Pre utečencov z Ukrajiny pripravili dôležitú pomôcku. Pomôže im vyznať sa v neprehľadných pravidlách
- Slovensko a ďalšie členské štáty EÚ sa snažia čo najviac zjednodušiť azylový systém
- Medzinárodná právnická kancelária CMS pripravila prehľad odpovedí na právnické otázky legalizácie pobytu utečencov na Slovensku a v EÚ
- Občania Ukrajiny môžu zotrvať na našom území pod statusom dočasného útočiska, ale aj prechodného či trvalého pobytu
- Slovensko a ďalšie členské štáty EÚ sa snažia čo najviac zjednodušiť azylový systém
- Medzinárodná právnická kancelária CMS pripravila prehľad odpovedí na právnické otázky legalizácie pobytu utečencov na Slovensku a v EÚ
- Občania Ukrajiny môžu zotrvať na našom území pod statusom dočasného útočiska, ale aj prechodného či trvalého pobytu
Ústretoví Slováci pomáhajú humanitárnou pomocou, ale aj dobrovoľníckou činnosťou. Viaceré firmy aj verejné inštitúcie pomáhajú urýchliť pomoc pre Ukrajincov a prekonávať okrem strachu aj praktické problémy. Tie, bohužiaľ, často súvisia aj s jazykovou bariérou.
Medzinárodná právnická kancelária CMS pripravila prehľad odpovedí na základné právnické otázky, týkajúce sa legalizácie pobytu utečencov na Slovensku a v Európskej únii, alebo získania pracovného povolenia. Odpovede, poskytujúce prehľad právneho systému v 20 vybraných európskych krajinách, si môžu záujemcovia nájsť v anglickom i ukrajinskom jazyku.
Dočasné útočisko odľahčuje azylový systém
Ukrajinskí obyvatelia, utekajúci pred vojnou, majú po prekročení hraníc viacero možností, v akej forme zotrvajú na našom území. Najčastejšie je to status dočasného útočiska, čiže povolenie pobytu na jeden rok. Môže sa predĺžiť o obdobie maximálne ďalšieho jedného roka. Komisia však môže rozhodnúť aj o ukončení dočasnej ochrany v prípade, ak sa situácia na Ukrajine upokojí a trvalý návrat občanov bude bezpečný.
Ide o núdzový mechanizmus štátov Európskej únie pri hromadnom prílive utečencov na odľahčenie azylových vnútroštátnych systémov. Vtedy môžu Ukrajinci na našom území pracovať bez pracovného povolenia, majú nárok na zdravotnú starostlivosť a deti majú nárok na vzdelávanie.
Dočasné útočisko môžu využiť občania Ukrajiny, ako aj štátni príslušníci tretích krajín a tiež osoby bez štátnej príslušnosti, ktoré využívajú štatút medzinárodnej ochrany na Ukrajine a ich rodinní príslušníci, ak sa na území Ukrajiny zdržiavali pred vypuknutím vojenskej invázie, uvádza sa v tlačovej správe Rady Európskej únie.
Ukrajinci môžu využiť aj medzinárodnú ochranu a prechodný pobyt
Ukrajinci s platným biometrickým pasom majú umožnený bezvízový vstup po dobu 90 dní na našom území od roku 2017. Slovenská republika na základe udalostí spojených s ruskou vojenskou inváziou na Ukrajine umožnila vstup aj osobám bez platného (biometrického) cestovného pasu.
„Osobám bez platného cestovného pasu sa odporúča nosiť so sebou ďalšie doklady, napríklad nebiometrický pas, občiansky preukaz, vodičský preukaz alebo povolenie na pobyt na Ukrajine,“ vysvetľuje právnik Pavol Kundrik z právnickej kancelárie CMS.
Ďalšou možnosťou je vybavenie prechodného pobytu alebo trvalého pobytu či medzinárodnej ochrany formou azylu alebo doplnkovej ochrany, platia tu však iné špecifické podmienky.
Výnimku na hraniciach majú aj zvieratá
Na všetkých hraničných priechodoch môžu Ukrajinci prísť aj s ich domácimi zvieratami, uvádza sa na stránke Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Štátna veterinárna a potravinová správa SR umožnila vstup aj zvieratám, ktoré nespĺňajú podmienky platnej legislatívy.
Slovenská republika teda pri vstupe nevyžaduje pas, registráciu ani očkovanie. Na hraničnom priechode stačí vypísať tlačivo a po príchode do cieľa ohlásiť miesto pobytu zvieraťa.
Cez slovenské hranice prešlo od začiatku konfliktu vyše 176-tisíc vojnových utečencov
Na hraničných priechodoch na výstupe z Ukrajiny vybavili vo štvrtok, 10. marca 2022, 11-tisíc osôb, od začiatku vojnového konfliktu prešlo slovensko-ukrajinskou hranicou už vyše 176-tisíc vojnových utečencov.
Prichádzajú k nám peši aj autami, na vnútroštátny presun môžu využívať bezplatnú železničnú prepravu z Košíc do Bratislavy; pretože pre niektorých z nich je hlavné mesto prestupnou stanicou na ceste do ďalších európskych krajín, v ktorých hľadajú azyl.
Deti môžu ihneď nastúpiť do výchovno-vzdelávacieho procesu
Deti majú možnosť nastúpiť do škôl ihneď po predložení dokladu o začatí azylového konania alebo dočasného útočiska. Zaradení budú aj do mimoškolských aktivít a krúžkov podľa ich záľub, informuje Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR.
Školy im poskytnú jazykový kurz a učiteľom poskytnú metodickú pomoc pri výučbe slovenského jazyka pre deti prichádzajúce z cudzojazyčného prostredia.
Ministerstvo zdravotníctva pomáha aj bezplatnou psychologickou pomocou
Náročné situácie sa dotýkajú pracovníkov v pomáhajúcich profesiách, ale aj širokej verejnosti.
Ministerstvo zdravotníctva SR poskytuje bezplatnú psychologickú pomoc a poradenstvo v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Národná linka na podporu duševného zdravia poskytuje poradenstvo anonymnou dištančnou formou komunikácie pre široký okruh ľudí, ktorí zažívajú nadmernú záťaž, ale aj pre širokú verejnosť pri zvládaní akútnej stresovej reakcie.
Linka funguje v pracovných dňoch od 14.00 do 22.00 h. a počas víkendov od 10.00 do 18.00 h. Odborníkov z oblasti duševného zdravia možno kontaktovať na telefónnom čísle: 0800 193 193.
Zdroje: CMS, Rada Európskej únie, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR