Pribudlo takmer 10 000 nakazených. Európa si myslela, že Covid porazila, no ten sa vrátil ako bumerang

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 9 782
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 16 757
covid, pandemia, ockovanie
TASR/AP/ Lisa Leutner
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 9 782
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 16 757

PCR testy vo štvrtok potvrdili 9 782 pozitívnych. Laboratóriá ich pritom za tento deň vykonali celkovo 16 757. Pribudlo ďalších 33 úmrtí na COVID-19. Počet obetí tohto ochorenia tak už u nás dosahuje 19 073. V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 364 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Ako sa ďalej uvádza na stránke korona.gov.sk, ďalších 1 160 pozitívnych odhalilo 12 441 antigénových testov. Pozitivita PCR testov prekročila 58 %, pri antigénových vystúpila mierne nad 9 %. Čo sa týka pacientov v nemocniciach, 202 bolo na jednotke intenzívnej starostlivosti a 75 potrebovalo ku koncu predchádzajúceho dňa podporu umelej pľúcnej ventilácie. Viac ako 67 % aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných.

Európa zažíva nevídaný nárast prípadov

S pandémiou žijeme už dva roky, no prichádza čas, kedy sa lídri mnohých krajín Európy rozhodli pre veľké uvoľňovanie opatrení. Ako sa však krajiny zbavujú obmedzení, prípady a hospitalizácie pomaly pribúdajú a experti sa obávajú následkov.

Počet nakazených v Británii stúpa len dva týždne po tom, čo britský premiér Boris Johnson zrušil väčšinu protipandemických opatrení. Británia minulý týždeň zaznamenala nárast infekcií až o 48 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Počet hospitalizácií za rovnaké obdobie vzrástol o 17 %, uvádzajú Brenda Goodmanová a Deidre McPhillipsová zo CNN. Nárast hlási aj Holandsko a to o 48 %. Rekordne vysoký sedemdňový výskyt prípadov zaznamenalo aj Nemecko.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo štvrtok obhajoval plánované zrušenie väčšiny protipandemických opatrení, ktorých platnosť vyprší v nedeľu.

Ako povedal po rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín, pandémia COVID-19 sa síce ešte neskončila, avšak aktuálna situácia v nemocniciach nie je taká dramatická, ako to bolo pri podobne vysokých počtoch nakazených v minulosti. Informuje DPA.

zdroj: SITA/AP, Markus Schreiber

„Teraz vstupujeme do novej fázy pandémie, v ktorej sa ako takmer všetky naše susedné krajiny zriekneme väčšiny preventívnych opatrení,“ uviedol Scholz. Spolkové krajiny však postup nemeckej vlády výrazne kritizovali.

Prekáža im najmä to, že od 20. marca sa na celonemeckej úrovni v mnohých oblastiach verejného života ruší povinné nosenie rúšok, ako aj kapacitné obmedzenia počtu divákov na športových štadiónoch.

Spolkové krajiny však smú naďalej zavádzať lokálne opatrenia v ohniskách nákazy. Toto nariadenie podľa nich ale nie je možné presadiť v praxi. Scholz vyzval obyvateľov Nemecka, aby naďalej dodržiavali zvyčajné pravidlá, k akým patrí napríklad dostatočný odstup od ľudí, a dobrovoľne nosili rúška tam, kde to podľa nich má zmysel.

Najdôležitejšie je podľa neho, že sa ľudia konečne dali zaočkovať proti Covidu. Tí, čo sú očkovaní a majú za sebou aj tretiu dávku, môžu podľa jeho slov dúfať v mierny priebeh ochorenia.

Nemecký Inštitút Roberta Kocha hlásil vo štvrtok 294 931 nových prípadov nákazy za 24 hodín a 278 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, čím celkový počet obetí na životoch stúpol na 126 420. Nárast nakazených súvisí s vysoko infekčným subvariantom omikronu známym ako BA.2, ktorý tvorí v Nemecku viac než polovicu všetkých potvrdených prípadov. 

USA sa pripravujú na najhoršie

Situácia týkajúca sa rastu prípadov v rámci Európy upútala pozornosť amerických odborníkov na verejné zdravie, ktorí sa obávajú, že miestny nárast počtu infekcií môže byť predzvesťou toho, čo príde v USA.

zdroj: TASR/AP, Patrick Semansky, Roman Hanc

Dôvodom rastu je skutočnosť, že ľudia sa pri stretávaní už tak poctivo nechránia respirátormi, no rolu v celej situácii hrá aj slabnúca imunita z očkovania alebo predchádzajúcej infekcie.

„Bezpochyby k tomu prispieva otváranie spoločnosti a miešanie ľudí v interiéri, ako aj celkovo slabnúca imunita, čo znamená, že musíme byť naozaj pozorní a sledovať tento vzorec,“ pre CNN to povedal Dr. Anthony Fauci, riaditeľ Národného inštitútu pre alergiu a infekčné choroby.

Problémy má aj Rakúsko, ktoré začiatkom týždňa zaznamenalo viac ako 58-tisíc prípadov nákazy Covidom. Je to najviac od začiatku pandémie pred vyše dvoma rokmi a výrazne nad priemerom za posledných sedem dní (44 458), uviedol denník Kurier.

Rakúsko
zdroj: Unsplash/Jacek Dylag

Po prvýkrát tak bola prekonaná aj hranica 50-tisíc nakazených za jeden deň. V strede týždňa bolo v Rakúsku zaznamenaných 416 899 aktívnych prípadov nákazy, čo je tiež nový rekord.

Sedemdňová incidencia, teda počet infikovaných na 100-tisíc obyvateľov za týždeň, dosiahla hodnotu 3496,3. V Rakúsku, kde 5. marca zrušili väčšinu protipademických opatrení, zomrelo aj ďalších 28 ľudí s ochorením COVID-19. Koronavírus si tam doteraz vyžiadal 15 289 obetí. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: CNN, coronavirus.data.gov.uk, NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá