Je čas na dovolenku. Lety v rámci Európy patria aktuálne k najlacnejším na trhu

  • Počet slovenských rezervácií na rok 2022 je o polovicu vyšší ako za minulý rok
  • Najväčší dopyt je po letoch do európskych dovolenkových destinácií
graj, molenaar
Unsplash/Feeh Costan
  • Počet slovenských rezervácií na rok 2022 je o polovicu vyšší ako za minulý rok
  • Najväčší dopyt je po letoch do európskych dovolenkových destinácií

Slovenskí cestujúci si v súčasnosti rezervujú lety do európskych destinácií, najmä do Veľkej Británie, Talianska, Írska či Španielska. Na letné prázdniny sa zvyšuje aj počet rezervácií do Grécka, konkrétne do Solúne, Burgasu a na Korfu.

Slováci tak reagujú na čoraz výhodnejšie ponuky európskych nízkonákladových dopravcov a pomaly sa približujú k číslam z minulého roka. Aktuálny počet rezervácií zo Slovenska na tento rok už predstavuje vyše polovicu všetkých rezervácií na rok 2021, ale ceny leteniek stále nedosahujú úroveň spred pandémie.

Podľa globálnych dát spoločnosti Kiwi.com sú letenky stále o viac ako 17 % lacnejšie a v Európe je rozdiel ešte výraznejší (24 %).

Ceny leteniek sú stále nižšie ako pred pandémiou

„Lety v rámci Európy patria v súčasnosti k najlacnejším na trhu, a to aj napriek tomu, že ceny letov zo Slovenska sa od konca februára zvýšili v priemere o 38 %. Ešte rýchlejší nárast (52 %) zaznamenalo Poľsko. Naopak, ceny leteniek napríklad z Česka stúpli len o 5 % a zo Španielska len o 6 %. Vo všeobecnosti pozorujeme trend zvyšovania cien letov z destinácií susediacich s Ukrajinou a bližšie k vojnovému konfliktu,“ hovorí Mario Gavira, viceprezident pre rast v Kiwi.com, a dodáva, že pred 24. februárom bola najvyťaženejšia európska linka z Kyjeva do Varšavy.

Chystáš sa na letnú dovolenku?

Medzikontinentálne lety zdražujú

Od vypuknutia vojny na Ukrajine sa najviac zvýšili ceny letov na linkách medzi kontinentami. Práve tieto diaľkové lety sú tvrdo zasiahnuté nielen rastúcimi cenami paliva, ale aj uzavretím vzdušného leteckého priestoru nad Ruskom, čo pre mnohé lety znamená predĺženie cesty o niekoľko hodín, alternatívne trasy a súvisiace dodatočné náklady.

Najviac sú postihnuté lety z Európy do Ázie s priemerným nárastom cien o 30 %, nasledujú lety do Južnej Ameriky (20,5 %), Severnej Ameriky (13,5 %) a Afriky (10 %).

muž, žena, pláž, dovolenka
zdroj: Unsplash/deloye

Tieto regióny sú však medzi cestovateľmi stále žiadané. Z Európy do Afriky je najobľúbenejšou destináciou Maroko. V Severnej Amerike dominujú rezervácie do Montrealu, New Yorku a Los Angeles, zatiaľ čo v Južnej Amerike do São Paula, Buenos Aires a Limy. V Oceánii si cestujúci v súčasnosti najviac rezervujú lety do Sydney, Perthu a Melbourne v Austrálii. V Ázii sú najčastejšie rezervované lety do Tel Avivu, Istanbulu, Ammánu a Dubaja.

Strata stoviek miliónov eur

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair už zúžila rozsah straty, s ktorou počíta za skončený obchodný rok 2021/2022. Zároveň zverejnila údaje za mesiac marec o počte prepravených pasažierov, ktorých v danom mesiaci prepravila viac než 11 miliónov, informuje Reuters.

Najväčšie nízkonákladové aerolínie v Európe informovali v pondelok, že za obchodný rok 2021/2022, ktorý sa skončil 31. marca, očakávajú čistú stratu v rozmedzí 350 miliónov až 400 miliónov eur.

Pôvodne spoločnosť počítala so stratou od 250 miliónov do 450 miliónov eur. V predchádzajúcom obchodnom roku 2020/2021 vykázal Ryanair stratu 815 miliónov eur, čo bol dôsledok obmedzení po vypuknutí pandémie nového koronavírusu.

Ryanair zároveň informoval, že v marci prepravil 11,2 milióna cestujúcich. V rovnakom období minulého roka prepravili aerolínie v dôsledku vtedajšieho lockdownu iba približne 500 000 pasažierov.

lietadlo írska letecká spoločnosť Ryanair
zdroj: TASR/DPA/Marcel Kusch

Výsledky sú však lepšie aj v porovnaní s marcom 2019, teda obdobím pred nástupom pandémie, v ktorom Ryanair prepravil 10,9 milióna cestujúcich. Prvýkrát tak aerolínie prepravili viac cestujúcich než v rovnakom mesiaci predpandemického obdobia. Informuje RTTNews.

Za celý obchodný rok letecká spoločnosť prepravila viac než 97 miliónov cestujúcich. V predchádzajúcom obchodnom roku to bolo iba 27,5 milióna. Stále však zaostáva za maximom z predpandemického obdobia, ktoré predstavovalo ročnú prepravu 149 miliónov pasažierov.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Kiwi.com, Reuters, RTTNews

Najnovšie videá

Trendové videá