WHO dvíha varovný prst. Nízka zaočkovanosť Ukrajiny môže zamiešať karty v pandémii

  • WHO varuje, že vojna na Ukrajine by mohla zamiešať karty aj v súvislosti s koronavírusom
  • Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko Ukrajincom zadarmo poskytujú vakcíny, na Slovensku zase dostanú bezplatnú liečbu
vojna, pandémia
TASR/AP Photo/Serhii Nuzhnenko, Unsplash/Vladimir Fedotov
  • WHO varuje, že vojna na Ukrajine by mohla zamiešať karty aj v súvislosti s koronavírusom
  • Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko Ukrajincom zadarmo poskytujú vakcíny, na Slovensku zase dostanú bezplatnú liečbu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že vojna na Ukrajine môže zhoršiť priebeh pandémie koronavírusu. TASR správu prevzala z televízie CNN.

„Táto situácia umožní vírusu ďalej sa šíriť,“ upozornila v nedeľu v stredu technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová. Krízový koordinátor WHO Mike Ryan dodal, že počet nakazených Ukrajincov nepochybne porastie a bude zapríčinený nedostatočným testovaním, pozastavenou vakcináciou a vyčerpaním obyvateľstva v dôsledku vojny.

„Nezaočkovaní susedia“

Počet nových prípadov na Ukrajine bol za posledný týždeň relatívne nízky, avšak WHO očakáva, že sa prírastky nakazených aj obetí budú zvyšovať. Ukrajina má totiž nízku, len zhruba 34-percentnú mieru zaočkovanosti proti Covidu.

Od začiatku ruskej invázie už z Ukrajiny podľa údajov OSN ušlo viac než 2,5 milióna ľudí, ktorí sa uchýlili do susedných, často podobne nedostatočne „zaočkovaných“ krajín. Do intenzívnejšieho boja s koronavírusom sa však pustili aj štáty, do ktorých ukrajinskí utečenci prichádzajú.

Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko im zadarmo poskytujú vakcíny proti ochoreniu COVID-19, na Slovensku zase dostanú bezplatnú liečbu. WHO pomohlo zabezpečiť liečivá a navýšiť laboratórne a testovacie kapacity.

zdroj: unsplash/Mat Napo

WHO v spoločnom vyhlásení s Detským fondom OSN (UNICEF) a Populačným fondom OSN (UNFPA) vyzvalo na zastavenie útokov na ukrajinské zdravotnícke zariadenia:

Zdravotníci a humanitárni pracovníci musia byť schopní zabezpečiť zdravotnú starostlivosť vrátanie očkovania proti ochoreniu COVID-19 a obrne a poskytovania životne dôležitých liekov pre civilné obyvateľstvo na Ukrajine, ale aj pre utečencov (smerujúcich) do iných krajín. Zdravotnícke centrá by sa mali nachádzať aj na hraničných priechodoch a zabezpečovať urgentnú starostlivosť a pomoc tehotným ženám a deťom.“

Vyzvali ich na zničenie nebezpečných patogénov v laboratóriách

Svetová zdravotnícka organizácia odporučila v priebehu minulého týždňa Ukrajine, aby zničila všetky nebezpečné patogény uchovávané v jej výskumných laboratóriách a zabránila tak „akýmkoľvek prípadným únikom“, ktoré by mohli ublížiť verejnosti.

Predstaviteľ WHO to vo štvrtok povedal tlačovej agentúre Reuters. V piatok správu zverejnil aj portál britského denníka The Guardian. Tak ako ostatné štáty aj Ukrajina má pri úradoch verejného zdravotníctva laboratóriá, ktoré skúmajú nebezpečné choroby u ľudí a živočíchov, vrátane ochorenia COVID-19.

Niektoré z týchto laboratórií dostávali v minulosti podporu od Spojených štátov, Európskej únie a WHO. Tieto laboratóriá sú teraz centrom propagandistickej vojny medzi Ruskom a Západom, keďže Rusko obviňuje Ukrajinu, že má na svojom území zariadenia na výrobu biologických a chemických zbraní a riadia ich Spojené štáty.

Hoaxu sme sa venovali v inom článku, šíril ho aj overený facebookový profil ruského veľvyslanectva na Slovensku.

Predstaviteľ WHO, ktorý sa rozprával s agentúrou Reuters, neuviedol, kedy bolo odporúčanie vydané, či ho Ukrajina splnila alebo aké patogény a bakteriálne jedy sa nachádzajú v ukrajinských laboratóriách.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá