Za odhaľovanie ruských jácht ponúkajú USA 5 miliónov dolárov. Je v tom jeden háčik

  • Za informácie o tom, kde sa nachádzajú majetky ruských oligarchov, ponúka USA 5 miliónov dolárov
  • Zisk z týchto majetkov môže pomôcť Ukrajine
  • Má to však jeden háčik
jachta bohatstvo doláre oligarcha
Unsplash/Bobby Stevenson, Unsplash/Giorgio Trovato
  • Za informácie o tom, kde sa nachádzajú majetky ruských oligarchov, ponúka USA 5 miliónov dolárov
  • Zisk z týchto majetkov môže pomôcť Ukrajine
  • Má to však jeden háčik

Ako následky za rozpútanie vojny na Ukrajine začal Západ uvaľovať sankcie na Rusko. Tieto „pokuty“ Rusom nezasahujú len do ekonomiky, dotýkajú sa aj konkrétnych osôb. Ide o Putinových blízkych, oligarchov a boháčov. Tí počas vojny strácajú najviac. Sankcie im zmrazili majetky, aktíva a od začiatku invázie prišli o viac ako 84 miliárd dolárov.

Keď vojna vypukla, ukázalo sa, akých ľudí má ruský agresor Putin okolo seba. S vierou, že mimo Ruska budú v bezpečí, sa rozhodli svojho prezidenta nechať tak. Mnohí z nich sa jednoducho zbalili, nasadli na svoje gigantické superjachty a odplávali od Ruska čo najďalej. 

No práve plavidlá týchto boháčov sa stali terčom pre autority štátov uvaľujúcich sankcie na Rusko. Dobrým príkladom je zadržanie najväčšej jachty sveta s názvom Sailing Yacht A. Patrí ruskému oligarchovi Andrejovi Melničenkovi. Meria neuveriteľných 143 metrov a jej sťažne dosahujú výšku až 91 metrov. No a takáto jachta stojí asi 578 miliónov dolárov.

Nájdi jachtu a dostaneš odmenu

Spojené štáty americké prišli so skutočne lákavou ponukou. The Independent informuje o tom, že americká vláda ponúka informátorom nemalý balík peňazí. Ak niekto vie, kde sa nachádza buď jachta, alebo nejaká iná zaujímavá „hračka“ patriaca ruskému oligarchovi, môže si zarobiť až 5 miliónov dolárov. 

Boháči, o ktorých je známe, že majú prepojenia na Kremeľ, sú prenasledovaní po celom svete. Finančná odmena bude podľa slov Američanov udelená tomu, kto pomôže Ministerstvu financií Spojených štátov nájsť majetok „spojený s korupciou zahŕňajúcou vládu Ruskej federácie“. 

zdroj: Superyachttimes.com. Usmanova jachta Dilbar

Ruské majetky na pomoc Ukrajine

Washington Post uvádza, že okrem zmrazovania majetkov ruských oligarchov sa tak vytvára aj ďalšia možnosť ako pomôcť ukrajinskej vláde. Skupina senátorov, ktorí tento zákon pretlačili, tvrdí, že zisk z predaja zmrazeného bohatstva oligarchov by mohol poputovať na Ukrajinu. 

„Putin a jeho oligarchovia si uschovávajú svoje špinavé peniaze v právnych štátoch tak, že si kupujú kaštiele, superjachty, umenie a ďalšie veci s vysokou hodnotou. Mali by sme im tento neprávom nadobudnutý prepych zhabať a využiť ho na pomoc ukrajinskému ľudu,“ vyhlásil Biely dom.

Bývalý námestník ministra pre financovanie terorizmu Daniel Glaser tvrdí, že motivovanie ľudí hľadať majetky ruských oligarchov je veľkou pomocou. Ruskí miliardári vlastnia približne 30 percent celkového ruského bohatstva.

„Akákoľvek motivácia pre ľudí ponúknuť informácie ohľadom toho, kde sa nachádzajú tieto majetky, by bola veľkou pomocou. Ministerstvo spravodlivosti má právo im majetky zhabať, len ich musíme nájsť,“ vyhlásil Daniel Glaser

Je v tom háčik

Ako to už chodí, ani táto príležitosť nie je nejakou jednoduchou prechádzkou ružovou záhradou. The Independent ďalej uvádza, že ruský majetok sa musí nachádzať v Spojených štátoch. Ďalej musí byť buď držaný Američanom alebo vo vlastníctve niektorej z inštitúcií USA.

Informácie, ktoré posuniete „Programu odmeňovania za získaný majetok kleptokracie“, musia viesť buď k zadržaniu, zhabaniu, alebo odňatiu koristi.

Konečné rozhodnutie ohľadom toho, či odmenu človek dostane, alebo nie, urobí americká ministerka financií Janet Yellenová. Nezávislý právnik Ross Delston, ktorý je expertom na pranie špinavých peňazí, tvrdí, že to môže byť problém. Podľa neho tu ide o nebezpečnú hru, na ktorú ľudia nie sú dostatočne motivovaní.

„Ak chceme motivovať ľudí, aby sa zapojili do niečoho, čo by ich mohlo vystaviť občianskej alebo aj kriminálnej zodpovednosti, ak v budúcnosti navštívia nesprávnu krajinu, musia mať na to skutočný motív. Taký motív by mal byť predložený transparentne a okamžite. Nemôžu na svoju odmenu čakať roky, kým sa preverí ich prípad potom, ako už predniesli svoje nálezy,“ hovorí Delston.

Zdroje: The Independent, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá