom ochorenia.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Facebook/ Milan Kulkovský blog, SITA, TASR, WHO

Najnovšie videá

Trendové videá