Zelenskyj poslal Slovákom odkaz: Ďakujem, Slováci
- Premiér Slovenskej republiky Eduard Heger je na Ukrajine
- V Boroďanke je viac obetí ruských okupantov než v Buči, uviedol Zelenskyj
- Premiér Slovenskej republiky Eduard Heger je na Ukrajine
- V Boroďanke je viac obetí ruských okupantov než v Buči, uviedol Zelenskyj
Brutalita, ktorú napáchali ruské vojská v ukrajinskej Buči, šokovala svet. Volodymyr Zelenskyj uviedol, že je situácia v neďalekom meste Boroďanka ešte „oveľa strašnejšia“.
V noci zo štvrtka na piatok vycestoval za ukrajinským prezidentom premiér Slovenskej republiky Eduard Heger. Súčasťou delegácie je predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, šéf európskej diplomacie Josep Borrell i viacerí europoslanci. Už sú na Ukrajine.
Situáciu intenzívne sledujeme aj naďalej, najaktuálnejšie informácie nájdeš v novom online článku.
21:59 Zelenskyj poďakoval Slovákom za podporu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok poďakoval Slovensku za podporu v čase, keď jeho krajina čelí ruskej agresii. Krátke video Zelenského hovoriaceho po anglicky zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti Facebook premiér Eduard Heger, ktorý s ukrajinským prezidentom rokoval v Kyjeve.
„Ďakujem veľmi pekne za podporu Ukrajiny v tejto vojne za slobodu. Pomáha nám vaša vláda, ale aj vy pomáhate našim ľuďom. Ukrajina na to nikdy nezabudne,“ povedal Zelenskyj vo videu.
Eduard Heger v piatok navštívil Kyjev spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. V hlavnom meste Ukrajiny rokoval aj s predsedom vlády Denysom Šmyhaľom, ktorý európskych štátnikov sprevádzal aj v meste Buča, kde tamojší vyšetrovatelia začali s exhumáciou tiel z masového hrobu.
21:00 Zelenskyj poďakoval Slovákom za S-300
Predseda vlády SR Eduard Heger sa v piatok v Kyjeve stretol s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Heger o tom informoval prostredníctvom sociálnych sietí. „Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa mi pri stretnutí poďakoval za našu pomoc a za poskytnutie EÚ perspektívy, ktorá im dáva silu bojovať,“ napísal slovenský premiér na sociálnej sieti.
Podľa Šmyhaľa stretnutiu dominovala téma koordinovaných krokov s cieľom zvýšiť sankcie voči Rusku. „Je potrebné pripraviť Rusko o možnosť prispôsobiť sa a upraviť dodávky sankcionovaného tovaru cez iné krajiny. Rokovali sme aj o humanitárnej pomoci a podpore Ukrajiny na jej ceste k vstupu do EÚ,“ uviedol Šmyhaľ na Telegrame po rokovaní s predsedom vlády SR.
Denys Šmyhaľ v piatok popoludní ukázal zahraničnej delegácii spúšť, ktorú po sebe zanechala ruská armáda v meste Buča.
„Predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, vysokému predstaviteľovi EÚ Josepovi Borrellovi a predsedovi slovenskej vlády Eduardovi Hegerovi sme ukázali zverstvá páchané ruskou armádou na ukrajinských civilistoch,“ uviedol Šmyhaľ na Telegrame a dodal, že Ukrajinci tieto zločiny Rusku nikdy neodpustia.
20:30 Vyšetrovatelia v Buči začali s exhumáciou tiel z masového hrobu
Ukrajinskí vyšetrovatelia začali v piatok s exhumáciou tiel z masového hrobu v ukrajinskom meste Buča, čím odštartovali vyšetrovanie údajných vojnových zločinov ruských okupačných jednotiek, ktoré sa nedávno stiahli z tejto oblasti neďaleko Kyjeva. Podľa ukrajinských úradov bolo v hrobe celkovo uložených približne 67 tiel. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a AP.
Mŕtve telá začali exhumovať z masového hrobu, nachádzajúceho sa v blízkosti miestneho pravoslávneho chrámu, za pomoci plošiny upevnenej na ramene autožeriavu. Jeden z členov vyšetrovacieho tímu mal na sebe vestu s nápisom „prokurátor pre vojnové zločiny“.
Telesné pozostatky vytiahnuté z masového hrobu vyšetrovatelia ukladali na zem, kde ich ďalej skúmali a podrobovali potrebným úkonom. Telá boli ukladané do čiernych plastových vriec. Ukrajinská generálna prokuratúra uviedla, že v dlhej jame vykopanej v blízkosti chrámu v Buči bolo celkovo uložených približne 67 mŕtvych tiel.
Podľa generálnej prokurátorky Iryny Venediktovovej bolo doposiaľ nájdených 18 tiel: 16 z nich malo zranenia spôsobené guľkami a dve zranenia spôsobené guľkami aj šrapnelmi. Dve z objavených obetí boli ženy a zvyšok muži.
Podľa prokurátorky je už z doterajších nálezov zrejmé, že v hrobe boli uložení prevažne civilisti zastrelení ruskými vojakmi. Venediktovová uviedla, že do vyšetrovania vojnových zločinov v Buči a iných ukrajinských mestách je zapojená aj EÚ, s ktorou ukrajinská strana koordinuje svoje kroky.
Šéf kyjevskej polície predtým uviedol, že v hrobe bolo približne 40 ľudských tiel, vrátane dvoch ukrajinských vojakov. Uviedol, že na telách boli viditeľné strelné poranenia, čím podporil tvrdenia, že obete boli priamym terčom vojakov a nezahynuli pri útokoch letectva alebo delostrelectva. „Tieto udalosti môžem definovať ako vojnový zločin,“ dodal šéf kyjevskej polície.
V meste Buča v Kyjevskej oblasti našli ukrajinské orgány po odchode ruských vojakov na uliciach alebo v masových hroboch približne 330-340 mŕtvych tiel. Moskva odmieta, že by na Ukrajine útočila na civilné ciele a tvrdí, že zábery z Buče boli zinscenované s cieľom mariť mierové rokovania. (TASR)
20:15 Von der Leyenová: Rusko padne do ekonomického, finančného a technologického úpadku, zatiaľ čo Ukrajina smeruje k európskej budúcnosti
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sľúbila v piatok ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému rýchlejší začiatok rokovaní o členstve Ukrajiny v Európskej únii. Informovala o tom agentúra Reuters.
Von der Leyenová dala Zelenskému pri osobnom stretnutí v Kyjeve dotazník, ktorý sa má pre EÚ stať východiskovým bodom pri rozhodovaní o potenciálnom členstve Ukrajiny.
„Sformovanie tohto názoru (na začatie rokovaní o členstve EÚ) nebude, ako obvykle záležitosťou rokov, ale domnievam sa, že niekoľkých týždňov,“ povedala šéfka EK. Zelenskyj prisľúbil, že dotazník bude vyplnený o týždeň. Von der Leyenová zdôraznila sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko v dôsledku invázie na Ukrajinu. „Rusko padne do ekonomického, finančného a technologického úpadku, zatiaľ čo Ukrajina smeruje k európskej budúcnosti, tak to vnímam,“ uviedla predsedníčka eurokomisie. (TASR)
20:07 Rusi zastrelili v meste Makariv 130 civilistov, tvrdí starosta
V meste Makariv, ležiacom asi 50 kilometrov západne od Kyjeva, bolo zastrelených 132 civilistov. V piatok to uviedol miestny starosta Vadym Tokar. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že informácie nebolo možné nezávisle overiť.
Väčšinu mŕtvych podľa starostu objavili v masových hroboch. Tokar obvinil zo zločinu ruských vojakov, ktorí donedávna okupovali viaceré lokality v regióne.
Starosta ďalej uviedol, že Makariv, ktorý má približne 9000 obyvateľov, je zničený zhruba na 40 percent. Obyvatelia v súčasnosti nemajú dodávky elektrickej energie ani plynu. (TASR)
19:35 V Odese platí zákaz vychádzania
V juhoukrajinskom meste Odesa a okolitej oblasti zavádzajú od soboty zákaz vychádzania pre hrozbu „raketového útoku“ zo strany Ruska. K takémuto kroku pristúpili tamojšie úrady po ruskom raketovom útoku na železničnú stanicu vo východoukrajinskom meste Kramatorsk, pri ktorom zahynulo údajne 50 ľudí vrátane piatich detí. Informuje o tom agentúra AFP.
„Zákaz vychádzania bude zavedený v Odese a Odeskej oblasti od 21.00 h 9. apríla do 06.00 h 11. apríla,“ uviedla na Facebooku odeská oblastná vojenská správa. V príspevku dodala, že k takémuto kroku pristúpila „vzhľadom na udalosti v Kramatorsku“ a tiež v súvislosti s „hrozbou raketového útoku v Odese“. (TASR)
18:55 USA umiestnia jednu batériu Patriotu na Slovensku
Spojené štáty umiestnia na Slovensku jednu batériu systému protiraketovej obrany Patriot spolu s americkým obslužným personálom. Oznámil to v piatok americký minister obrany Lloyd Austin po tom, ako Bratislava súhlasila s darovaním svojho systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine. TASR informácie prevzala od agentúry Reuters. Austin vo vyhlásení spresnil, že systém na Slovensko príde v najbližších dňoch. (TASR)
17:35 Heger navštívil Buču: Návšteva mnou otriasla
Smrť civilistov v ukrajinskom meste Buča ukázala krutú tvár armády ruského prezidenta Vladimira Putina. V piatok to uviedla predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, ktorá spoločne so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom a slovenským premiérom Eduardom Hegerom navštívila mesto ležiace na predmestí Kyjeva. TASR o tom informovala na základe informácií agentúr DPA a Reuters.
„Stalo sa nemysliteľné. Videli sme krutú tvár Putinovej armády. Videli sme ľahkomyseľnosť a chladnokrvnosť,“ povedala von der Leyenová novinárom v Buči.
„Celý svet smúti s obyvateľmi Buče. Oni sú tí, ktorí bránia hranice Európy, bránia ľudskosť a bránia demokraciu. Preto sme v tomto dôležitom boji s nimi,“ dodala šéfka EK.
Podľa agentúry DPA ukrajinské úrady ukázali delegácii 20 exhumovaných tiel z masového hrobu pri miestnom kostole. Ursula von der Leyenová, Josep Borrell a Eduard Heger boli prvými západnými politikmi, ktorí na vlastné oči získali predstavu o situácii po odchode ruských vojsk z oblasti. Podľa Hegera musia byť vojnové zločiny spravodlivo potrestané a Slovensko prispeje k tomu, aby sa všetky „zverstvá“ vyšetrili.
Moskva odmieta, že by útočila na civilné ciele a tvrdí, že zábery zabitých civilistov z Buče boli zinscenované s cieľom zdiskreditovať Rusko. (TASR)
16:40 Počet obetí útoku v Kramatorsku stúpol na 50
Raketový útok na železničnú stanicu v ukrajinskom meste Kramatorsk si vyžiadal najmenej 50 obetí, medzi ktorými bolo aj päť detí. Uviedol to v piatok podvečer gubernátor ukrajinskej Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko, informovala agentúra AFP.
„Päťdesiat mŕtvych, z toho päť detí. Toto je aktuálny počet obetí po útoku ruských okupačných síl na železničnú stanicu v Kramatorsku,“ napísal Kyrylenko na sociálnej sieti Telegram.
Agentúra AFP už skôr označila útok na železničnú stanicu v Kramatorsku za jeden z najsmrteľnejších útokov, ku ktorému došlo počas už šesť týždňov trvajúceho vojnového konfliktu na Ukrajine. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že krvavý incident v Kramatorsku bol úmyselným útokom na civilistov. Rusko zodpovednosť za útok poprelo. Moskva tvrdí, že ide o provokáciu a klamstvo. (TASR)
16:20 Turecko: Rusko a Ukrajina sú aj naďalej ochotné viesť rokovania
Rusko a Ukrajina sú ochotné pokračovať v rokovaniach v Turecku aj napriek udalostiam z ukrajinského mesta Buča, kde sa našli desiatky tiel civilistov, ktorých mali zavraždiť ruské okupačné sily. V piatok to oznámil nemenovaný turecký predstaviteľ, na ktorého sa odvoláva agentúra AFP.
Turecký predstaviteľ však uviedol, že obe strany sú ďaleko od toho, „aby sa zhodli na spoločnom texte“. Podľa neho existujú nevyriešené otázky vrátane štatútu Donbasu a Krymu a bezpečnostných garancií. Termín ďalšieho kola rokovaní zatiaľ nie je stanovený, dodal. (TASR)
15:59 Ukrajina: V Černihive zahynulo už 700 ľudí, tvrdí starosta
V ukrajinskom meste Černihiv zahynulo od začiatku vojny približne 700 ľudí, uviedol v piatok miestny starosta Vladyslav Atrošenko s tým, že bilancia zahŕňa civilistov i vojakov. TASR túto informáciu prevzala od agentúry AFP, ktorá sa odvolala na ukrajinské médiá.
„Môžem vám poskytnúť približný počet (mŕtvych) – 700 ľudí. To zahŕňa vojakov a civilistov,“ povedal černihivský starosta Atrošenko. Dodal, že z mesta ušli už tri tretiny z 300.000 obyvateľov, ktorí tam žili pred ruskou inváziou.
Ruské jednotky sa v uplynulom týždni úplne stiahli z okolia Černihiva a metropoly Kyjev naspäť do Bieloruska a Ruska. Odvtedy sa z miest oslobodených od ruskej okupácie šíria správy o stovkách mŕtvych civilistov a vojnových zločinoch, ktorých sa tam dopustili ruské jednotky. Moskva tieto obvinenia odmieta.
Niektoré zo stiahnutých ruských jednotiek budú pravidelnej správy britského ministerstva obrany o situácii na Ukrajine presunuté na východ, kde budú viesť boje v Donbase. Pred presunom na východnú Ukrajinu však bude tieto jednotky potrebné doplniť, takže akýkoľvek veľký presun potrvá najmenej týždeň, uviedol rezort obrany v Londýne. (TASR)
15:15 Ukrajinský parlament zverejnil video z útoku v Kramatorsku
Útočnou zbraňou mala byť raketa Iskander, nie Točka-U.
14:58 Zacharovová: Skutočným dôvodom invázie je boršč
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová mala zaujímavú, emotívnu tlačovú konferenciu. Takmer sa rozplakala, keď hovorila o tradičnom ukrajinskom aj ruskom pokrme – boršči. Uviedla, že v niektorých častiach Ukrajiny zakazovali variť túto polievku podľa vlastných tradícií Rusov.
Je to podľa nej dôkaz, ako Ukrajina šikanuje ruskú komunitu. „Zakázali dokonca aj kuchárske knihy. Prečo? Nedá sa deliť o boršč. Jednoducho nie! Patrí iba jednému, jedinému národu. Sú to nacionalisti,“ rozohnila sa hovorkyňa.
Boršč označujú na tradičné jedlo nielen Ukrajinci, ale aj Rusi a tiež Poliaci. Borščový útlak má byť podľa nej jedným z dôvodov invázie na Ukrajinu. Symbolizuje totiž útlak ruského národa.
„Boršč aby bol pre všetkých? Aby si ho v každom meste, v každom regióne varili gazdiné podľa seba? Nie! Oni nechcú robiť kompromisy. O tomto tu hovoríme. Xenofóbia, nacizmus, extrémizmus vo všetkých jeho podobách,“ vyhlásila.
14:00 Británia zaviedla sankcie proti dospelým dcéram Putina a Lavrova
Spojené kráľovstvo uvalilo sankcie na dve dospelé dcéry ruského prezidenta Vladimira Putina – Mariju Voroncovovú a Katerinu Tichonovovú. Sankcie zavádza Londýn aj proti dcére ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova – Jekaterine Sergejevne Vinokurovovej. V piatok o tom informoval portál britskej stanice BBC.
Ide o koordinovanú snahu so Spojenými štátmi, ktoré už predtým oznámili uvalenie sankcií na tieto osoby. Putinove dcéry sa chystá sankcionovať aj Európska únia.
Britská vláda v tlačovom vyhlásení vydanom ministerstvom zahraničných vecí oznámila, že sa zamerala na „okázalý životný štýl ľudí z úzkeho okruhu Kremľa“, pričom na uvedenú trojicu zaviedla cestovné zákazy a zmrazila im majetok.
Podľa britskej vlády je teraz vďaka koordinovaným britským a medzinárodným sankciám z posledných týždňov zmrazený „vojnový fond“ Putina vo výške viac ako 275 miliárd libier.
Vláda dodala, že Rusko smeruje k najhlbšej recesii od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991, pričom sankcie nepriaznivo postihujú jeho schopnosť viesť vojnu na Ukrajine, píše stránka BBC. (TASR)
13:30 EÚ: Špeciálna pracovná skupina zaistila takmer 30 miliárd eur ruských aktív
Európska komisia (EK) v piatok oznámila, že jej novej pracovnej skupine pre „zmrazenie a konfiškáciu“ sa doteraz podarilo zmraziť aktíva ruských a bieloruských oligarchov a subjektov na území EÚ v hodnote takmer 30 miliárd eur. Informuje o tom spravodajca TASR.
Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v tejto súvislosti povedal, že vo svetle zverstiev spáchaných ruskou armádou na Ukrajine je naliehavejšie ako kedykoľvek predtým posilniť spoluprácu v rámci EÚ, ako aj s medzinárodnými partnermi vrátane USA a Ukrajiny.
„Musíme zintenzívniť naše úsilie o zastavenie financovania vojnovej mašinérie Kremľa. Iba prijatie sankcií nestačí. Je tiež dôležité sledovať a presadzovať politiku sankcií v praxi. Vyzývam preto všetky členské štáty EÚ, aby prijali potrebné opatrenia na presadzovanie sankcií, a tie, ktoré tak ešte neurobili, aby o tom bezodkladne informovali Európsku komisiu,“ uviedol Reynders v správe pre médiá. (TASR)
13:15 Rusko naznačuje, že za raketový útok na železničnú stanicu v Kramatorsk nesie zodpovednosť Ukrajina
Rusko poprelo zodpovednosť za raketový útok na železničnú stanicu v ukrajinskom meste Kramatorsk, pri ktorom v piatok zahynulo vyše 30 ľudí a viac ako 100 ich utrpelo zranenia. TASR správu prevzala od spravodajskej stanice Sky News.
Ruské ministerstvo obrany naznačilo, že Ukrajina napadla vlastných obyvateľov. „Všetky vyhlásenia, ktoré vydali predstavitelia nacionalistického režimu v Kyjeve o raketovom útoku, ktorý údajne spáchalo 8. apríla na železničnú stanicu v Kramatorsku Rusko, sú provokáciou a klamstvom,“ uviedol ruský rezort obrany.
Podľa ministerstva typ rakiet, ktoré dopadli na stanicu, používa iba ukrajinská armáda. „Zdôrazňujeme, že taktické rakety Točka-U, ktorej fragmenty sa našli v blízkosti železničnej stanice v Kramatorsku,… používajú iba ukrajinské sily,“ dodalo ruské ministerstvo obrany. (TASR)
12:50 Pred útokom v Kramatorsku bolo na stanici viac ako tisíc ľudí, tvrdí svedok
Pred piatkovým raketovým útokom na železničnú stanicu v ukrajinskom meste Kramatorsk, pri ktorom zomrelo viac ako 30 osôb a ďalších minimálne 100 utrpelo zranenia, sa na mieste nachádzalo viac ako tisíc ľudí. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na slová očitého svedka, ktorý bol na stanici len chvíľu pred útokom. „Išli sme popri stanici cez nadjazd, videli sme cez tisíc ľudí. Bolo tam plno, rovnako ako včera a predvčerom,“ povedal Nathan Mook, generálny riaditeľ charitatívnej organizácie World Central Kitchen.
Dodal, že počul zvuk piatich až desiatich explózií asi o dve minúty neskôr. „Pocítite to skôr, ako to začujete. Výbuch vami otrasie zvnútra. Jeden z našich chlapov v sklade potravín povedal, že videl, ako ukrajinská protivzdušná obrana zachytila jednu z rakiet. Určite to boli rakety,“ skonštatoval. Mook označil miesto krátko po útoku za apokalypsu. „Na parkoviskách sú zvyšky jednej z rakiet, vybité okná, niekoľko desiatok obetí… Pohotovostné posádky boli na mieste veľmi rýchlo a starali sa o zranených a usmrtených ľudí,“ poznamenal Mook. (SITA)
12:35 Sankcie Európskej únie postihnú aj dve dospelé dcéry ruského prezidenta
Európska únia (EÚ) v rámci nového balíka opatrení namierených voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu uvalila sankcie na dve dospelé dcéry ruského prezidenta Vladimira Putina. Mária Voroncová a Katerina Tichonová sa tak dostali na zoznam jednotlivcov, ktorých aktíva v únii budú zmrazené a budú mať zakázané cestovať na územie bloku.
Agentúru The Associated Press o tom informovali dvaja predstavitelia EÚ z rôznych členských krajín, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, pretože aktualizovaný zoznam sankcií ešte nezverejnili. Sankcie EÚ voči dcéram Vladimira Putina nasledujú po tom, ako rovnaký krok pred dvomi dňami urobili USA. (SITA)
12:28 Tajný presun: Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 má byť už na Ukrajine
11:09 Rusi zaútočili na stanicu, kde evakuovali civilistov
Oficiálny účet ukrajinského ministerstva obrany na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Rusi vykonali dva raketové útoky na železničnú stanicu v Kramatorsku. Na stanici bolo množstvo ľudí, v danom čase totiž prebiehala evakuácia civilistov.
„Ruskí vojnoví zločinci nielenže zámerne zaútočili na tisíce ľudí, použili pritom kazetovú muníciu.“ Ministerstvo uvádza, že pri útoku zomrelo viac ako 30 ľudí a vyše sto civilistov je zranených. Kramatorsk je jednou najvýchodnejších ešte stále fungujúcich železničných staníc na Ukrajine. Guvernér Doneckej oblasti konštatoval, že na stanici boli v čase útoku tisíce ľudí, ktorí sa snažili dostať do vlakov odchádzajúcich z oblasti.
10:57 Pink Floyd po 30 rokoch vydali pieseň. „Donútila“ ich vojna, rázne sa postavili za Ukrajinu
Britská rocková skupina Pink Floyd napísala novú skladbu, prvú za takmer 30 rokov, ktorou vyjadruje podporu vojnou sužovanej Ukrajine. Pieseň s názvom „Hey Hey Rise Up“ oficiálne vyšla v piatok, pričom videoklip k nej zverejnili na webovej platforme YouTube.com už vo štvrtok.
10:56 USA: Putin sa vzdal zámeru dobyť Kyjev, sústredí sa na juh a východ Ukrajiny
10:44 Ruské vojská sa už úplne stiahli zo severu Ukrajiny, tvrdí Británia
Ruské sily sa už úplne stiahli zo severu Ukrajiny späť do Bieloruska a Ruska. Uviedla to v piatok britská vojenská spravodajská služba vo svojej pravidelnej aktualizácii o situácii na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.
Niektoré zo stiahnutých ruských jednotiek budú podľa britského ministerstva obrany presunuté na východ Ukrajiny, kde budú viesť boje v Donbase. Pred presunom na východ však bude jednotky potrebné doplniť. Takže akýkoľvek rozsiahly presun zo severu potrvá najmenej týždeň, dodáva britské ministerstvo.
Napokon konštatuje, že pokračuje ostreľovanie miest na východe a juhu Ukrajiny ruskou armádou, pričom ruským jednotkám sa podarilo postúpiť viac na juhu od mesta Izium, ktoré je stále pod ich kontrolou. Reuters uvádza, že tieto informácie nemohol nezávisle overiť. O odchode vojsk zo Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny informoval aj tamojší gubernátor Dmytro Žyvyckyj. (TASR)
10:00 Hovorca Kremľa uznal značné straty ruských síl na Ukrajine
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uznal značné straty ruských síl na Ukrajine. Pre Sky News, v prvom vysielanom rozhovore pre západné médiá, to nazval „obrovskou tragédiou“. Ruské sily podľa neho robia všetko, čo môžu, aby ukončili „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako Kremeľ nazýva inváziu na Ukrajinu.
Moskva dúfa, že v blízkej budúcnosti „operácia dosiahne svoje ciele alebo ju ukončia rokovania medzi ruskou a ukrajinskou delegáciou“, vyjadril sa Peskov. Bombardovanie nemocnice v Mariupoli či overené fotografie a satelitné snímky pozabíjaných civilistov v uliciach ukrajinských miest Peskov označil za falošné a poprel, že by s nimi ruská armáda mala niečo dočinenia. Situácia v meste Buča, kde po odchode ruských síl zostalo mnoho mŕtvych, je podľa neho „dobre zinscenovaná narážka, nič iné“.
Odchod ruských vojakov z oblastí Kyjiva a Černihiva je „akt dobrej vôle“, povedal tiež Peskov. Jeho cieľom bolo podľa jeho slov znížiť napätie v regiónoch a ukázať, že je Rusko pripravené vytvoriť pohodlné podmienky pre pokračovanie rokovaní. (SITA)
8:22 Premiér SR Eduard Heger pricestoval na Ukrajinu
7:26 Situácia v meste Boroďanka je ešte hrozivejšia než v Buči, tvrdí Zelenskyj
Skaza, akú zanechali ruské sily v ukrajinskom meste Boroďanka severozápadne od Kyjeva, je „oveľa strašnejšia“ než situácia v neďalekej Buči. Vo štvrtok to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Začali sa práce na odpratávaní sutín v Boroďanke. Je to tam oveľa strašnejšie, je tam ešte viac obetí ruských okupantov,“ povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom na platforme Telegram. Ukrajinské úrady začali Boroďanku prehľadávať po odsune ruských vojakov. Zelenskyj tiež vyzval svet na prijatie prísnejších sankcií voči Rusku a navýšenie dodávok zbraní pre Ukrajinu.
„Aktuálne sú ruský štát a ruská armáda najväčšou hrozbou na planéte pre slobodu, bezpečnosť ľudí a koncepciu ľudských práv ako takých,“ dodal. Zelenskyj tiež upozornil, že ruské sily za sebou zanechali skazu aj v ďalších mestách: „A čo sa stane, keď sa svet dozvie celú pravdu o tom, čo ruská armáda spravila v Mariupole?“ Dodal, že „na takmer každej ulici je tam to, čo svet videl v Buči a iných mestách v Kyjevskej oblasti po stiahnutí ruských síl“.
Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová predtým vo štvrtok informovala, že pod dvoma zničenými budovami v Boroďanke sa našli telá dovedna 26 ľudí. „Dôkazy o vojnových zločinoch ruských síl sú na každom kroku,“ poznamenala. Ruské sily sa podľa jej slov podieľajú na „zabíjaní, mučení a bitkách“ civilistov a páchajú tiež sexuálne násilie.
7:10 Novinára Muratova obliali v ruskom vlaku červenou farbou
Ruského novinára oceneného Nobelovou cenou Dmitrija Muratova vo štvrtok napadli vo vlaku. Útočník na neho vylial červenú farbu a spôsobil mu podráždenie očí.
Muratov sa pre projekt Novaya Gazeta Europe, ktorý vznikol po zastavení činnosti novín Novaja Gazeta v dôsledku vládneho tlaku v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, vyjadril, že útok sa stal vo vlaku smerujúcom z Moskvy do Samary a páchateľ pri ňom zakričal „Muratov, tu máš za našich chlapcov“.
Novaya Gazeta Europe na platforme Telegram zverejnila aj fotografie, na ktorých je Muratov obliaty červenou farbou aj zašpinené vlakové kupé. (SITA)
7:00 WHO potvrdila vyše 100 útokov na zdravotnícke služby
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok ohlásila, že na Ukrajine počas ruskej ofenzívy potvrdila už vyše 100 útokov na zdravotnícke služby, počas ktorých bolo zabitých 73 ľudí a ďalších 51 utrpelo zranenia. Išlo o zdravotníkov aj pacientov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Ako priblížil na tlačovej konferencii šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, zo 103 potvrdených útokov ruských síl sa 89 týkalo zdravotníckych zariadení a väčšinu zvyšných tvorili útoky na zdravotnícke vozidlá vrátane sanitiek. „Sme pobúrení z toho, že útoky na zdravotnú starostlivosť pokračujú,“ povedal šéf WHO s tým, že ide o „porušenie medzinárodného humanitárneho práva“. (TASR)
Prehľad správ
- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyrazila v noci zo štvrtka na piatok vlakom z mesta Przemyśl na juhovýchode Poľska smerom do ukrajinskej metropoly Kyjev, kde sa má stretnúť s tamojším prezidentom Volodymyrom Zelenským. Súčasťou delegácie sú okrem šéfky EK aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell, premiér SR Eduard Heger a viacerí europoslanci.
- Predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter uviedol, že šéf európskej diplomacie Josep Borrell navrhol navýšiť vojenskú pomoc pre Ukrajinu o ďalších 500 miliónov eur. Tento krok musí ešte schváliť 27 členských krajín EÚ.
- Skaza, akú zanechali ruské sily v ukrajinskom meste Boroďanka severozápadne od Kyjeva, je „oveľa strašnejšia“ než situácia v neďalekej Buči. Vo štvrtok to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident tiež vyzval svet na prijatie prísnejších sankcií voči Rusku a navýšenie dodávok zbraní pre Ukrajinu.
- Ruské ministerstvo zahraničných vecí si vo štvrtok predvolalo írskeho veľvyslanca v Moskve, ktorému oznámilo, že dvaja írski diplomati boli vyzvaní, aby opustili krajinu. Oznámil to šéf írskej diplomacie Simon Coveney.
- Z ukrajinských miest bolo cez humanitárne koridory počas štvrtka evakuovaných 4 676 ľudí. V príspevku na sociálnej sieti Facebook to uviedla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Z miest Mariupol a Berďansk na juhu krajiny odišlo dovedna 3 256 ľudí. Ďalších 1 420 osôb sa podarilo dostať do bezpečia z miest Lysyčansk, Severodoneck, Rubižne a Kreminna ležiacich v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.
- Svetová zdravotnícka organizácia vo štvrtok ohlásila, že na Ukrajine počas ruskej ofenzívy potvrdila už vyše 100 útokov na zdravotnícke služby, počas ktorých bolo zabitých 73 ľudí a ďalších 51 utrpelo zranenia. Išlo o zdravotníkov aj pacientov.
- Ukrajina očakáva, že Rusko by pozastavilo svoje vojenské útoky v čase, keď by na návštevu krajiny pricestoval pápež František. Povedal to vo štvrtok v Ríme v rozhovore pre agentúru Reuters ukrajinský veľvyslanec pri Svätej stolici Andrij Juraš.