Ceny potravín dosahujú nové rekordy. V najbližšom čase sa situácia nezlepší, problémy má celý svet
- Ceny potravín rapídne stúpajú, dosahujú nové rekordy
- Odborníci nepredpokladajú, že sa to zastaví
- Najviac trpia krajiny v Afrike
- Ceny potravín rapídne stúpajú, dosahujú nové rekordy
- Odborníci nepredpokladajú, že sa to zastaví
- Najviac trpia krajiny v Afrike
Vojna na Ukrajine prudko zasahuje do svetovej ekonomiky. V dôsledku ruskej invázie dramaticky stúpli ceny ropy a s potravinami to nie je o nič lepšie. SITA uvádza, že ceny potravinárskych komodít, napríklad obilia a rastlinných olejov, v marci stúpli na rekordné úrovne.
Celosvetové ceny potravín dosiahli historický rekord
The Guardian uvádza, že rast cien potravín spôsobuje obmedzenie vývozu cez Čierne more. V dôsledku toho sa na rekordnú úroveň vyšplhali ceny olejov, cereálií a mies. Tieto komodity sú momentálne o tretinu drahšie než vlani. Informuje o tom aj organizácia FAO vo svojom piatkovom indexe.
Čo sa týka obilia, v marci jeho cena stúpla o 19,7 percent. Podobne ako aj pri ostatných komoditách je tento nárast spôsobený ruskou agresiou. Ukrajina bola totiž pred vojnou piatym najväčším svetovým vývozcom obilia, zatiaľ čo Rusko tomuto rebríčku „kraľovalo“, uvádza Al Jazeera.
Takmer rovnako dramatický nárast sa vyskytol aj pri cenách kukurice. Tie vzrástli o 19,1 percenta a spolu s jačmeňom a cirokom taktiež dosiahli nový historický rekord. Podľa FAO budú tieto problémy aj naďalej pretrvávať a povedú k zvyšovaniu cien potravín, k znižovaniu cien ich akcií a k neistote ohľadom budúcnosti trhu s obilím.
Znepokojujúce správy pre krajiny v krízach
Hovorca Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) uviedol, že rast cien je znepokojujúcim javom najmä pre štáty, ktoré momentálne zápasia aj s ďalšími krízami. Ide najmä o krajiny, ktorých obyvatelia žijú z nízkych príjmov a nemajú dostatočné zdroje potravín.
„Zvyšovanie cenových ponúk bude trápiť najmä krajiny, ktoré sa už trápia kvôli ďalším krízam, konfliktom, prírodným katastrofám, ekonomickej kondícii alebo kombinácii týchto problémov, ako to aj býva najčastejšie,“ uviedol hovorca FAO.
Vzhľadom na to, že potraviny prudko zdraželi už vo februári bol marcový rast cien predvídateľný. No podľa zástupcu šéfa oddelenia FAO pre trhy a obchod bol minulo-mesačný rast aj tak „naozaj mimoriadny. Tieto veľmi vysoké ceny potravín si očividne vyžadujú naliehavé kroky,“ dodal Josef Schmidhuber.
Zasiahnutá Afrika
The Guardian ďalej informuje o tom, že vedec z Medzinárodného inštitútu pre výskum potravinovej politiky Joseph Glauber priznal, že nestálosť cien potravinárskych komodít je citeľná kdekoľvek na svete.
„Mnohé najviac zasiahnuté krajiny sú z Afriky či Blízkeho východu. Obilie tu často predstavuje až 35 percent konzumovaných kalórií a väčšinu dovážajú cez Čierne more,“ uviedol Gauber
Ceny miestnych potravín mali v porovnaní s minulým rokom vzrásť v priemere o štvrtinu, no v Sudáne mali vystúpiť až o 92 percent.
Podľa Svetového potravinového programu zasiahla blokáda exportu minulý týždeň niekoľko krajín na východe Afriky. Patria medzi ne Keňa, Etiópia, Somálsko či Severný Sudán. Ako spomínal hovorca FAO, ide o krajiny trpiace suchom a rôznymi vnútropolitickými konfliktmi.
Rusko sa kvôli vojne priblížilo krachu
S&P Global Ratings, medzinárodná ratingová agentúra, znížila svoje hodnotenie schopnosti Ruska splatiť svoj zahraničný dlh. Toto rozhodnutie naznačuje, že Moskva čoskoro nebude schopná splatiť svoje pôžičky. Status Ruska je podľa S&P momentálne na úrovni „selektívnej platobnej neschopnosti“.
Rusko minulý týždeň zariadilo splatenie zahraničných dlhopisov v rubľoch napriek tomu, že ich malo splatiť v dolároch. S&P Global Ratings sa taktiež domnieva, že sankcie voči Rusku sa pravdepodobne zvýšia.
Ďalší balík sankcií očakáva aj rakúsky kancelár Karl Nehammer aj napriek tomu, že svoju krajinu odmieta odpojiť od ruského zemného plynu. Vyjadril sa tak počas tlačovej konferencie po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve.
Zdroje: SITA, The Guardian, FAO, Al Jazeera