Pribudlo takmer 7 000 nakazených. Náš sused vďaka vysokej zaočkovanosti ruší povinnosť nosiť rúška

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 6 557
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 288
pandemia, koronavirus
Unsplash/Fedotov
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 6 557
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 15 288

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 819 721, za predchádzajúci deň pribudlo 72 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 6 557 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 6 845 351, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 696 760 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 205 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 19 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 311.

V siedmich nemocniciach na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je hospitalizovaných 208 pacientov s koronavírusom. Ako informoval odbor zdravotníctva ŽSK, kapacita reprofilizovaných lôžok je tak využitá na 50 percent. Šestnásť pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Obsadenosť covidových lôžok sa po víkende znížila o viac ako 10 percent. Zo štyroch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK je najviac pacientov hospitalizovaných v čadčianskej nemocnici, kde sa momentálne starajú o 59 ľudí nakazených koronavírusom, z ktorých 38 nie je zaočkovaných.

„Dolnokubínska nemocnica eviduje aktuálne 11 pacientov s ochorením COVID-19, 14 covidových lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená a 22 pacientov eviduje nemocnica v Liptovskom Mikuláši,“ uviedol odbor zdravotníctva ŽSK.

zdroj: TASR/Erika Ďurčová

V ostatných troch nemocniciach na území kraja je hospitalizovaných spolu 102 pacientov s ochorením COVID-19. Najviac ich leží v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou, kde sa starajú o 49 ľudí nakazených koronavírusom, z ktorých 27 nie je zaočkovaných.

Poľsko zmierňuje opatrenia

Poliaci nemusia od pondelka nosiť na verejnosti rúška, s výnimkou zdravotníckych zariadení a lekární. Zároveň sa rušia aj požiadavky súvisiace s izoláciou a karanténou, informuje agentúra PAP.

Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski vyzval Poliakov, aby sa napriek uvoľneniu reštrikcií, správali zodpovedne.

„Uvoľnenie reštrikcií neznamená, že sa epidémia už skončila a že ochorenie COVID-19 zmizlo. Buďme zodpovední, nosme rúška tam, kde je veľa ľudí a zostávajme doma, keď sa necítime dobre,“ povedal v pondelok agentúre PAP.

Niedzielski ďalej uviedol, že rozhodnutie uvoľniť obmedzenia bolo prijaté v čase, keď bol už registrovaný zjavný pokles v denných prírastkoch infikovaných. „Toto, spolu s 90-percentnou zaočkovanosťou v našej krajine, nám umožnilo rozhodnúť sa – s garanciou vysokej bezpečnosti – pre zrušenie obmedzení,“ dodal. Povinné nosenie rúšok na verejnosti v Poľsku prvýkrát zaviedli 16. apríla 2020.

Covid nezmizol

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach upozornil, že je ešte priskoro na vyhlasovanie „dňa slobody“ od COVID-19, keďže koronavírus sa medzi ľuďmi naďalej šíri a denne umierajú stovky ľudí. Nemecké centrum pre kontrolu chorôb za 24 hodín zaznamenalo 296 498 nových prípadov nákazy koronavírusom a 288 úmrtí.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Nemeckí zákonodarcovia minulý týždeň odhlasovali zrušenie väčšiny protipandemických opatrení, no minister Lauterbach vyzval 16 spolkových krajín, aby využili svoje právomoci a zabezpečili dodržiavanie sociálnych odstupov a ďalších bezpečnostných opatrení v ohniskách nákazy.

„Pandémia sa ani zďaleka neskončila. Nemôžeme sa v žiadnom prípade zhovárať o dni slobody. Práve naopak,“ povedal novinárom v Berlíne.

Skutočný denný počet prípadov nákazy podľa neho nie je známy a môže byť aj dvojnásobne vyšší, ako momentálne hlásia. Niektoré nemocnice podľa neho musia rušiť zákroky, pretože majú príliš veľa chorých zamestnancov.

Covidové oddelenie v Bratislave v Ružinove
zdroj: TASR/Michal Svítok

Nemecko registruje nižší počet obetí pandémie na počet obyvateľov ako porovnateľné európske krajiny, no odborníci sa obávajú, že nízka zaočkovanosť, pod 76 %, by mohla v budúcnosti spôsobiť väčší výskyt vážnych prípadov ochorenia, najmä v staršej populácii.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá