Pribudlo 22 úmrtí na Covid. Najľudnatejšie čínske mesto musí kvôli omikronu pristúpiť k tvrdému lockdownu

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 2 778
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5 690
covid trieda zdravotnik
Unsplash/Jida Li
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 2 778
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5 690

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 819 649, za predchádzajúci deň pribudli traja zaočkovaní. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 778 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 6 830 063, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 690 203 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 206 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 22 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 292.

Pri monitoringu odpadových vôd bolo 96,88 percenta vzoriek pozitívnych na SARS-CoV-2. Regionálne úrady Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) odobrali celkovo 737 vzoriek. Informuje o tom ÚVZ SR na sociálnej sieti.

„Od 35. kalendárneho týždňa roku 2021 sme zaznamenali nárast počtu pozitívnych vzoriek. V 11. kalendárnom týždni roku 2022 bol vírus SARS-CoV-2 zistený vo všetkých odobratých vzorkách. V 11. kalendárnom týždni sme zaznamenali zvýšenie v kvantitatívnych vyšetreniach, ktoré vyjadrujú počet kópií RNA vírusu SARS-CoV-2,“ uvádza ÚVZ SR.

Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách v jednotlivých krajoch tak poukazuje na zvýšenie vo všetkých okrem Prešovského kraja, kde bol zaznamenaný pokles vírusovej nálože.

Lockdown

Vedenie čínskeho mesta Šanghaj oznámilo, že v tomto meste zavedie postupný lockdown s cieľom zastaviť nárast prípadov ochorenie COVID-19 spôsobený variantom omikron. Informuje BBC.

Šanghaj, ktorý je s 26 miliónmi obyvateľov najľudnatejším mestom Číny, dosiaľ zvládal menšie epidémie prostredníctvom obmedzených lockdownov, no ten súčasný, je najväčším odkedy Čína začiatkom roka 2020 na 76 dní uzavrela 11-miliónové mesto Wu-chan, kde sa koncom roka 2019 COVID-19 po prvý raz objavil.

Čínske mesto od pondelka (28. marca) na päť dní uzavrie svoju východnú polovicu. Podobný lockdown západnej polovice mesta sa začne v piatok 1. apríla. Východná časť mesta známa pod názvom Pchu-tung, kde sa nachádza hlavné medzinárodné letisko a finančné centrum, bude uzavretá od pondelka do piatku. Obyvateľov tejto časti mesta budú testovať. Od piatku takéto opatrenia postihnú západnú časť mesta Pchu-si.

zdroj: TASR/AP/ Alessandra Tarantino

Šanghaj je v období posledných dní hlavným ohniskom nákazy v Číne, kde sa počty prípadov začali prudko zvyšovať začiatkom marca. Hoci sú tieto počty v celosvetovom kontexte aj naďalej zanedbateľné, v Číne predstavujú najvyššie hodnoty od začiatku pandémie, konštatuje agentúra. Prvé prípady koronavírusu zaznamenali na konci roka 2019 v čínskom meste Wuchan.

Lockdowny už pre nárast počtu prípadov zaviedli aj na ďalších miestach v krajine. Šanghaj sa však až doteraz úplnému lockdownu vyhýbal. Úrady uviedli, že je nevyhnutné, aby tento prístav a finančný uzol aj naďalej zostal v prevádzke.

Liek na prevenciu Covidu

Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila podmienečnú registráciu pre liek Evusheld, ktorý má slúžiť na prevenciu infekcie koronavírusom.

Liek, vyvinutý farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca AB, sa skladá z monoklonálnych protilátok tixagevimab and cilgavimab. Tieto účinné látky sa dokážu napojiť na tzv. hrotovú bielkovinu (spike proteín) vírusu SARS-CoV-2, čím mu zabránia vniknúť do ľudských buniek.

Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) prijal svoje rozhodnutie na základe štúdie s viac ako 5 000 účastníkmi. Dve dávky injekčne podávaného lieku v nej znížili pravdepodobnosť nákazy o 77 percent. Odborníci odhadujú, že takto nadobudnutá ochrana pred vírusom vydrží najmenej šesť mesiacov.

Pozorované nežiaduce účinky boli väčšinou mierne, informuje na Facebooku slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) s tým, že najčastejšie bola hlásená citlivosť alebo reakcie v mieste vpichu.

Štúdie boli zrealizované pred objavením variantu omikron, všíma si ŠÚKL. Účinnosť lieku Evusheld na omikron a jeho jednotlivé subvarianty EMA posúdi v najbližších týždňoch.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, Európska agentúra pre lieky, TASR, ŠÚKL, ÚVZ SR

Najnovšie videá

Trendové videá