Prvá chobotničia farma na svete môže byť katastrofou. Vedci sa obávajú „nového druhu“
- Prvá komerčná chobotničia farma na svete by mala vzniknúť na Kanárskych ostrovoch
- Vedci a ochranári sú z toho mimoriadne zdesení
- Prvá komerčná chobotničia farma na svete by mala vzniknúť na Kanárskych ostrovoch
- Vedci a ochranári sú z toho mimoriadne zdesení
Správa o tom, že by mala vzniknúť prvá komerčná chobotničia farma na svete, obletela svet už minulý rok. Vzniknúť by mala na Kanárskych ostrovoch.
Návrh na založenie chobotničej farmy vznikol preto, aby mohli byť tieto zvieratá chované na potravu. Z tohto faktu sú zdesení všetci vedci a ochranári zvierat. Ich dôvod na obavy má svoje logické vysvetlenie.
Mestečká chobotníc
Austrálski potápači už pred rokmi objavili na pobreží Austrálie takzvané „mestečko chobotníc“, ktoré nazvali „Octopolis“. Podľa portálu Ars Technica si vedci najskôr mysleli, že ide o dôsledok ľudského zasahovania do životného prostredia. Avšak neskôr objavili ďalšiu väčšiu komunitu chobotníc, ktorú pomenovali ako „Octlantis“.
Objav týchto spoločenstiev bol prekvapením pre mnohých biológov. Tí si mysleli, že chobotnice fungujú ako osamelé zvieratá. Preto to, čo sa deje v dvoch objavených komunitách, nazvali ako kultúru chobotníc.
Ako informuje portál Science Alert, zvieratá v každom kultúrnom zoskupení vykonávajú také činnosti, ktoré nie sú v iných skupinách toho istého druhu viditeľné. V Octopolis či Octlantis je množstvo chobotníc umiestnených na niekoľko metroch štvorcových, a tak doslova bojujú medzi sebou o miesto.
Ako uvádza portál Metro, v týchto mestečkách si začali chobotnice vyvíjať nové správanie. Samci bojujú o územie a samice na seba „hádžu odpadky“.
Náročný „projekt“
Práve vďaka objaveným rôznym kultúram zvierat majú vedci a ochranári obavy z návrhu založenia komerčného chovu chobotníc na takzvaných „farmách“. Ide o to, že ak sa tieto živočíchy spoja, nemajú inú možnosť, než vytvoriť istú spoločnosť, čím sa v podstate vytvorí nový druh zvierat. Na Kanárskych ostrovoch plánujú tento chov vo veľkom. Ročne by chceli vychovať aj 3 000 metrických ton chobotníc.
Existencia tohto nového druhu bude závisieť iba od ľudí. Tento nápad považujú ochranári a vedci za veľmi rizikový. Ako uvádzajú, tento „projekt“ nemožno len tak skúsiť a potom, keď sa to bude zdať ťažké, ho jednoducho odhodiť.
Riadenie a správa chobotničej farmy nebude podľa nich ani zďaleka jednoduchá. Chobotnice si vyžadujú, na rozdiel od iných druhov zvierat, svoj priestor. Mestečká, ktoré sa vytvorili na pobreží Austrálie, sú dnes doslova bojovým priestorom, a to vďaka takzvanému druhu „boxerských chobotníc“, ktoré tam vznikli.
Ochrana citlivých zvierat
Nové vedecké dôkazy priniesli prekvapivé odhalenia. Ako sa ukázalo, chobotnice sú vnímavé a emocionálne zvieratá, ktoré cítia bolesť. Táto správa vznikla na podnet oddelenia pre životné prostredie, potraviny a vidiecke záležitosti v Spojenom kráľovstve. Urobili tak najmä vďaka obavám z návrhu na založenie novej chobotničej farmy.
Citlivé zvieratá sú chránené zákonmi o dobrých životných podmienkach. V takomto prípade ich zabitie prebieha takými spôsobmi, ktoré by mali minimalizovať čo najviac ich bolesť. Chobotnice sa v súčasnosti totižto zabíjajú brutálnymi metódami, ako je paličkovanie, udusenie či rozrezanie mozgu.
Autori spomínanej správy dospeli k záveru, že všetky tieto metódy sú nehumánne, a preto chov chobotníc neodporúčajú. Ak by sa takáto farma naozaj spustila a následne by ju nechali opustenú, tisíce domestikovaných chobotníc by nebolo možné vypustiť do mora. Nedokázali by sa tam adaptovať a prežiť.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, Metro, Ars Technica