Pribudlo takmer 10 000 nakazených. Denné príjmy do nemocníc presahujú 200 pacientov
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 9 649
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 18 588
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 9 649
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 18 588
V stredu potvrdili PCR na testy na Slovensku ďalších 9 649 pozitívnych. Celkovo ich laboratóriá v daný deň vykonali 18 588. Pribudlo aj 24 úmrtí na ochorenie COVID-19 a počet obetí tak už u nás dosiahol 19 209. V nemocniciach bolo ku koncu uplynulého dňa 2 285 ľudí s ochorením COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.
Ako sa ďalej uvádza na stránke korona.gov.sk, ďalších 1 091 pozitívnych odhalilo 10 073 antigénových testov. Pozitivita PCR testov bola necelých 52 percent, pri antigénových takmer 11 percent. Čo sa týka pacientov v nemocniciach, ich počet na jednotke intenzívnej starostlivosti predstavoval 194. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebovalo 73 ľudí. Stále platí, že väčšina hospitalizovaných nie je zaočkovaných.
V nemocniciach je hospitalizovaných 2 285 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 24 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 209.
Epidemická situácia na Slovensku je oproti minulému týždňu relatívna stabilná. Ako ďalej po stredajšom rokovaní vlády uviedol riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, neprišlo ani k výraznému nárastu ani k poklesu nových prípadov.
V nemocniciach je okolo 2 400 pacientov, z nich asi 1 500 až 1 600 má primárnu diagnózu práve ochorenie COVID-19, denné príjmy do nemocníc klesli na 240 a znížil sa aj počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii.
Čo sa týka incidencie, najvýraznejší nárast eviduje Ministerstvo zdravotníctva SR na západe Slovenska, dominujú okresy Bratislava, Senec a Nitra. Niektoré pritom dosahujú incidenciu až na úrovni päťnásobku iných okresov.
Stredné a východné Slovensko evidujú pokles incidencie. Ako doplnil Mišík, za nárastom vidí najmä dôsledok uvoľnenia opatrení a presadzovanie subvariatnu BA2. Ten by už mal byť na Slovensku absolútne dominantný.
Pozitívne správy prichádzajú aj z oblasti výjazdov záchrannej zdravotnej služby k pozitívnym pacientom. Tie klesajú naprieč celým Slovenskom.
Moderna a deti
Vakcína proti COVID-19 americkej farmaceutickej spoločnosti Moderna je účinná aj u bábätiek, batoliat a predškolákov. Informovala o tom samotná firma s tým, že ak by regulačné úrady súhlasili, mohlo by to znamenať, že od leta by mohli začať očkovať aj najmenšie deti.
Moderna plánuje v nadchádzajúcich týždňoch požiadať regulačné úrady v USA a Európe o schválenie použitia jej nízkodávkovej vakcíny v dvoch dávkach pre deti do šesť rokov. Spoločnosť tiež požiada o schválenie vakcín s väčšou dávkou pre staršie deti a tínedžerov v Spojených štátoch.
Agentúra AP v tejto súvislosti pripomína, že 18 miliónov detí do päť rokov v USA predstavuje jedinú vekovú skupinu, ktorá zatiaľ nemôže dostať vakcínu. Konkurenčná firma Pfizer v súčasnosti ponúka detské vakcíny pre školákov a plné dávky pre 12-ročných a starších.
Pfizer testuje aj menšie dávky pre deti do päť rokov, no po tom, ako sa dve dávky vakcíny ukázali ako nedostatočne účinné, musel štúdiu rozšíriť o tretiu dávku. Výsledky tohto výskumu by mali zverejniť začiatkom apríla. Informuje CNBC.
Moderna informovala, že pre deti do šesť rokov dobre fungovala štvrtina dávky, akú podávajú dospelým. Do štúdie sa zapojilo asi 6 900 detí. Prvotné dáta ukazujú, že po dvoch takýchto dávkach sa u detí vytvorila hladina protilátok, ktorá bola rovnako silná ako u mladých dospelých po dvoch bežných dávkach, uviedla spoločnosť v tlačovej správe. Očkovacie látky však boli menej účinné proti variantu omikron koronavírusu.
Vakcíny proti COVID-19 všeobecne nebránia infekcii variantom omikron tak dobre ako v prípade predchádzajúcich variantov, stále však predstavujú silnú ochranu proti vážnemu priebehu ochorenia. V prípade dospelých sa ako kľúčové v boji proti omikronu potvrdili posilňujúce dávky a Moderna v súčasnosti podľa agentúry AP testuje posilňujúce dávky aj pre deti.
Znížené dávky sú podľa Moderny bezpečné a najčastejšími vedľajšími účinkami boli mierne zvýšené teploty, podobne ako v prípade iných bežne používaných detských vakcín.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, Moderna, SITA, korona.gov.sk, CNBC