Z Ukrajiny utiekla aj rodina exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Časť tam však ešte zostala
- Pred vojnou na Ukrajine bola nútená utiecť aj rodina exministra vnútra Roberta Kaliňáka
- Sám im pomáhal, istá časť rodiny mu tam však zostala
- Pred vojnou na Ukrajine bola nútená utiecť aj rodina exministra vnútra Roberta Kaliňáka
- Sám im pomáhal, istá časť rodiny mu tam však zostala
Robert Kaliňák (Smer-SD) v nedeľnej diskusii V politike v televízii TA3 uviedol, že hlasovanie poslancov parlamentu o príchode vojakov NATO na naše územie nebolo nevyhnutné ani podstatné. Rozhodnutie vlády však nekritizuje: „Keď sa vláda rozhodla pozvať vojakov, v poriadku, ale vojenské nebezpečenstvo u nás bezprostredne nie je.“
Omnoho dôležitejšie podľa neho je, že Slovensko nezvláda „migračnú krízu“. Myslí si, že rezort vypustil organizáciu zabezpečenia prílivu utečencov z Ukrajiny.
„Niekedy mám vážne pochybnosti, že načo vlastne to vedenie ministerstva máme,“ uviedol pre Startitup Robert Kaliňák. Pre exministra ide o citlivú tému, sám totiž utečencom pomáhal. Pred vojnou sa dala na útek jeho rodina.
Značná časť rodiny
Pre denník Plus jeden deň následne potvrdil, že zatiaľ čo jeho otec pochádza zo Svidníka, jeho mama bývala v Odese. Kaliňákova mama je rodená Bulharka, no v Odese roky žila a na mieste ostala značná časť jej rodiny.
Exminister označil práve pôvod jeho rodiny za výhodu v súčasnej situácii. Množstvo z nich totiž malo možnosť odísť do Bulharska k príbuzným, kde to Kaliňák podľa vlastných slov „nejakým spôsobom zmanažoval“. Dodal, že im tiež zabezpečil dostatok finančných zdrojov na normálne fungovanie. Po tom, čo sa situácia upokojí, sa chcú na Ukrajinu určite vrátiť, pretože tam je ich domov, povedal Kaliňák.
Zvažovali aj, že prídu na Slovensko, čo im exminister sám navrhol. Napokon sa kvôli rečovej bariére a faktu, že má časť rodiny bulharské pasy, rozhodli, že pôjdu predsa len do Bulharska. Pred vojnou utekala podľa jeho slov najmä mladšia generácia jeho rodiny s deťmi, iní jeho príbuzní sú dnes stále v Odese.
Súčasnú situáciu na Ukrajine vníma Kaliňák ako tragickú. „V Odese je relatívny pokoj. Keď budú mať potrebu odísť, tak sa ozvú. Tá mladšia generácia, ktorá mala malé deti, už odišla. Staršia generácia, teda nejakých štyridsať rokov plus, ostala. Až na sirény tam však aktuálne nie je hlásený nejaký zásadnejší nepokoj. Je to úplne odlišná situácia, ako je v Mariupole či Charkove,“ povedal pre Startitup Kaliňák.
V prípade, že sa situácia zhorší, sa bude snažiť Kaliňák dostať do bezpečia aj ich. Sú podľa jeho slov pripravení okamžite ich premiestniť na Slovensko či do Bulharska.
Odišli kvôli deťom
„Mladšia generácia odišla najmä kvôli deťom. Oni boli v dvoch častiach, kúsok od Odesy a priamo tam. Aj keď tam bol relatívny pokoj, odišli, pretože človek niekedy vychádza z toho, že neskôr sa už odísť nedá. Kým sa dalo, tak sa cesta zrealizovala, a tá mladšia generácia si už našla dočasné útočisko,“ priblížil exminister pre Startitup.
Na otázku, či robí Slovensko v súvislosti s utečencami dosť, nemal Kaliňák jednoznačnú odpoveď: „Povedal by som to v dvoch zmysloch. Slováci robia určite dosť, pomoc aj solidarita je obrovská. Štát to však organizuje naozaj katastroficky.“
Slovensko má podľa jeho slov „absolútny dostatok nástrojov na to, aby dokázalo zvládnuť takúto utečeneckú krízu“. „Všetko je. Od materiálneho vybavenia v skladoch po personálne vybavenie z vlastných radov ministerstva, respektíve pridružených organizácií.“
Máme kapacity na to, aby bolo nepretržite 24 hodín denne nasadených niekoľko tisíc ľudí, hovorí Kaliňák: „Dokonca bez nároku na odmenu, čiže by to ani nevyšlo v spolupráci s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu draho.“
Podľa jeho slov je na Slovensku dostatok hlboko skúsených organizácií a „samaritánov“, ktorí by súčasnú situáciu a jej manažment ukážkovo zvládli aj po logistickej stránke.
Dnes situáciu podľa Kaliňákových slov ako-tak zvládame len vďaka ľuďom, ktorí sa rozhodli pomáhať iniciatívne a sami.
Zdroje: SITA, Plus jeden deň