Andrej Stančík: O hrdinskej novinárke, statočných Rusoch z ľudu či arcikolaborantovi Blahovi (KOMENTÁR)
Autor je poslanec národnej rady za OĽaNO.
Internet zaplnili články o ruskej reportérke Marine Ovsjannikovovej, ktorá sa počas živého vysielania v ruskej štátnej televízii postavila za moderátorku s tabuľou „nie vojne“. Zverejnila už aj fotku zo súdneho pojednávania a je jasné, že jej to neprejde len tak.
Hrdinovia, ale aj putinofili
Príbeh Mariny nám ukazuje, že hrdinstvo neprejavujú len statoční Ukrajinci, ktorí sa postavili jednej z najmocnejších armád sveta. Hrdinstvo preukazujú aj bežní Rusi, ktorí sa verejne stavajú proti vojne, ehm, špeciálnej operácii. Práve oni totiž budú na dosiahnutie mieru kľúčoví.
Medzi mnohé paradoxy našej spoločnosti patria tzv. putinofili. Sú to ľudia, ktorí nekriticky milujú Putina a z akéhosi dosiaľ neznámeho dôvodu považujú Rusko za najúžasnejšiu krajinu na svete. Na neohlásených protestoch skandujú heslá proti „totalitnej vláde“ a „cenzúre“ s ruskou vlajkou a Putinom na tričku, zatiaľ čo v ich bájnom Rusku by ich za kritiku vlády na proteste zbalili jednotky OMONu a preventívne ich šupli do väzby.
Arcikolaborant Blaha
Nikto túto kognitívnu disonanciu nestelesňuje viac ako arcikolaborant Blaha, ktorý vo veľkom platí americkému Facebooku za propagáciu, zatiaľ čo v Rusku Facebook zakázali.
Chudák Vladimír Vladimirovič si Blahove ódy ani len nemôže prečítať. Každopádne, dnešná akcia proti agentom Ruska mnohým verejno-činným osobám skrivila úsmev a uvidíme, kto ešte bude na rade.
Zvyšky imperiálnej politiky
Späť do Ruska. Málokto z nás vie si predstaviť, aké je to protestovať v krajine, kde je opozícia v base alebo po smrti. Kde do vás od malička v televízii a v škole tlačia nacionalistickú propagandu a kde voľby vyhráva len jeden človek s občasnou výmenou za jeho bábku.
Rusko nie je ani vyspelá, ani slobodná krajina. 50 % príjmov z rozpočtu tvorí predaj ropy a plynu a Dostojevskij a Bulgakov síce boli skvelí, no dodnes ich nemá kto vymeniť. Rusko mladým neponúka perspektívu a žije len zo svojej minulosti.
Aj táto vojna je len reliktom imperiálnej politiky 20. storočia. V čase, keď svetu firiem vládne Apple, Google či Meta, je absolútne nezmyselné viesť vojnu o územie, ktoré nedosahuje HDP väčšieho európskeho mesta.
Rusov bude táto vojna stáť pokrok, ekonomiku a slzy matiek padlých vojakov. Okrem ukrajinského odporu túto vojnu môžu zastaviť len samotní Rusi. Pri stagnácii na Ukrajine a sankciách, ktoré nemajú obdoby, bude pre Putina hrať dôležitú úlohu domáca mienka. Nepopulárna vojna a stúpajúci tlak verejnosti mu môžu vykrútiť krk.
Režim už zatkol viac ako 15 000 protestujúcich a zatiaľ to na revolúciu síce nevyzerá, no každý slobodný hlas za mier sa v plechovom zámku tyranského režimu hlasno ozýva.
Ako povedala Marina: „Všetkých nás zavrieť nemôžu.” A má pravdu. Vážme si preto hrdinských obyčajných Rusov, pre ktorých sú mier a sloboda viac ako vlastný komfort a strach z represie. Práve oni môžu zastaviť toto šialenstvo. Držme im palce.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre