Deň, kedy sa trh so slovenskými nehnuteľnosťami zastavil. Môže za to vojna (NEWSLETTER)
- Na gymnáziu sa ukázali zvláštne pedagogické metódy
- Situácia na Ukrajine sa dotkla aj slovenského trhu s realitami
- Bratislavská kaviareň Čiary stojí za návštevu
- Na gymnáziu sa ukázali zvláštne pedagogické metódy
- Situácia na Ukrajine sa dotkla aj slovenského trhu s realitami
- Bratislavská kaviareň Čiary stojí za návštevu
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Homosexuáli neskončia v nebi, učili na gymnáziu v Trenčíne. Študenti sú zhrození, reagovala aj škola
- Vojna je blízko Slovenska. Má vplyv na ceny nehnuteľností a prenájmov, odborníci radia, čo robiť
- Majitelia kaviarne v Starom Meste: Aj po vyše dvoch rokoch sú ľudia prekvapení, keď nás nájdu
Praktiky za čiarou
Prípad zo včerajšieho dňa opäť odráža nespravodlivý postoj spoločnosti voči ľuďom inej sexuálnej orientácie. Na internet unikli vyučovacie praktiky trenčianskeho Gymnázia Ľudovíta Štúra.
Ako prvá na zvláštne pedagogické metódy poukázala platforma strany SaS – Mladí saskári, ktorých na situáciu na trenčianskej škole upozornila jedna zo študentiek. Spiatočnícke metódy vyučovania sa objavili na hodine náboženstva.
Je snáď všetkým jasné, že každý má právo na názor. Otázkou však zostáva, prečo si niekto ešte aj v 21. storočí zamieňa názor za fakt. V tomto prípade ide o odpoveď na otázku, čo je homosexualita.
[siu-newsletter]
Materiál, ktorý sa objavil na vyučovaní odpovedá: „Homosexualita je zranenie, to je najvýstižnejší výraz. Vyjadruje podstatu alebo pozadie homosexuálneho sklonu. Je stavom nedokončeného rozvoja osobnosti po emocionálnej stránke a stavom nenaplnenej potreby lásky vo vzťahu s osobou rovnakého pohlavia.“
Zaujímalo nás vyjadrenie samotnej školy, a tak sme ju oslovili. Gymnázium priznalo, že išlo o situáciu, ktorá sa udiala včera na predmete náboženskej výchovy rímskokatolíckeho náboženstva, ktorý vyučuje kaplán poverený cirkvou.
Ako upresnil riaditeľ školy Pavol Kováč, vedenie školy a celá škola nesúhlasí s prezentovanými názormi a odmieta ich. Taktiež uviedol, že túto situáciu budú riešiť s vyučujúcim náboženskej výchovy aj jeho cirkevnými nadriadenými.
Aj to je obraz našej katolíckej cirkvi v roku 2022, keď jej hlavným problémom nie je upevňovať skutočnú kresťanskú morálku, ale vzbudzovať strach v očiach mladých ľudí, ktorí v Bohu hľadajú oporný bod.
Na názor sme sa opýtali aj politikov, ktorí na tieto „edukačné“ metódy upozornili. Ak ťa zaujíma viac o tom, čo si o situácii myslia, prečítaj si náš článok.
Investovať do nehnuteľností sa stále oplatí
Homosexualita nie je to jediné, čo je na Slovensku ešte stále kontroverznou témou. V posledných mesiacoch sa do kruhu kontroverzností dostali aj nehnuteľnosti a ich ceny.
Záujem zo strany Slovákov by aj bol, avšak v nákupe im bránia ceny. Aby toho nebolo málo, v posledných týždňoch na kúpu nehnuteľností vplýva aj iný faktor – vojna na Ukrajine.
Konflikt nás teda nezasahuje iba z pohľadu migračnej vlny. Či chceme, alebo nie, dotýka sa všetkého a všetkých. Dnes sa zdá, že neminie ani budúcnosť slovenských realít.
Pravdupovediac, už sa tak stalo. Podľa realitného makléra Branislava Čuriho k tomu prišlo už v prvý deň, kedy Rusko začalo inváziu na Ukrajine. Trh s predajom sa totiž zastavil na 5 až 7 dní.
Ako nám odborník vysvetlil, počas týchto dní zaznamenali odstúpenia kupujúcich od rezervačných zmlúv, ktoré podpísali tesne pred začiatkom vojny. Dôvodom je strach, či daný konflikt neprejde za hranice Ukrajiny a nedotkne sa priamo aj nás.
Jeho slová potvrdzuje aj Filip Urminský z kancelárie Riešime bývanie. Podľa neho sú však utečenci z dlhodobého hľadiska aj potencionálnymi kupujúcimi nehnuteľností z nášho trhu, čím sa zvýši dopyt.
Matej Telek z realitnej kancelárie QUICKREAL ale upozorňuje na to, že práve tým sa ponuka voľných nehnuteľností na trhu zmenšuje, čo môže viesť k dočasnému rastu cien hlavne v mestách s obmedzenou ponukou voľných rezidenčných nehnuteľností.
My sme sa odborníkov spýtali aj na to, či je v tejto nejasnej dobe čas na kúpu nehnuteľností. Ak teda zvažuješ kúpu vlastného bývania, prečítaj si náš článok. Dozvieš sa nielen ďalšie pohľady odborníkov na túto problematiku, ale aj to, čo sa bude v najbližšom období diať s cenami nehnuteľností.
Centrum Bratislavy ukrýva mnoho pokladov
Bratislava skrýva mnoho pokladov, ktoré môžu byť neznáme aj jej dlhoročným obyvateľom. Do tejto skupiny patria aj podniky, ktoré síce nepozná každý, no rozhodne stoja za návštevu.
Jedným z nich je aj kaviareň Čiary, ktorú nájdeš na Laurinskej 11. Aj napriek tomu, že sa nachádza v centre mesta, mnohí sú ešte aj dnes prekvapení, keď túto kaviareň nájdu. Sú však aj takí, ktorí na ňu nedajú dopustiť.
My sme sa porozprávali s Kristínou a Jozefom – dvomi mladými ľuďmi, ktorí stoja za vznikom tohto čarovného miesta. Prezradili nám nielen to, ako sa do gastro segmentu dostali, ale aj čo všetko si môžeš predstaviť pod úspešne fungujúcim podnikom.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Rada o nás hovorím ako o oáze. Sme malá kaviareň, zameriavame sa na specialty kávu a hoci sme v centre, nachádzame sa vo dvore mimo hlavnej ulice, a tak človek, hoci je v centre diania, má pokoj od okolitého ruchu. A v lete je tu super chládok plus uvoľnená atmosféra,“ začína rozprávanie spolumajiteľka podniku.
Pri návšteve tejto kaviarne by si mal rozhodne vyskúšať domáci čaj, latte sirup a ich fermentované limonády – tibi a kombucha, no v neposlednom rade aj výberovú kávu. Práve tá je pre podnik špecifická.
Ak si ostrieľaným milovníkom kávy, terminus technicus specialty káva určite dobre poznáš. Ide o výraz, ktorý definuje nadpriemerne kvalitnú kávu. Všeobecne akceptovaná definícia specialty kávy hovorí o tom, že by pri hodnotení cuppingovou metódou mala dostať aspoň 80 bodov zo 100.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Presne takúto kávu nájdeš v nenápadnom podniku Čiary. Kristína a Jozef sa však na svojej podnikateľskej ceste museli pretĺkať rôznymi prekážkami. Zabrať im dala najmä všade prítomná slovenská byrokracia.
V ich podnikaní zohrala zásadnú rolu aj pandémia. Ako nám Kristína objasnila, fungovanie kaviarne podržali najmä zákazníci – od štátu sa im totiž podpory nedostalo.
Kristína a Jozef si však vlastné podnikanie aj napriek útrapám pochvaľujú. Viac o tom, ako vyzerá bežný deň dvoch biznis partnerov v gastre, sa dozvieš v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Ukrajinským oligarchom hromadne ubúda z majetku. Prišli už o miliardy eur
- Elon Musk ukázal zákulisie jeho prvej továrne v Európe. Tanec si neodpustil
- Ak sa rozhodneš študovať na Slovensku, štát ti dá 9 000 eur. Musíš však splniť podmienky
- Kanibalizmus, incest, potkany a život v korunách stromov. Slovák navštívil vymierajúci kmeň Korowai (ROZHOVOR)
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti