Ruskej armáde dochádza jedlo a palivo, jej tlak sa oslabuje. Morálka vojakov je tiež nízka, tvrdia Briti

  • Ruská armáda nedokáže zásobovať svoje útočné jednotky
  • Putin neakceptuje rozhodnutie Medzinárodného súdu v Haagu
  • Ukrajinské farmy naplno pomáhajú
tank z
SITA/AP, Evgeniy Maloletka
  • Ruská armáda nedokáže zásobovať svoje útočné jednotky
  • Putin neakceptuje rozhodnutie Medzinárodného súdu v Haagu
  • Ukrajinské farmy naplno pomáhajú

Rusko malo počas vojny na Ukrajine už niekoľko kurióznych problémov. Ich okupáciu Ukrajiny brzdia prírodné podmienky, ale aj tvrdý a silný odpor ukrajinskej armády. Putin si takýto priebeh nepredstavoval a ani ho neočakával. Ukrajina sa už štvrtý týždeň úspešne bráni a tvrdí, že ruské jednotky utrpeli obrovské straty. Konkrétne podľa Ukrajincov mali prísť o 40 percent svojich jednotiek na území Ukrajiny.

Okrem faktu, že Rusi stále nedobyli veľké ukrajinské mestá, je azda najznámejším ruský problémom ich 64-kilometrový konvoj. Ten bol viac ako týždeň zaseknutý na ceste. Kolóna ťažkej vojenskej techniky smerovala na Kyjev, no počas cesty jej došlo palivo.

Navyše sa ukázalo, že Rusi svoje vozidlá neobuli do zrovna najlepších pneumatík. Tie mali byť spráchnivené z dlhého parkovania na mieste. Neskôr sa kolóna pohla a vozidlá sa stratili v lesoch, kde majú byť skryté pred nepriateľom. 

Vojakom dochádzajú zásoby

Ruské problémy neostávajú tajné a sú predmetom skúmania spravodajských služieb. Svet z diaľky sleduje, ako sa boje na Ukrajine vyvíjajú a odborníci ich analyzujú.

The Independent uvádza, že podľa britského ministerstva obrany začínajú ruské jednotky bojovať s ďalšími prekážkami. „Logistické problémy aj naďalej obklopujú ochabujúcu ruskú inváziu na Ukrajine,“ oznámili Briti.

Podobne ako pri problémoch s konvojom im dochádza palivo, no tentokrát sa k nemu pridal aj nedostatok potravín. Výrazne to ovplyvňuje ich postup v dobýjaní. Mnoho jednotiek musí totiž namiesto útokov brániť svoje zásobárne. Tento problém ruskej armády vysvetľuje, prečo sa v posledných dňoch výrazne spomalil jej postup na všetkých frontoch. 

„Ruskej armáde sa ťažko pohybuje po nepoddajnej zemi, nedostatočne ovláda vzdušný priestor a má obmedzené možnosti na premostenie. Nedokáže kvôli tomu efektívne zásobovať svoje útočné jednotky ani tými najnákladnejšími potrebami, ako napríklad jedlom či palivom,“ vyhlásilo Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva.

zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Problémy robia Rusom i neustále prepadnutia ukrajinskými vojakmi. 

„Neustále ukrajinské protiútoky nútia Rusko odkloniť veľké množstvo vojakov na obranu vlastných zásobovacích línií. To výrazne obmedzuje útočný potenciál Ruska,“ uviedol predstaviteľ ministerstva pod zárukou anonymity. 

Ruské jednotky tak dosiahli za posledné dni minimálny pokrok. Neúspech jednotiek posunúť sa ďalej a problémy s logistikou, vrátane nedostatku jedla, spôsobujú nízku morálku medzi jednotkami. 

„Určite sme zachytili neoficiálne náznaky, že morálka v niektorých jednotkách nie je vysoká,“ dodal. 

Vojna sa ešte nekončí

Nevyprovokovanú ruskú vojnu na Ukrajine odsúdil aj Medzinárodný trestný súd v Haagu (MSD). Sudkyňa Kremľu nariadila okamžite ukončiť inváziu na území Ukrajiny. Rusko pochopiteľne hlasovalo proti tomuto rozhodnutiu a po jeho boku stála aj Čína. 

TASR uvádza, že Kremeľ toto rozhodnutie odmieta. Podľa Ruska sa na ukončení bojov musí dohodnúť Moskva a Kyjev. Znamená to teda, že aj napriek očividným problémom ruskej armády budú boje pokračovať. 

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila súhlas s rozhodnutím MSD a poznamenala, že rozsudok je dôkazom neľudskosti ruskej agresie.

„Medzinárodný súdny dvor v Haagu nariadil Rusku okamžité zastavenie svojich vojenských operácií na Ukrajine. Rozhodnutie súdu potvrdzuje, že ruská agresia na Ukrajine, ktorá si už vyžiadala množstvo civilných obetí, je neľudská a je v príkrom rozpore s medzinárodným právom,“ napísala prezidentka SR na svojom Facebooku.

Problémy s jedlom nemajú len Rusi

ABC News uvádzajú, že aktivity ruskej armády menia ukrajinské farmy na malé bitúnky či mliekarne. Stávajú sa z nich mimoriadne dôležité objekty zaručujúce potravu pre ľudí, ktorí trpia rukou agresora Putina. 

„Potravinové reťazce sú zničené. Kvôli tomu sa suroviny nespracovávajú, nefunguje distribúcia a obchody tak ostávajú prázdne. Musíme a aj chceme zdieľať s ostatnými to, čo máme. Pripravujeme jedlo pre ľudí v mestách, ktorí sa ukrývajú v protivojnových krytoch,“ povedal farmár Kees Huizinga.

Farmár zabíja svoje ošípané a v zaváraninových pohároch ich posiela do veľkých miest. Ďalší utečenci pracujú v jeho mlynoch a vyrábajú halušky pre armádu. Na ďalších farmách sa spracúvajú mliečne výrobky. Vyrábajú sa z nich syry a smotana a maslo, ktoré následne posielajú tým, ktorí to vo vojne najviac potrebujú.

Zdroje: The Independent, TASR, Facebook, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá