Pribudlo 11 000 nakazených. Čína nezvláda omikron, pristúpila k zmene stratégie
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 11 000
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 19 359
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 11 000
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 19 359
V stredu vykonali laboratóriá na Slovensku 19 359 PCR testov, ktoré odhalili 11-tisíc pozitívnych. Za uplynulý deň pribudlo aj ďalších 31 úmrtí, počet obetí ochorenia COVID-19 tak už u nás dosiahol 19 040.
V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 406 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.
Ako sa ďalej uvádza na stránke korona.gov.sk, 12 216 antigénových testov odhalilo ďalších 1 208 pozitívnych. Pozitivita PCR testov bola takmer 57 %, pri antigénových skoro 10 %.
Čo sa týka pacientov v nemocniciach, 214 bolo na jednotke intenzívnej starostlivosti a 73 potrebovalo ku koncu predchádzajúceho dňa podporu umelej pľúcnej ventilácie. Viac ako 32 % aktuálne hospitalizovaných pacientov je plne zaočkovaných.
Vo zvolenskej nemocnici počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 neklesá, navyše nemocnica eviduje výpadok takmer 40 zamestnancov. Ako zariadenie informuje, vrátiť sa k bielej medicíne a naplno rozbehnúť plánované operácie v plnom rozsahu zatiaľ nie je možné.
„K dnešnému dňu máme celkovo hospitalizovaných 77 pacientov s koronavírusom, pričom na bežnom oddelení ležia šiesti pacienti, na kyslíkových lôžkach máme 33 pacientov. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú štyria pacienti s COVID-19 a jeden je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Nemocnica v Krupine eviduje ďalších 17 pozitívnych pacientov,“ objasňuje stále vážny stav riaditeľka Nemocnice Zvolen Ľudmila Veselá.
Starostlivosť v rámci všetkých hospitalizovaných v nemocnici vrátane ambulantnej činnosti musí nemocnica zvládnuť napriek výpadku 35 zamestnancov, vďaka organizačným zmenám to však zvláda.
„Mysleli sme si, že jarné prázdniny prispejú k výraznému ústupu pandémie, s ktorou bojujeme s menšími prestávkami už dva roky, ale nestalo sa tak,“ popisuje riaditeľka s tým, že preto stále nemôžu naplno rozbehnúť plánované operácie a prípadne povoliť návštevy pacientov na lôžkových oddeleniach nemocnice.
Zmena stratégie
Čína začala vyhradzovať viac nemocničných lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 po tom, čo za jediný deň zaznamenala 3 290 nových prípadov nákazy variantom omikron vrátane 11 závažných, informuje AFP.
Vysokonákazlivý variant omikron predstavuje pre čínsku stratégiu nulovej tolerancie Covidu zatiaľ najnáročnejšiu výzvu. Krajina, z ktorej sa koronavírus na konci roka 2019 rozšíril, už viac ako rok neohlásila žiadne úmrtie na COVID-19. V rámci prísnych covidových protokolov boli všetci pacienti – vrátane asymptomatických – posielaní do špecializovaných nemocníc.
Minulotýždňový nárast prípadov, v dôsledku ktorého muselo 17,5 milióna obyvateľov mesta Šen-čen zostať v karanténe a v Šanghaji a ďalších mestách boli zavedené sprísnené opatrenia, však vzbudil obavy z nedostatku voľných nemocničných lôžok, informuje CNN.
Čínska národná zdravotnícka komisia najnovšie oznámila, že pacienti s miernym priebehom ochorenia sa môžu izolovať v štátnych karanténnych zariadeniach, aby tak zmiernili tlak na nemocnice. Dodala, že pacienti infikovaní variantom omikron si väčšinou nevyžadujú špeciálnu liečbu.
Čínske štátne orgány – aj vzhľadom na februárovú situáciu v Hongkongu, keď pacienti museli čakať na voľnú posteľ na prenosných lôžkach pred nemocnicami – začali v krajine budovať nové provizórne nemocnice.
V dôsledku nárastu počtu nových prípadov nákazy sa ocitli v lockdowne v rôznych oblastiach krajiny desiatky miliónov ľudí. Pred odberovými miestami vznikajú dlhé rady a v prístavoch zaviedli prísnejšie kontroly, čo môže spôsobiť problémy v obchodnom reťazci.
WHO vo svojej najnovšej správe upozorňuje, že minulý týždeň globálne pribudlo viac ako 11 miliónov nových nákaz. Išlo o rast o zhruba 8 %. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 43-tisíc ľudí. Počet úmrtí však globálne tri týždne klesá.
Najviac sa počet nákaz zvýšil v regióne západného Tichomoria, a to o 29 %. Nasledovala Afrika s 12-percentným prírastkom. Počet infekcií klesol o viac ako 20 % na Blízkom východe, v juhovýchodnej Ázii a v Severnej a Južnej Amerike. V Európe však stúpol o približne 2 %.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, SITA, CNN, WHO, Nemocnica Zvolen