Zaočkovať sa nechal celkovo 90-krát. COVID preukazy potom predával antivaxerom
- Nemecký občan sa nechal zaočkovať 90-krát s cieľom predávať preukazy
- Možný dopad na jeho zdravie nie je známy
- Podobný prípad zaskočil Nový Zéland
- Nemecký občan sa nechal zaočkovať 90-krát s cieľom predávať preukazy
- Možný dopad na jeho zdravie nie je známy
- Podobný prípad zaskočil Nový Zéland
Muž v Nemecku si údajne doprial viac ako tri štandardné dávky vakcíny na ochorenie Covid-19. Robil tak s cieľom predaja falošných Covid pasov, ktoré by však mali platné evidenčné číslo vakcíny. Koľko injekcií si teda dal pichnúť? Závratných deväťdesiat.
Zvláštna stratégia
Muž nemeckej národnosti vo veku 60 rokov si vymyslel „šikovný“ biznis plán. Rozhodol sa totižto predávať falošné vakcinačné karty ľudom, ktorí sa zaočkovať nechceli.
Takáto praktika nie je žiadnou novinkou a naprieč Európou by sa našlo falšovateľov hneď niekoľko. Pasy v tomto prípade však mali jednu výhodu, a to takú, že obsahovali platné evidenčné číslo.
Muž tento „zlepšovák“ docielil tým, že si sám nechal pichnúť vakcínu viackrát, ako je legálne povolené. Nešlo však len o štvrtú či piatu dávku. Vo vakcinačnom centre skončil neuveriteľných 90-krát. O celej udalosti informuje portál ABCNews s odvolaním sa na nemeckú tlačovú agentúru DPA.
Nemecké policajné zložky ho prichytili len pred pár dňami v meste Eilenburg, keď si po vakcínu prišiel dva dni v rade. Bývať mal údajne v meste Magdeburg na východe krajiny. Jeho identita nebola zverejnená kvôli zákonom o zachovaní anonymity v krajine.
Podvodník sa momentálne vo väzbe nenachádza, no celá udalosť je v procese vyšetrovania. Nie je jasné, aký efekt by toto nadmerné použitie vakcíny mohlo mať na mužovo telo, píše agentúra SITA.
Na Slovensku sú momentálne štandardizované tri dávky, pričom dve z nich zaručujú základnú obranu a tretia pomáha imunitnému systému udržať si svoju obranyschopnosť proti ochoreniu.
Aké je riziko?
Na pôde USA je možné obdržať aj štvrtú dávku. K tej sa môžu prihlásiť osoby s prirodzene slabou imunitou či s rôznymi ochoreniami, ktoré imunitu narúšajú. Samozrejme, 4 dávky a 90 dávok predstavuje neporovnateľný rozdiel.
V prípade z minulého roka sa však roztržitej sestričke podarilo dať pacientke šesťnásobok bežnej dávky vakcíny Pfizer. Incident sa odohral v Ríme a informuje o ňom portál CBS News.
„Dôkladne“ zaočkovanú ženu si v nemocnici nechali na pozorovanie a podali jej hydratačný roztok a protizápalové lieky. Išlo však len o preventívne opatrenia a pacientke pravdepodobne nehrozilo žiadne väčšie riziko.
„Takmer určite nehrozia žiadne vedľajšie účinky,“ vyjadrila sa pre CBS doktorka so špecializáciou na infekčné choroby Antonella Vicentiová. „Testovacie procesy pre vakcínu Pfizer dokázali, že ani subjekty, ktoré obdržali 5-násobok bežnej dávky netrpeli žiadnymi trvalými následkami.“
Prípady a podvodníci
Spomínanej Talianke sa v skutočnosti nič nestalo a sťažovala sa jedine na bolesť v oblasti vpichnutia vakcíny. Na druhé ráno po incidente bola prepustená s tým, že doktori budú pravidelne vykonávať krvné testy, aby sa uistili, že jej nehrozí žiadne riziko.
V súčasnosti teda neexistujú žiadne výskumy ohľadom možného nebezpečia v prípade podania veľkého množstva vakcinačného materiálu, z celkom očividných dôvodov. Muž z Nemecka by sa teda mohol stať prvým „pokusným králikom“ otestovania tejto otázky.
Krajina sa momentálne vyrovnáva s veľkým prírastkom prípadov nakazenia sa koronavírusom, ako aj s množstvom podvodníkov, ktorí sa snažia vytvárať falošné očkovacie preukazy.
Portál ABCNews píše o desiatkach policajných razií za posledné mesiace, súvisiacich s podozrením na túto kriminálnu činnosť. Prípad z Magdeburgu však nie je úplne ojedinelým. Ešte koncom minulého roka svet zaskočila kuriózna udalosť z Nového Zélandu.
Miestny obyvateľ sa po úplatku nechal zaočkovať 10-krát v priebehu jedného dňa, aby získal pre antivaxerov platné karty. Viac sa dočítaš v našom článku.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: ABCNews, SITA, CBS News