Ruské problémy na bojisku. Ukrajinci im zničili „nezničiteľný“ prototyp tanku, rakety im nevybuchujú
- Analytici hlásia, že Rusi stratil jediný prototyp tanku T-80UM2, ktorý mal mať vylepšenú obranu
- Tanku nepomohol ani systém aktívnej ochrany Drozd-2, ktorý mal ničiť protitankové strely
- USA tvrdí, že problém má mať aj delostrelectvo. Až 60 % rakiet malo zlyhať
- Dvaja experti uviedli, že akákoľvek miera zlyhania 20 % a viac by sa považovala za vysokú
- Analytici hlásia, že Rusi stratil jediný prototyp tanku T-80UM2, ktorý mal mať vylepšenú obranu
- Tanku nepomohol ani systém aktívnej ochrany Drozd-2, ktorý mal ničiť protitankové strely
- USA tvrdí, že problém má mať aj delostrelectvo. Až 60 % rakiet malo zlyhať
- Dvaja experti uviedli, že akákoľvek miera zlyhania 20 % a viac by sa považovala za vysokú
Ruskí vojaci sa okrem problémov s logistikou potykajú aj s nefunkčnou muníciou či s odhodlaným ukrajinskými bojovníkmi. Najnovšie analytici hlásia, že Rusi stratili jediný prototyp tanku T-80UM2, ktorý mal mať vylepšenú obranu.
Skupina analytikov z blogu Oryx, ktorí pomocou fotiek a videí analyzujú straty na oboch stranách konfliktu, tvrdia, že identifikovali trosky T-80UM2.
Analytici tvrdia, že bol zničený zhruba 17. marca na východnej Ukrajine. Jeho veža bola zničená a trup zhorel, aj keď nie je jasné, ako bol tank zničený.
Tank mohol byť súčasťou väčšej kolóny ruských vozidiel, na ktoré zaútočili ukrajinské ozbrojené sily, pričom fotografie ukazujú aj zničené nákladné autá vedľa T-80UM2.
Prototyp nie je podľa portálu The Drive žiadnou novinkou. Vyvinutý bol už v 90. rokoch. Prekrývať sa mal s projektami Objektu 640, známejším ako Čierny orol. Niektorí ľudia si myslia, že T-80UM2 a Čierny orol sú jedno a to isté.
https://twitter.com/oryxspioenkop/status/1505322749178306575?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1505329144829259778%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.thedrive.com%2Fthe-war-zone%2F44855%2Frussias-only-prototype-t-80um2-tank-was-destroyed-in-ukraine
Tank mal chrániť systém aktívnej ochrany Drozd-2
Rusi sa pokúsili vyvinúť novú generáciu tankov, ktorá by bola odolnejšia voči zničeniu. Prototyp mal vežu zo zváranej ocele s pokročilou pancierovou ochranou vrátane výbušného reaktívneho pancierovania Kaktus (ERA), ktorého panely sa nachádzali aj na prednej časti trupu.
Vo svojej finálnej podobe bol T-80UM2 vybavený aj systémom aktívnej ochrany Drozd-2. Systém využíva radar na detekciu blížiacich sa protitankových rakiet a protitankových striel. Následne odpáli strelu vysoko výbušnej fragmentačnej munície, ktorá má protitankové strely zničiť alebo znefunkčniť, vo vzdialenosti 6 až 9 metrov od tanku.
Zásobník munície bol premiestnený spod veže do zadnej časti, zrejme v reakcii na obavy o prežitie, na základe bojov v Čečensku.
Tank používal rovnakú hlavnú výzbroj ako predchádzajúca séria T-80 so 125 mm kanónom 2A45M, rovnako tak bol umiestený aj na rovnakom podvozku. Pôvodne bol poháňaný motorom s plynovou turbínou ale plánovalo sa jeho nahradenie úspornejším dieselovým motorom.
T-80UM2 nestál celý čas v sklade, ale zúčastnil sa na minuloročných cvičeniach Zapad-2021, kedy ho údajne prevádzkovala elitná 4. gardová tanková divízia.
Mnohí špekulovali, prečo bol vôbec tank na Ukrajinu nasadený. Niektorí dokonca tvrdili, že Rusi už posielajú všetko, čo môžu, pretože utrpeli vysoké straty.
The Drive si ale myslí, že v skutočnosti išiel tento tank na Ukrajinu s účelom testovať jeho účinnosť v boji proti protitankovým strelám.
Ak naozaj tank Rusko poslalo s tým, aby ho otestovalo „potom by sa to zrejme skončilo záverom, že Drozd-2 a akákoľvek iná ochrana vlastnosti, ktorými bol tank vybavený, nakoniec nesplnili svoju úlohu“, konštatuje The Drive.
Až 60 % rakiet má zlyhať, tvrdí USA
Zničený prototyp ale nie je zďaleka jediný neúspech ruskej armády. Problémy má mať i delostrelectvo.
Spojené štáty odhadujú, že Rusko trpí mierou zlyhania až 60 % v prípade niektorých presne navádzaných striel, ktoré používajú na Ukrajine. Agentúre Reuters to povedali tri zdroje z americkej administratívy.
Takáto vysoká miera zlyhania môže zahŕňať rôzne typy porúch od zlyhania štartu až po raketu, ktorá pri dopade nevybuchne.
Predstavitelia administratívy ale neposkytli žiadne dôkazy, ktoré by ich tvrdenia podporovali a ako píše agentúra, ich tvrdenie sa nedá overiť.
https://twitter.com/Z_Marconie/status/1504837239968251912
Ak by boli tieto údaje pravdivé, vysvetľovalo by to, prečo sa ruskej armáde doteraz nepodarilo uskutočniť základné ciele, akým je napríklad zničenie ukrajinskej protivzdušnej obrany.
Predstavitelia administratívy tvrdia, že miera zlyhania sa každodenne mení. Jeden z predstaviteľov uviedol, že spravodajské informácie ukázali, že ruské rakety s plochou dráhou letu zo vzduchu mali poruchovosť v rozsahu 20 až 60 % v závislosti od dňa.
Dvaja experti uviedli, že akákoľvek miera zlyhania 20 % a viac by sa považovala za vysokú.
Rusko malo označiť reči o poruchovej munícii za nepriateľskú propagandu šírenú Spojenými štátmi.
Predstavitelia ministerstva obrany USA tento týždeň uviedli, že Rusko podľa ich odhadov odpálilo od začiatku vojny viac ako 1 100 rakiet všetkých druhov. Americkí predstavitelia zatiaľ neuviedli, koľko z nich zasiahlo svoje ciele a koľkým sa to nepodarilo.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Oryx, The Drive, Reuters