Xénia Makarová: Mikulcov rezort zadal od vojny na Ukrajine „napriamo“ zakázky za vyše 15 miliónov (KOMENTÁR)

Autorka pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu a je bývalá novinárka
Ako efektívne bolo objednať jednorazový potravinový materiál kvôli utečeneckej kríze od firmy s kancelárskymi potrebami? Bolo efektívne na to minúť 130-tisíc eur (bez DPH)?
Musel stáť SmartHub pre hraničnú a cudzineckú políciu dva milióny eur?
Na všetky tieto otázky sa zatiaľ odpovedá ťažko. Ministerstvo vnútra pri týchto nákupoch využilo veľmi voľný spôsob obstarania – priame rokovacie konanie. Vtedy oslovia s nákupom priamo konkrétnu firmu. Aj preto je zverejnených o nákupe menej informácií.
Celkovo takto „napriamo“ od začiatku útoku Ruska na Ukrajinu ministerstvo vnútra nakupovalo takmer štyridsaťkrát. Naposledy v piatok. Dokopy išlo o zákazky už za vyše 15 miliónov eur.
Tento spôsob nákupu ministerstvu umožnilo vyhlásenie mimoriadnej situácie. Pre hromadný prílev cudzincov pred vojnou na Ukrajine ju vláda vyhlásila 26. februára.
Na čo sa treba pripraviť
Utečenecká kríza pritom tak skoro nepominie. O dočasné útočisko môže na Slovensku požiadať ešte raz toľko Ukrajincov ako doteraz. Teda cez 110-tisíc. A celkovo počet utečencov môže narásť ešte o polovicu. Tak to odhaduje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Rada je nezávislý monitorovací orgán, ktorý sleduje hospodárenie Slovenskej republiky.
Celkové výdavky kvôli utečeneckej kríze môžu Slovensko podľa Rady vyjsť až do 300 miliónov eur. Z toho ale časť už prisľúbila Európska únia preplatiť.
Odhady Rady treba brať ako odkaz, že je najvyšší čas šetriť každé euro.
A tento odkaz adresoval ministerstvu vnútra nedávno aj Úrad pre verejné obstarávanie. „Uvedomujeme si, že situácia, ktorej čelíme, neustále prináša nepredvídateľné okolnosti vyžadujúce čo najrýchlejšiu reakciu,“ začína list od úradu, ktorý si Nadácia vypýtala cez infozákon.
Priamy výber dodávateľa je tak často jedinou možnosťou, ako rýchlo reagovať.
Aj krízu treba manažovať
Nasleduje však ale. „Upozorňujeme, že použitie tohto postupu je možné len v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas a jeho použitie musí bezprostredne súvisieť s riešením humanitárnej krízy,“ zdôraznil úrad aj s odvolaním na rozhodnutia Súdneho dvora EÚ a vyjadrenie Európskej komisie.
S týmto odporúčaním sa možno len stotožniť.
Vojnový konflikt na Ukrajine je zlou správou pre každého. Už teraz je jasné, že zasiahne peňaženky nás všetkých, aj štátnu kasu. No tak, ako sa každý z nás na ohlasované zdražovanie pripravuje, plánuje a hľadá rezervy, mal by sa ako dobrý hospodár správať aj štát. V tomto prípade najmä ministerstvo vnútra.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre