Bič na nezbedných poslancov: Šeliga chystá parlamentnú stráž a pokuty až 12 000 eur
- Ak by poslanec Národnej rady nechcel opustiť rokovaciu sálu ani po vykázaní a opakovanom upozornení, mali by mu hroziť tisícové pokuty
- Šeliga hovorí o chystaní návrhu, ktorým by sa mali zaviesť zmeny pri problémoch so správaním niektorých poslancov
- Ak by poslanec Národnej rady nechcel opustiť rokovaciu sálu ani po vykázaní a opakovanom upozornení, mali by mu hroziť tisícové pokuty
- Šeliga hovorí o chystaní návrhu, ktorým by sa mali zaviesť zmeny pri problémoch so správaním niektorých poslancov
Niektorí poslanci sa nezdráhajú a svoje nevhodné správanie sa neboja ukázať ani v rokovacej sále. Tomu by však mohol byť čoskoro koniec. V prípade, že by poslanec Národnej rady (NR) SR nechcel opustiť rokovaciu sálu ani po vykázaní a opakovanom upozornení, mali by mu hroziť tisícové pokuty. Ak ani v tom prípade neopustí sálu, na rad by mohla prísť parlamentná stráž, ktorá ho vyvedie.
Tieto informácie oznámil poslanec zo strany Za ľudí Juraj Šeliga. V koalícii podľa neho chystajú návrh, ktorým by sa mali zaviesť zmeny pri problémoch so správaním niektorých poslancov. Rokovania o finálnom znení ešte nie sú uzavreté.
Parlamentná stráž
Podľa TASR Šeliga tvrdí, že pri narúšaní poriadku treba ísť cestou vysokých pokút. „Mechanizmus by mohol byť taký, že vykážem ťa, neodchádzaš, upozorním ťa. Ak ani vtedy neodídeš, dostaneš pokutu v sume desiatich, dvanástich až pätnástich tisícoch eur. Keď ani vtedy neodídeš, až vtedy ťa zoberie parlamentná stráž von,“ povedal.
Ak by mali poslancov hneď vyvádzať von napríklad policajti, bol by z toho podľa Šeligu cirkus. Dodal, že účelom parlamentnej stráže musí byť poriadok. „Aj predseda Kollár povedal, že ak bude mať niekto zaplatiť 12 000 eur za to, že robí neporiadok v sále, tak si to dvakrát rozmyslí,“ doplnil.
Pozmeňujúci návrh týkajúci sa parlamentnej stráže by mal byť súčasťou novely rokovacieho poriadku NR SR, ktorá má priniesť úpravu, aby bolo možné vykázať poslanca aj z rokovania parlamentného výboru.
Opakované vykázanie z rokovacej sály
Prednedávnom poslanci diskutovali v Národnej rade o návrhu dohody o obrannej spolupráci s USA. Ako uvádza portál Pravda, celé zasadnutie sprevádzalo nevhodné správanie a neprístupnosti poslancov ĽSNS, ktorí prakticky od začiatku blokovali rečnícky pult a dokonca obliali ukrajinskú vlajku a poslanca SaS vodou.
Celá opozícia v sále pískala a na úplnom závere sa nezdržal ani poslanec Mizík, ktorý pustil z reproduktorov zvuk sirény. Celú schôdzu ukončil Boris Kollár.
Predseda ĽSNS Marian Kotleba je už veľmi dobre známy svojím správaním. V našom dávnejšom článku sme už jeho nezdvorilé správanie spomenuli. Vtedy blokoval rečnícky pult a odmietol ho opustiť, pričom ho následne z rokovacej sály vykázali.
Podobný prípad nastal, keď sa poslanci zo strany ĽSNS odmietli preukázať negatívnymi testami. Ako sme uviedli v našom článku, neurobili tak ani po opakovanej výzve, a tak ich zo sály vykázali. Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga vtedy predpokladal, že im dokonca hrozí aj pokuta vo výške 650 eur.
Rokovací poriadok parlamentu hovorí, že predsedajúci na schôdzi vyzve zachovať poriadok poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti alebo narúša priebeh rokovania. Ak výzva na zachovanie poriadku nevedie u poslanca k náprave, predsedajúci vykáže poslanca z rokovacej sály až do skončenia rokovania v tom istom dni. V rokovacej sále je zakázané používanie mobilných telefónov, vnášanie transparentov či jedla.
Vykázanie z rokovacej sály sa považuje za neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni schôdze. Ak sa poslanec bez riadneho ospravedlnenia nezúčastní najmenej na dvoch rokovacích dňoch schôdzí národnej rady alebo jej výborov v rámci mesiaca, stráca nárok na polovicu platu. V prípade štyroch neospravedlnených dní stráca nárok na celý plat.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Pravda, TASR