Za cenu bytu si kúpili vlastný ostrov v Karibiku. Kniežaťom môžeš byť za pár eur aj ty

  • Partia nadšencov svetu dokázala, že aj tie najbláznivejšie sny sa môžu stať realitou
  • Ostrov, ktorý chceli vlastniť, si kúpili vďaka verejnej zbierke
pláž, dovolenka, ostrov, leto
Ilustračná: Unsplash/vasquez, rouichi
  • Partia nadšencov svetu dokázala, že aj tie najbláznivejšie sny sa môžu stať realitou
  • Ostrov, ktorý chceli vlastniť, si kúpili vďaka verejnej zbierke

Marshall Mayer je spoluzakladateľom ambiciózneho projektu Let’s Buy an Island. Spolu so skupinou nadšencov sa rozhodol financovať kúpu tropického ostrova. V rámci crowdfundingu vyzbierali viac ako 250-tisíc dolárov a kúpili si Coffee Caye.

Ide neobývaný ostrov o veľkosti futbalového štadiónu, ktorý sa nachádza neďaleko Belize. Názov Coffee Caya odkazuje na tvar ostrova. Je totiž dlhý a tenký, presne ako kávové zrno.

Po kúpe sa skupina investorov rozhodla tento kus zene premenovať podľa vlastného gusta, nazvali ho „Islandia“, teda Ostrovná krajina. Nechýba im ani vlastná hymna a vlajka. Stal sa tak najnovšou „mikronizáciou“ na svete – subjektom, ktorý si nárokuje nezávislosť, ale ako taký ho neuznáva medzinárodné spoločenstvo.

https://twitter.com/LetsBuyAnIsland/status/1509375057755209728

Práve teraz, začiatkom roka 2022 na prvý crowdfundingový ostrov sveta prichádza skupina investorov a zaujatých turistov. „Ten pocit vstúpiť na ostrov, do ktorého ste investovali a ktorý vlastníte, je neuveriteľný,“ hovorí Mayer po 15-minútovej plavbe loďou z Belize City. 

Pôvodný nápad kúpiť ostrov prostredníctvom crowdfundingu prišiel od Garetha Johnsona pred takmer 15 rokmi. Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ projektu kúpil názov domény letsbuyanisland.com po tom, čo sa rozhodol, že by bolo zábavné môcť povedať, že má vlastný ostrov a na ňom mikronárod.

Zakladajúci členovia od začiatku stanovili, že vstupná investícia bude predstavovať minimálne 3 250 dolárov. Doteraz za túto sumu predali takmer 100 akcií a ďalšie stále pribúdajú. Za Coffee Caye zaplatili 180 000 dolárov (cca. 162-tisíc eur). Celý predaj bol dokončený v decembri 2019 – tesne predtým, ako svet zasiahla pandemická kríza.

Tento ostrov v Karibiku je zatiaľ neobývaný a jediné, čo tu nájdeš, je bujná zeleň a panenská pláž. Ak sem zavítajú jeho majitelia či hostia, musia mať so sebou potrebné vybavenie, ako sú stany či jedlo. V budúcnosti by však malo byť všetko inak.

https://twitter.com/LetsBuyAnIsland/status/1256512970143576064

Pre ďalší rozvoj ostrova existuje podľa zakladateľov projektu viac možností, tou najpravdepodobnejšou z nich je, že by bolo na ostrove postupne vybudované zázemie v podobe útulného dovolenkového rezortu.

Väčšinu roka by bol vyhradený investorom, v určitom období by sa však otvoril aj turistom. Tí by potom mohli využiť vybudovaný hotel a bary či lekcie potápania. Išlo by o krok, vďaka ktorému by sa im mohli aspoň čiastočne vrátiť vložené náklady. 

Ako sme už spomenuli, v pláne je aj vybudovanie mikronároda, teda komunity, ktorá na svojom území proklamuje nezávislosť. Keďže ale podobné mikronárody nie sú uznané medzinárodným spoločenstvom, nebude mať žiadnu reálnu štátnu moc.

https://twitter.com/LetsBuyAnIsland/status/1282844371847503874

Akékoľvek stavebné úpravy na ostrove tak musia schváliť úrady Belize, teda ostrovného štátu, pod ktorý Coffee Caye spadá.

„Zakladatelia projektu budú potrebovať vládne povolenie, pretože mangovníky, ktoré na ostrove rastú, aj neďaleké koralové útesy sú zákonom chránené. Ak sa však na ostrove podarí správať sa udržateľne, šetrne k životnému prostrediu a využiť služby ľudí z Belize v maximálnej miere, potom všetko môže bez problémov nadobro odštartovať,“ vysvetlil pre CNN realitný maklér z Belize Oscar D. Romero.

Hlavou ostrovného kniežatstva je Marshall Mayer, oslovovaný ako Jeho kráľovská výsosť. Mikronárod má aj vládu, ktorú si zvolili investori, ministrov vyberali zo svojich radov. 

https://twitter.com/LetsBuyAnIsland/status/1192706271587246085

Rozhodovanie v tomto akože štáte prebieha podľa jeho zakladateľov demokraticky. Investori sa automaticky stávajú občanmi, a teda dostávajú pas a občiansky preukaz Islandie.

Občianstvo si ale môže za symbolický príspevok kúpiť ktokoľvek. Podľa oficiálneho webu teraz za kúpu občianstva zaplatíš necelých 20 dolárov.

Ak by ti to nestačilo, môže si za tridsať dolárov kúpiť v Islandii titul Lord alebo Lady, čím získaš čestné občianstvo. Kniežatstvo má aktuálne viac ako 300 občanov.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: letsbuyanisland.com, CNN, nzherald.co.nz

Najnovšie videá

Trendové videá