Byť slobodná a inteligentná nemusí byť výhra. Tieto ženy to majú v práci ťažké (NOVÁ ŠTÚDIA)
- Budovanie kariéry s dieťaťom nie je pre ženu jednoduché
- Ako to však je so slobodnými ženami bez záväzkov?
- Zistila to nová štúdia
- Budovanie kariéry s dieťaťom nie je pre ženu jednoduché
- Ako to však je so slobodnými ženami bez záväzkov?
- Zistila to nová štúdia
Či už si vo vzťahu, alebo nie, určite ti je jasné, že skorigovať prácu so vzťahom môže byť niekedy náročné. O ženách, ktoré si síce dávajú záležať na kariére, no zároveň sú aj matkami, je už dlho známe, že sú oproti tým slobodným v nevýhode.
Nová štúdia však zistila, že ani slobodné a inteligentné ženy to v budovaní kariéry nemajú jednoduché. Kým vydatým ženám to v práci často sťažujú záväzky, tým slobodným často chýbajú schopnosti, ktoré by v budovaní kariéry využili.
Dve fiktívne osoby
Výskumníci z George Washington University a University of Pennsylvania’s Wharton School vykonali štúdie, ktoré skúmali vnímanie slobodných ľudí. V jednom prieskume si vybrali fiktívnu ženu Ann a fiktívneho muža menom Tim, uvádza Bloomberg.
Ann dostala dva prívlastky – najprv bola slobodná žena, ktorá má v obľube cestovať so svojimi priateľmi. Pre druhú časť respondentov ju však opísali ako vydatú ženu, ktorá rada cestuje so svojím manželom a deťmi.
Výsledok bol taký, že slobodnú Ann respondenti odporučili na významné povýšenie do vedúcej pozície v práci oveľa menej ako Ann, ktorá je vydatá a má deti.
Vedci sa ďalej zaoberali aj Timom, ktorý dostal taktiež podobu dvoch tvári. Avšak, medzi Timom, ktorý rád cestuje so svojimi priateľmi nebol až taký veľký rozdiel v porovnaní s tými, ktorým bolo povedané, že rád cestuje so svojou manželkou a deťmi.
Deprimujúce výsledky štúdie
Druhá štúdia bola o niečo reálnejšia. Skúmala skutočnú kariéru 600 ľudí s titulom MBA. Výsledky sú rozhodne prekvapivé.
Viac prekážok v budovaní kariéry zažili mladé a slobodné ženy, ktoré dosiahli dobré výsledky na prijímacích skúškach a prejavili analytické schopnosti, často vnímané aj ako „mužské“.
Naopak, ženy, ktoré boli vydaté, zároveň tiež neprejavovali tieto schopnosti, to mali v práci o niečo jednoduchšie. Do tejto skupiny sa zaradili aj nezadaní či oženení muži, uvádza Bloomberg.
Výsledky tejto štúdie boli pre mnoho ľudí neuspokojivé. Potvrdzuje to Jennifer Merluzziová, ktorá patrí k autorkám výskumu. Povedala, že ľudia nehodnotili samotný výskum zle, avšak jeho výsledky boli pre nich deprimujúce.
Slobodným vraj chýbajú ľudské schopnosti
Samozrejme, vplyvy pohlavia na pracovisku sú komplikované a ženy s deťmi čelia mnohým prekážkam. Neprispela k tomu ani pandémia koronavírusu, ktorá zapríčinila, že ženy boli vytlačené z trhu práce vo vyššej miere ako ich mužskí kolegovia, uvádza McKinsey.
Nedostatok podpory k starostlivosti o deti, ale tiež aj prehnané očakávania starať sa o deti, prispeli k tomu, že mnoho matiek zostalo bez práce.
Podľa portálu Brookings, ženy svoju prácu opustili v najväčšej miere medzi marcom 2020 a septembrom 2021, a to práve z dôvodu, že museli uprednostniť starostlivosť o iných.
Ako to je však so ženami, ktoré nemajú ani deti, ani nie sú vydaté? Slobodným ženám, ktoré síce disponovali analytickými schopnosťami, podľa prieskumu chýbali „ľudské“ schopnosti. Ide o schopnosti riešiť konflikty, chápať emócie spolupracovníkov či byť predvídavý. Práve tie sú podľa Bloomberg dôležité v budovaní kariéry.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Bloomberg, McKinsey, Brookings