KVÍZ: Si ľahkou obeťou hackerov? Ukáž, čo vieš o bezpečnosti na internete
- Bezpečnosť na internete je dnes horúcou témou
- Nevedomosť v tejto oblasti je hrozbou nielen pre teba
- Otestuj sa, ako sa vieš na internete chrániť
- Bezpečnosť na internete je dnes horúcou témou
- Nevedomosť v tejto oblasti je hrozbou nielen pre teba
- Otestuj sa, ako sa vieš na internete chrániť
Dnes trávime veľkú časť života v online svete. Cez internet pracujeme, študujeme, nakupujeme, zabávame sa, „stretávame“ s priateľmi, vo veľkom využívame cloudové úložiská.
Prieskumy dokazujú, že v ostatných dvoch rokoch tak robí, najmä kvôli pandémii koronavírusu, čoraz viac ľudí. Napríklad, podľa magazínu Financial Report nakupovalo minulý rok prostredníctvom internetu až 82 % Slovákov.
Niet pochýb, že informačné technológie a internet uľahčujú fungovanie takmer vo všetkých oblastiach života, no nemali by sme zabúdať, že sú aj hrozbou. Za posledné roky kybernetická kriminalita vo veľkej miere narástla po celom svete.
Nejeden zdroj ju dokonca označil za pandémiu, ktorú ešte zhoršila ruská invázia na Ukrajinu. Aj SK-CERT pravidelne informuje o útokoch na rôzne organizácie či inštitúcie.
Obeťou kybernetického útok sa ale ľahko môžu stať aj bežní ľudia, prakticky ktokoľvek, kto používa zariadenie pripojené do siete.
Otestuj sa v našom kvíze, či sa vieš pred týmito hrozbami dostatočne chrániť a neprídeš na internete o peniaze alebo identitu.
1. Kedy by si mal používať spoľahlivý antivírusový softvér?
Spoľahlivý antivírusový softvér by si mal používať vždy. Je to nástroj, ktorý ochráni tvoje zariadenie pred kybernetickými hrozbami, keď je kvalitný a pravidelne aktualizovaný. Používať zariadenie, či už mobil alebo počítač, bez neho je, ako nechať odomknuté dvere na byte, a tým pozývať dnu kriminálne živly.
2. Ktorá z uvedených možností ti nepomôže so zabezpečením WiFi pripojenia?
So zabezpečením WiFi pripojenia už nepomôže šifrovací protokol WEP. Protokol z roku 1997 má viacero bezpečnostných dier, preto radšej používaj novšie a bezpečnejšie protokoly, akým je WPA2.
3. V akých prípadoch je v poriadku dať niekomu heslo na prístup do sociálnej siete?
Heslo do svojej sociálnej siete (ani nikde inde) by sme nemali dávať nikdy a nikomu. Je to citlivý osobný údaj a ak používaš jedno heslo do viacerých systémov (čo by si tiež nemal), jeho zdieľaním riskuješ ich zneužitie.
4. Kedy za sebou zanechávame digitálnu stopu?
Digitálnu stopu za sebou zanecháva každý používateľ pri každom prístupe na internet alebo k iným elektronickým zariadeniam. Zahŕňa webové stránky, ktoré navštíviš, a akékoľvek informácie, čo pri surfovaní vedome či nevedome odošleš. Našu digitálnu stopu môžu použiť na sledovanie našich online aktivít aj zariadenia.
5. Vieš, čo je to ransomvér?
Malvér, ktorý infikuje zariadenie, zašifruje jeho obsah a za odblokovanie chce útočník výkupné. Na obrazovke sa ti vtedy často objaví odpočet, koľko času ti ostáva na zaplatenie predtým, než o údaje nenávratne prídeš. Mnohí si myslia, že je to možné len v amerických akčných filmoch, no veľa prípadov sa vyskytlo už aj na Slovensku.
6. Na koho sa zameriavajú kybernetickí zločinci a hackeri?
Cieľom kybernetických zločincov a hackerov môže byť dnes úplne každý. S takýmito útokmi sa stretlo už 19 % Slovákov. Najbežnejšími sú pokusy o krádež financií, hesla či identity. Často sú to útoky prostredníctvom malvéru alebo phishingu.
7. Ako čo najlepšie ochrániš svoje zariadenie, účty alebo súbory pred neoprávneným prístupom?
Zariadenie, účty alebo súbory pred neoprávneným prístupom najlepšie ochrániš použitím viacfaktorového overenia, ktoré poskytuje vyššiu úroveň zabezpečenia. Znamená to, že okrem používateľského mena a/alebo hesla, musíš použiť ešte ďalší spôsob overenia tvojej identity – napríklad kód v aplikácii alebo poslaný do SMS. Silné heslo, ktoré nikomu nikdy neprezradíš, by už malo byť samozrejmosťou.
8. Čo si mal robiť, keď využívaš verejné WiFi pripojenie?
Najefektívnejším trikom, ako zostať v bezpečí na verejných WiFi, je inštalácia VPN, teda virtuálnej privátnej siete. Táto sieť dokáže vytvoriť zašifrované a bezpečné pripojenie na sieťach, ktoré majú slabšiu ochranu, ako sú práve verejné WiFi.
9. Čo urobíš, ak ti neznáma osoba pošle žiadosť o priateľstvo na sociálnej sieti?
Ak ti pošle žiadosť o priateľstvo človek, ktorého nepoznáš, mal by si ju zmazať, prípadne používateľa aj zablokovať. Nemôžeš vedieť, či sa za ňou neskrýva podvodník či kyberzločinec, ktorý tak získa prístup k informáciám, čo uverejňuješ. A aj zo zdanlivo nevinných fotiek a profilu môžu profesionálni podvodníci profitovať, napríklad ti ukradnúť identitu.
10. Dostal si podozrivý e-mail s prílohou. Čo s ním treba urobiť?
Podozrivé e-maily nikdy neotváraj, ani neklikaj na odkazy alebo prílohy v nich. Ak sa ti zdá, že správa mohla prísť od legitímnej organizácie, napríklad banky či osoby, ktorú poznáš, over si ju.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Geekflare, Bezpečne na nete, Purdue University Fort Wayne, Kaspersky, TechTarget, SK-CERT, IBM, Startitup, Support.Microsoft, Svet Apple , Kaspersky 2, Thats Nonsense, Support.Microsoft 2, Financial Report