Rusi na Putina nedajú dopustiť. Jeho konanie na Ukrajine schvaľuje 80 % obyvateľov (PRIESKUM)
- Rusi kroky Putina schvaľujú ešte viac než na začiatku vojny na Ukrajine
- Hlavy im pobalamutil dezinformáciami, zvyšok sveta sa ruským klamstvám bráni
- Rusi kroky Putina schvaľujú ešte viac než na začiatku vojny na Ukrajine
- Hlavy im pobalamutil dezinformáciami, zvyšok sveta sa ruským klamstvám bráni
Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina medzi obyvateľmi Ruska stúpla od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu. Putinovo konanie schvaľuje vyše 80 percent Rusov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky nezávislého Analytického centra Jurija Levadu, známeho aj ako Centrum Levada.
TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá o tom informovala vo štvrtok. Podľa výsledkov prvého prieskumu, ktorý Centrum Levada vykonalo od 24. februára, teda od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, schvaľuje kroky ruského prezidenta 83 percent obyvateľov Ruska. Táto hodnota stúpla oproti prieskumu zo začiatku februára, keď konanie Putina podporovalo približne 71 percent Rusov.
Popularita jeho krokov stúpa
Podľa Centra Levada 15 percent opýtaných uviedlo, že Putinovo konanie neschvaľuje, čo je pokles oproti predošlému prieskumu, keď s jeho konaním nesúhlasilo 27 opýtaných. Približne dve percentá respondentov pritom uviedli, že nemajú vyhranený názor.
Viac ľudí pritom podporuje aj ruskú vládu a ruského premiéra Michaila Mišustina, vyplýva z prieskumu. Prokremeľské analytické centrá pritom už skôr zverejnili výsledky svojich prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých ruského prezidenta taktiež podporuje vyše 80 percent ľudí.
Putin sa na začiatku vojenskej operácie na Ukrajine odvolával na „genocídu“ rusky hovoriaceho obyvateľstva na Ukrajine a na jej blízke vzťahy so Severoatlantickou alianciou (NATO), ktorú Rusko vníma ako hrozbu na svojich západných hraniciach.
Toto jeho tvrdenie podľa AFP denne tlmočia ruské štátne médiá, zatiaľ čo akékoľvek kritické hlasy alebo nezávislé médiá boli nútené buď ukončiť svoju činnosť, alebo zablokované. Rusko tiež zaviedlo zákon, ktorý zakazuje šíriť falošné informácie o jeho armáde, a zakázalo tiež populárne sociálne siete ako Facebook, Instagram a Twitter, píše AFP.
Dezinformáciám sa zvyšok sveta bráni
Prieskum z Ruska je len jedným z dôkazov toho, ako veľmi záleží na informáciách, ktoré prijímame. Ruské médiá nešíria propagandu len u nich, o ich „pravde“ sa snažia presvedčiť aj Západ. Weby šíriace dezinformácie spojené s vojnou na Ukrajine blokuje aj Slovensko a k podobným krokom pristúpilo dnes Spojené kráľovstvo.
Oznámili nové sankcie voči ruským „propagandistom“ a dvom mediálnym spoločnostiam financovaným Kremľom pre obvinenia zo šírenia „lží“ o invázii na Ukrajinu. TASR túto správu prevzala od agentúry AFP.
Najnovšie opatrenia nasledujú po niekoľkých predchádzajúcich kolách sankcií voči vyše 1 000 ruským a bieloruským jednotlivcom a subjektom v reakcii na vojnu, ktorú Rusko rozpútalo v susednom štáte.
„Británia pomáha svetu s odhaľovaním kremeľských dezinformácií a táto posledná séria sankcií zasahuje nehanebných propagandistov, ktorí šíria falošné správy a naratívy (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ uviedla britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Dodala, že ďalšie sankcie budú nasledovať s cieľom „zvýšiť tlak na Rusko a zabezpečiť, že Putin na Ukrajine prehrá„.
Podľa oficiálneho hovorcu britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý poskytol vyjadrenie médiám zvlášť, je správne uvaliť sankcie na tých, ktorí sa snažia masovo dezinformovať ľudí.
Sankcie zasiahnu aj konkrétne osobnosti
Na sankčnom zozname sa ocitol aj ruský generálplukovník Michail Mizincev, ktorý sa podľa britského ministerstva zahraničných vecí stal známym ako „mäsiar z Mariupola“ v súvislosti s ruskými akciami v obliehanom ukrajinskom meste.
Medzi 14 sankcionovanými je aj TV-Novosti – vlastník spravodajskej televízie RT. Ďalej spoločnosť Rossija Segodňa, ktorá ovláda tlačovú agentúru Sputnik. Sankcie zasiahnu aj ruského televízneho moderátora Sergeja Briljova, známeho svojimi rozhovormi s významnými politickými osobnosťami.
Londýn ho označil za „Putinovho propagandistu“. Britský mediálny regulátor Ofcom začiatkom marca odobral RT s okamžitou platnosťou vysielaciu licenciu s odôvodnením, že vysielanie televízie v krajine nie je „vhodné“. Predstaviteľka RT Anna Belkinová v reakcii pre agentúru Reuters označila toto rozhodnutie Ofcomu za nespravodlivé.
Zdroje: TASR, TASR