Dnes v noci si pospíš o hodinu menej. Nezabudni si prestaviť hodinky, končí zimný čas

  • Dnes v noci sa mení zimný čas na letný, čo znamená, že si pospíš o hodinu menej
  • Aj keď sa striedanie časov malo meniť, zatiaľ to tak nie je
zmena času
Ilustračný obrázok Unsplash/@malvestida, Unsplash/@all_who_wander
  • Dnes v noci sa mení zimný čas na letný, čo znamená, že si pospíš o hodinu menej
  • Aj keď sa striedanie časov malo meniť, zatiaľ to tak nie je

Na Slovensku a v ďalších krajinách Európskej únie začne v nedeľu 27. marca platiť letný čas. Hodinky sa budú posúvať z 02:00 h stredoeurópskeho času (SEČ) na 03:00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ). Znamená to, že v noci zo soboty na nedeľu budú ľudia spať o hodinu kratšie. SELČ bude trvať od 27. marca do 30. októbra 2022.

Za zavedenie letného času môže energetická kríza

Ako informuje TASR, myšlienka zmeny času sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina. Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet v roku 1907 v eseji The Waste of Daylight (Mrhanie denným svetlom).

Letný čas sa v niektorých európskych štátoch zaviedol počas prvej i druhej svetovej vojny. V Československu začal platiť od roku 1979. K prijatiu tohto opatrenia prispela aj energetická kríza v tomto období.

Hodinky sa posúvali v prvú aprílovú sobotu o polnoci. Od roku 1981 počas posledného marcového víkendu. Podľa TASR sa letný čas potom končil počas posledného septembrového víkendu, o 01:00 h v noci zo soboty na nedeľu.

Neskôr sa zmena času presunula na 02:00 h v noci (na jar) a 03:00 h (na jeseň), pretože v tomto čase najmenej ovplyvňuje dopravu, predovšetkým železničnú. Od roku 1996 Európska komisia predĺžila obdobie letného času každoročne od posledného marcového víkendu až do posledného októbrového víkendu.  

budík
zdroj: Unsplash/@sonjalangford

Koniec striedania času odsunula pandémia

Striedanie času sa malo naposledy uskutočniť v roku 2021, ale napokon zmena zostáva v platnosti najmenej do roku 2026. Letný čas mal totiž už od svojho zavedenia aj odporcov. Viaceré občianske i politické iniciatívy sa dožadovali prehodnotenia tohto zvyku.

Európska komisia (EK) preto zorganizovala v období od 4. júla do 16. augusta 2018 verejnú konzultáciu o striedaní času v členských štátoch EÚ. V nej odpovedalo 4,6 milióna obyvateľov, z nich 84 percent sa vyslovilo proti striedaniu času.

Na návrh EK schválil Európsky parlament 26. marca 2019 smernicu, podľa ktorej sa mala zmena času uskutočniť naposledy v roku 2021. Smernica nechala členským štátom Únie možnosť rozhodnúť sa buď pre celoročný stredoeurópsky, alebo stredoeurópsky letný čas. Jednotlivé štáty sa však zatiaľ nerozhodli a otázku odsunula aj pandémia nového koronavírusu.

Vláda Slovenskej republiky 14. decembra 2021 schválila zavedenie striedania času na roky 2022 – 26. Letný čas sa bude začínať i končiť vždy v nedeľný deň. Tento rok sa začne 27. marca a skončí sa 30. októbra. V roku 2023 sa začne letný čas 26. marca a skončí 29. októbra.

Hlavným argumentom v prospech striedania času je efektívnejšie využívanie denného svetla – v lete vo večerných hodinách a cez zimu zasa ráno. Napríklad na Slovensku zapadá slnko po 19:00 h od konca marca až do polovice septembra SELČ, teda takmer pol roka.

V Bratislave je to presne 173 dní. Bez letného času by počet dní so slnečným svitom po 19:00 h klesol na 113. Pri celoročnom letnom čase by zasa slnko od poslednej dekády novembra až do polovice februára vychádzalo po ôsmej hodine, v januári až okolo 08:30 h.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá