Revolučný stredoškolský kampus LEAF Academy postaví štúdio Bogle Architects
- Unikátny projekt LEAF Academy pomaly dostáva reálnejšie kontúry. V súťaži o architektonický návrh kampusu zvíťazilo štúdio Bogart Academy.
- Unikátny projekt LEAF Academy pomaly dostáva reálnejšie kontúry. V súťaži o architektonický návrh kampusu zvíťazilo štúdio Bogart Academy.
O LEAF Academy sme písali už pred pár mesiacmi, keď boli ešte lokalita a dizajn plánovaného kampusu neznáme.
Dnes už obe tieto veličiny poznáme. Jedinečný miliónový projekt „internátnej školy“, aký na Slovensku zatiaľ nemá obdoby, vznikne pri obci Vištuk v okrese Pezinok, len niečo vyše 30 kilometrov od Bratislavy. Postavia ho šikovní architekti z medzinárodnej firmy Bogle Architects.
Za svoje návrhy už získali množstvo ocenení. Majú tiež skúsenosť s dizajnovaním vzdelávacích a športových zariadení po celom svete, napríklad v SIngapure či Londýne. Ich diela idú ruka v ruke s myšlienkou inovatívneho a inšpirujúceho vzdelávania.
Foto: Bogle Architects
Pri obci s 1 300 obyvateľmi chce LEAF Academy postaviť akademickú budovu, internát a športoviská za niekoľko miliónov eur. Vištuk nie je miestom s typicky mestskou atmosférou, no v tejto malebnej vinohradníckej oblasti vládne nesmierny pokoj. Nový kampus s rozlohou 509,190 m2 má vyrásť na kopci nad dedinou.
Autori projektu však nechcú narušiť chod obce, ale skvelo zapadnúť, zapojiť sa do jej života a navyše nadviazať spoluprácu s miestnou základnou školou. Ak všetko pôjde ako po masle, projekt má potenciál vychovať inteligentných budúcich lídrov našej krajiny.
Foto: Bogle Architects
„Poslaním LEAF Academy je pomáhať mladým ľuďom z rozmanitého socio-ekonomického prostredia s objavovaním ich pravého potenciálu – a to nielen v rovine akademickej excelentnosti, ale aj vo vzťahu k vysokým etickým štandardom, autentickému líderstvu a občianskej angažovanosti. Aby sme dosiahli tieto ašpirácie, zapojili sme Bogle Architects, aby nám pomohli vymyslieť, ako môže nové zariadenie podporiť rozvoj týchto hodnôt,“ uviedol pre architectsdatafile.co.uk riaditeľ akadémie Matej Sapák.
Foto: Bogle Architects
Projekt je rozdelený do šesť fáz, prvá bude pre 400 študentov a 30-40 učiteľov a 20-50 zamestnancov. Kampus bude tvarovaný do amfiteátrového námestia. Na jednom mieste bude sústredná škola s námestím, štyri internáty, jedáleň, telocvičňa, poslucháreň či multifunkčné vonkajšie plochy určené na šport a rekreáciu. Pri výstavbe je kladený dôraz na udržateľnosť a ekológiu.
Okrem tradičných budov pribudnú objekty pre experimentálny program podnikavého líderstva, viacúčelové triedy pre 25 študentov, seminárne triedy pre 15 študentov, špecializované laboratóriá, umelecké triedy a iné experimentálne priestory. Výstavba projektu by mala zabrať asi 18 mesiacov. Budovy budú mať maximálne štyri poschodia a boli navrhnuté tak, aby čo najmenej zasahovali do okolitého prostredia.
Foto: Bogle Architects
Škola spustila výučbu už v septembri. Zatiaľ pôsobí v bývalej budove Portugalského veľvyslanectva v centre Bratislavy. Väčšinu z jej 44 študentov tento rok tvoria Slováci, no nájdu sa tu aj študenti z Česka, Maďarska, Rakúska, Poľska, Nemecka, Švédska, Egypta a Afganistanu. Žiaci zatiaľ bývajú v hoteli.
Nový kampus stelesňuje ideu budovania komunity, na ktorej LEAF Academy stojí. Žiaci sa budú spoločne učiť, venovať krúžkom a tráviť voľný čas. Učiteľ nebude len niekým, koho uvidia iba v triede. Všetci učitelia s rodinami budú bývať na kampuse a budú tak významnou súčasťou života študentov. Cieľom akadémie totiž je, aby žiaci rástli aj mimo vyučovania.
Foto: Bogle Architects
Kampus za milióny eur bude nadštandardne kvalitný, najmä v porovnaní s internátmi, ktoré na Slovensku bežne poznáme. Vedenie školy si však dalo záležať, aby ubytovanie stredoškolákov nebolo príliš luxusné. Chce ich tak viesť k pokore. „Nechceme vytvoriť niečo, čo je extrémne luxusné, aby to študentom nedalo pocit, že žijú mimo reality,“ povedal Sapák.
Mimo reality sa môže na prvý pohľad zdať aj ročné školné vo výške 21 400 eur. V skutočnosti je však situácia oveľa pozitívnejšia. Vďaka štipendiám odstupňovaným podľa finančnej situácie rodiny, platí väčšina študentov 2 000 až 3 000 eur. Mnohí súčasní však platia len minimum 400 eur a zatiaľ žiaden študent neplatí plnú sumu.
LEAF Academy je na Slovensku určite vzácny projekt a je skvelé vidieť, že jeho vízia naberá reálne kontúry. Slovenské školstvo takéto vzory určite potrebuje. Snáď sa budú objavovať aj naďalej.
Foto: leafacademy.eu
Zdroj článku a fotografií: aktuality.sk/architectsdatafile.co.uk, archinfo.sk