Problémy s ranným vstávaním sú vyriešené. Vedci objavili dokonalú melódiu na budík

  • Psychológ vytvoril zoznam piesní, ktoré slúžia ako dobré budíky
  • Štúdie poukazujú na to, čo by mala spĺňať správna ranná melódia
budík vstávanie ráno
Unsplash/Tetiana SHYSHKINA Unsplash/bruce mars
  • Psychológ vytvoril zoznam piesní, ktoré slúžia ako dobré budíky
  • Štúdie poukazujú na to, čo by mala spĺňať správna ranná melódia

Keď sa v marci 2020 na Slovensku objavili prvé prípady Covidu-19, ľudia sa museli začať prispôsobovať veľkým zmenám. Všetky školy spolu s mnohými firmami či organizáciami museli preniesť svoje fungovanie výhradne do online priestoru. Všetko bolo „jednou veľkou neznámou“, no ľudia sa museli na túto zmenu adaptovať.

Časom sme si na to začali zvykať. Mnohí si uvedomili, že internetové fungovanie im aj pomerne vyhovuje. Porady, prednášky či školské hodiny boli nahradené skupinovými online hovormi. Práca a povinnosti sa preniesli zo škôl, kancelárií či firiem do našich izieb. Ovplyvnilo to rôzne faktory nášho fungovania, medzi ktoré patrí aj spánok. Odučili sme sa ráno vstávať a pripravovať „do sveta“.

Návrat do normálu

Práve ranné vstávanie či spánok ako taký sa pre mnohých ľudí stal problémom. Svet si začal na pandémiu zvykať, prispôsobovať sa jej, a tak sa aj zamestnanci a študenti začali vracať do svojich stereotypov. Už sa viac nebudíme s tým, že si ešte z postele zapneme Zoom alebo inú aplikáciu, ktorú sme na tieto činnosti používali.

Znamená to, že mnohí z nás musia vstávať podstatne skôr, ako sme boli za posledné obdobie zvyknutí. Niektorí si nastavujú budíky jeden za druhým a ráno ich tak aj postupne vypínajú, kým si uvedomia, že sa začína deň. Grécky filozof Pytagoras sa raz v roku 500 pred Kristom zamýšľal nad tým, aké melódie či zvuky dokážu odohnať rannú ospalosť. 

zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz

Dokonalé piesne na ráno

Business insider uvádza, že psychológ David Greenberg a tím Spotify sa rozhodol vytvoriť zoznam dokonalých piesní na ráno. Tieto skladby by mali mať 3 hlavné prvky, ktorými sú pozitivita, výrazný rytmus či „beat“, a mali by sa postupne gradovať. Vytvorili teda zoznam skladieb, ktoré zverejnili na Spotify.

Medzi interpretmi, ktorí boli pre tento účel vybraní, sa nachádzajú mnohé známe mená ako Pentatonix, Coldplay, Avicii, Demi Lovato a podobne. 

Vyberte si správny budík

Science Alert informuje o štúdii, ktorá taktiež pátrala po dôležitých aspektoch ranných melódií. Zistilo sa, že napríklad u detí je dobré nastaviť frekvenciu budíka na 500 hertzov. Takýto rozsah má pri zobúdzaní lepšie fungovať ako mnohé zvuky s frekvenciou 2-tisíc a viac hertzov.

Ďalším zaujímavým faktorom je to, ako vnímate melodickosť vášho budíka. Odráža sa od toho množstvo energie, ktorú ráno máte, alebo nemáte.

Budíky so spevavou a chytľavou melódiou sú z tohto hľadiska efektívnejšie ako tie „pípajúce“. Štúdie taktiež potvrdili, že populárna hudba je dobrou zbraňou v boji proti útlmu, ktorý dorazí, keď si cez deň zdriemneme.

Rady, ako si budík vylepšiť

Ak chcete, aby sa vaše každodenné vstávanie zlepšilo, tak by ste sa mali zamerať na tieto tri faktory:

  • Ranná pieseň by mala mať melódiu, ktorú si dokážete z rána „hmkať“ spolu s ňou.
  • Jej dominantná frekvencia by nemala presahovať 500 hertzov ani tón C5.
  • Tempo tejto piesne by nemalo byť príliš pomalé ani príliš rýchle. Odporúčané tempo je niekde medzi 100 až 120 bpm (úder za minútu).

Dbajte taktiež na to, že ak ste mladí, potrebujete mať váš budík nastavený hlasno. Budíky, ktoré vám ponúkajú vaše mobilné telefóny, tieto podmienky nespĺňajú. Je teda pravdepodobné, že dostupnosť melodických budíkov na stiahnutie sa bude v budúcnosti zväčšovať aj na základe tohto výskumu.

Samozrejme, budíky vo vašom telefóne vás dokážu zobudiť. Nestimulujú však vašu náladu a nezameriavajú sa na boj proti ospalosti. Na základe posledných štúdií boli navrhnuté konkrétne melódie, ktoré vás ráno povzbudia a zvýšia vašu úroveň bdelosti.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Business Insider, Science Alert

Najnovšie videá

Trendové videá