Niet proti nim obrany. Ukrajinci už majú britské protilietadlové strely Starstreak

  • Briti poslali na Ukrajinu svoje obávané protilietadlové rakety Starstreak
  • Ich prvé využitie na bojisku spôsobilo pád ruského vrtuľníka
protilietadlová zbraň Starstreak
Ilustračný obrázok/Flickr/Defence Imagery
  • Briti poslali na Ukrajinu svoje obávané protilietadlové rakety Starstreak
  • Ich prvé využitie na bojisku spôsobilo pád ruského vrtuľníka

Po balíku vojenskej pomoci v podobne protilietadlových striel Ukrajine od USA, Nemecka a Holandska dlho neotáľala ani Veľká Británia.

Keďže Ukrajina ešte stále nemá dostatočnú ochranu vzdušného priestoru, k jedným z najdôležitejších dodávok zbraní patria protilietadlové systémy. Po amerických Stingeroch sa mali do rúk Ukrajincov dostať aj britské rakety Starstreak, proti ktorým neexistuje žiadna efektívna obrana.

Ako sa vyjadril britský generál pre The Times, Rusi si teraz dvakrát rozmyslia, či si sadnú do lietadla. Plukovník Graham Taylor sa pre denník tiež vyjadril, že zbraň spôsobuje katastrofálne poškodenie nízko letiacich nepriateľských lietadiel a vrtuľníkov. Zároveň dodal, že ukrajinskí vojaci boli vo východnej Európe vycvičení, aby vedeli tieto zbrane používať.

Taktiku cvičenia vojakov v susedných krajinách by mali využívať aj USA. Aspoň tak teda vyhodnotil médiá prerieknutie sa prezidenta Joea Bidena na tlačovej konferencii, ktorý hovoril o „pomoci pri výcviku ukrajinských jednotiek, ktoré sú v Poľsku“.

Zdroje CNN povedali, že aj keď americké jednotky skutočne poskytujú Ukrajincom inštrukcie na vojenskej základni v Poľsku, nejde o výcvik v pravom zmysle slova.

Tréning je skôr taktický a aktuálny. Má zahŕňať ukážky, ako zaobchádzať so zbraňami, ako sú protitankové strely Javelin, alebo protilietadlové strely Stinger, ktoré Západ posiela vo veľkom množstve. To, v ktorom konkrétnom štáte, kde Briti ukrajinských vojakov učili používať protilietadlové strely Starstreak, však zatiaľ nie je známe.

Na rozdiel od Stingerov sa nedajú oklamať

Podľa vyjadrenia Ministra obrany Bena Wallaca pre The Mail od Sunday však má Ukrajina zbrane k dispozícii minimálne od minulého týždňa. Pre noviny uviedol, že raketa pripevnená na ramene vojaka sa po vystrelení pohybuje trikrát rýchlejšie ako zvuk.

Rakety Starstreak vyvinula firma Thales Air Defence, ktorá sídli v Belfaste. V armáde sa Starstreak využívajú od roku 1997. Ich výhoda nad ostatnými raketami typu zem-vzduch je, že proti nim prakticky neexistujú žiadne opatrenia alebo rušičky.

Spomínané Stingery totiž fungujú na infračervenom navádzaní a teda vyhľadávajú výfuk cieľového motora. Tieto rakety sa tak dajú oklamať tým, že lietadlo vypustí klamlivý zdroj tepla, ktorý raketa zachytí.

Starstreak naopak fungujú na systéme navádzania za pomoci dvoch laserových lúčov a vojak tak môže raketu vypustiť hneď ako opticky zachytí cieľ.

Po tom, čo vypustená raketa vyletí do dostatočnej vzdialenosti od jej operátora, vypustí tri menšie projektily, ktoré zasiahnu lietadlo či helikoptéru. Každý z projektilov obsahuje hlavicu s výbušninou.

Jedinou jej nevýhodou je to, že operátor musí vedieť pomerne presne mieriť na cieľ s veľkou vzdialenosťou, a tak je potrebný pomerne dlhší tréning. Britská armáda uvádza, že ich dolet je 5,5 kilometra, denník The Guardian dokonca píše o siedmich kilometroch. Neplatia na nich ani antiradarové opatrenia.

Podľa The Times mali tiež vojaci s raketovým systémom Starstreak v piatok prvýkrát zostreliť nepriateľský cieľ, a to ruskú helikoptéru nad Luhanskou oblasťou. Denník uvádza, že išlo o prvé využitie britských rakiet na ukrajinskom bojisku.

Podľa videa, ktoré The Times analyzoval, je vidieť, ako tri strely odtrhli chvost útočného vrtuľníka, ktorý sa vo vzduchu rozdelil na dve časti.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: The Times, UK Army, The Guardian, The Mail od Sunday, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá