Stavbu údajnej Bödörovej vily mali povoliť nezákonne. Úradníci sa mohli dopustiť trestného činu
- Obec Nitrianske Hrnčiarovce nepostupovala pri povoleniach pre vilu s väzbami na Bödöra zákonne, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu
- S informáciou prišla nadácia Zastavme korupciu, úradníci sa mohli dopustiť trestného činu
- Obec Nitrianske Hrnčiarovce nepostupovala pri povoleniach pre vilu s väzbami na Bödöra zákonne, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu
- S informáciou prišla nadácia Zastavme korupciu, úradníci sa mohli dopustiť trestného činu
Nadácia Zastavme korupciu informuje, že obec Nitrianske Hrnčiarovce nepostupovala pri povoleniach pre luxusnú vilu s väzbami na Norberta Bödöra zákonne.
Úradníci sa v tomto prípade mohli dopustiť trestného činu, konštatuje nadácia a dodáva, že neštandardne postupoval pri pozemkoch, ktoré súvisia s rovnakou vilou, aj nitriansky okresný úrad.
Vila súvisiaca s Bödörom
„Skonštatovala tak Okresná prokuratúra Nitra, na ktorú sme sa v januári obrátili s podnetom. Nepozdávali sa nám rozhodnutia, vďaka ktorým sa na inak nestavebných pozemkoch na okraji Nitrianskych Hrnčiaroviec rýchlo postavila luxusná vila,“ uvádza nadácia Zastavme korupciu.
Práve v obci Nitrianske Hrnčiarovce, kde nájdeš samotnú vilu, má svoje bydlisko aj Norbert Bödör. Ten je v súčasnosti trestne stíhaný. Spája sa s policajnými kauzami ako Dobytkár či Judáš. Má v nich ísť o podozrenie z ovplyvňovania úradných rozhodnutí a veľkých úplatkov, približuje nadácia.
Problémová vila sa volá Vila Petra, ako aj Bödörova manželka. Podľa zmlúv obce kúpil časť pozemkov koncom roka 2017 Bödörov právnik Eugen Cimmermann aj s jeho rodinným príslušníkom.
Pozemky neskôr kúpila novovzniknutá firma Concept Reality&Investment z Bratislavy, objasňuje nadácia. Patriť má komárňanskému architektovi Petrovi Kopjákovi, ktorý mal zhruba v rovnakom čase biznis s bezpečnostnou firmou Bonul. Táto firma patrí práve rodine Bödörovcov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Tri krídla
Týždenník Plus 7 dní prišiel v roku 2019 s informáciou, že na liste vlastníctva k nehnuteľnosti Norbert Bödör nefiguruje. Písali, že vlastníkom je práve eseročka Concept Reality&Investment. Miestni však už v tom čase neváhali a za vlastníka označovali Bödöra. V roku 2020 bola luxusná nehnuteľnosť na predaj, písali sme o tom aj my. Na stránke realitnej kancelárie sa vtedy vila pohybovala v sume v rozmedzí 3 až 5 miliónov eur.
Vila je dispozične rozdelená na tri krídla. Do domu sa vstupuje priestrannou halou, ktorá otvára obývací priestor s krbom, kuchyňou, jedálenskou časťou aj vinotékou. Vo vile je komora aj práčovňa.
Nočná časť nehnuteľnosti pozostáva z hlavnej spálne, dvoch šatníkov, kúpeľne a dvoch ďalších spální, ktoré slúžia ako detské izby. V samostatnom krídle sa nachádza hosťovský apartmán, ktorý disponuje spálňou, kuchyňou a kúpeľňou. Na pozemku je tiež garáž s piatimi parkovacími miestami.
Nadácii sa kroky nepozdávali
Obec Nitrianske Hrnčiarovce v januári 2019 pri rozhodnutí o danej stavbe postupovala spôsobom, ktorý odôvodňoval prijatie prokurátorského opatrenia. Prokurátor prijíma podobné opatrenie v prípade, že zistí nezákonný postup samosprávy.
V tomto prípade ale obec nepostupovala zákonne, keď povolila luxusnú vilu na pozemkoch, na ktorých v tom čase bola nulová zastavanosť, vysvetľuje postupy nadácia.
Prokuratúra reagovala na nezákonný postup upozornením obce. Navrhujú, aby v obci prijali zmeny, ktoré zabezpečia, že sa podobný postup v budúcnosti už nezopakuje. Upozornenie má vedenie obce prerokovať aj so zamestnancami, ktorí majú na starosti stavebnú agendu. Obec má na vybavenie upozornenia 30 dní.
Prokurátorka vybavujúca ich podnet ale zároveň odstúpila svojim kolegom na trestnom úseku „poznatok“, na základe ktorého preveria, či sa starostka, respektíve pracovník stavebného úradu Nitrianskych Hrnčiaroviec nedopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa, píše nadácia na svojom webe.
Nesprávny postup
Územný plán obce sa medzičasom zmenil a v lokalite okolo vily sa tak od roku 2020 stavať môže. Stavebné povolenie však obec vydala v apríli 2019 a podľa medializovaných fotografií bola hrubá stavba pod strechou ešte v rovnakom roku, vila bola nakoniec skolaudovaná v januári 2021.
Nadácia Zastavme korupciu tiež informuje o tom, že prokuratúru nasmerovali aj na Okresný úrad Nitra, konkrétne na pozemkový a lesný odbor. Vysvetľujú, že ten súhlasil s odňatím poľnohospodárskej pôdy a povolil stavať, aj keď v tom čase neboli dané pozemky vyčlenené na tento účel.
Prokuratúra zistila, že bol v tom čase zaznamenaný nejednotný postup pri vydávaní rozhodnutí pri odňatiach poľnohospodárskej pôdy mimo hraníc zastavaného územia.
Okres sa spoľahol na súhlas obce, prokuratúra tento postup odsúdila za nesprávny, keďže si okresný úrad neoveril, či súhlas obce sedí s realitou. Medzičasom ale okresný úrad svoje postupy upravil.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Zastavme korupciu, SIU, Plus 7 dní