Viktor Orbán je najdlhšie slúžiacim európskym premiérom. Jeho štvrté víťazstvo v rade ovplyvní Európu
- Mal oveľa väčší náskok, ako ukazovali prieskumy
- Zdevastovaná opozícia hľadá vinníka
- Vzťahy s EÚ pravdepodobne zostanú napäté
- Mal oveľa väčší náskok, ako ukazovali prieskumy
- Zdevastovaná opozícia hľadá vinníka
- Vzťahy s EÚ pravdepodobne zostanú napäté
Po 12 rokoch neobmedzeného vládnutia Viktora Orbána sa pred víkendovými maďarskými parlamentnými voľbami očakával tesný súboj, v ktorom dlhoročnému predsedovi Fideszu konečne čelila zjednotená opozícia zosobnená hnutím s príznačným názvom V jednote pre Maďarsko.
Určitý dôvod na optimizmus dával aj líder tohto rôznorodého bloku Péter Márki-Zay, ktorý nielenže v roku 2018 vyhral ako politická „tabula rasa“ primátorské voľby v dlhoročnej bašte Orbánovho Fideszu, 48-tisícovom meste Hódmezővásárhely.
V minulom roku sa jeho rastúca popularita prejavila tým, že vyhral opozičné primárky a stal sa spoločným kandidátom celého opozičného bloku voči dosiaľ neohrozenému, už takmer 59-ročnému Orbánovi.
Výsledky nedeľňajších volieb však nielenže uštedrili zdrvujúcu porážku opozícii a všetkým, ktorí verili v obrat a priblíženie sa späť k riadne fungujúcej demokracii v Maďarsku, ale ukázali aj, že na predvolebné prieskumy, ktoré taktiež predpovedali napínavý duel, sa nie je možné spoliehať.
Udržal si ústavnú väčšinu
Politico uvádza, že Fidesz si v porovnaní s voľbami spred štyroch rokov ešte polepšil, keďže teraz získal 53,7 % hlasov, zatiaľ čo v roku 2018 to bolo 49,3 %, pričom volebná účasť bola tento víkend iba o niečo menšia, 69,4 v porovnaní s 70,2 percentami v roku 2018.
V praxi to znamená, že Orbán štvrtýkrát v rade parlamentné voľby vyhral a opäť získal ústavnú väčšinu, keďže v 199-členom parlamente bude mať Fidesz 135 poslancov.
To je o dvoch poslancov viac, ako potreboval na udržanie dvojtretinovej väčšiny, ktorá mu zabezpečuje, že môže meniť najvyšší zákon bez toho, aby sa musel spoliehať na hlasy akejkoľvek inej strany.
„Zaznamenali sme také veľké víťazstvo, že je možné ho vidieť z Mesiaca, ale je isté, že ho vidieť z Bruselu,“ cituje znovuzvoleného premiéra The Guardian z jeho prejavu pred tisíckami stúpencov po zverejnení výsledkov volieb.
„Toto víťazstvo si budeme pamätať do konca života, pretože sme museli bojovať proti obrovskému množstvu protivníkov: miestnej ľavici, medzinárodnej ľavici všade okolo, byrokratom z Bruselu, všetkým peniazom a inštitúciám Sorosovho impéria, medzinárodným mainstreamovým médiám a v konečnom dôsledku aj ukrajinskému prezidentovi.“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké faktory prispeli k víťazstvu Orbána
- Akú úlohu hrala v kampani vojna na Ukrajine
- Ako reagovala na potupnú prehru opozícia
- Ako to ovplyvní ďalší vývoj vzťahov Maďarska s EÚ
- Aký dopad mal Orbánov postoj na vojnu na Ukrajine na poľsko-maďarské vzťahy
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie