Jesenné voľby sa možno budú na Slovensku konať skôr. Odvolíš aj s Covidom

  • Jesenné voľby by sa mohli konať už 22. októbra
  • Voliť budú môcť aj tí, ktorí budú v karanténe
Voľby, covid
TASR/Barbora Výrostková, Unsplash/Medakit Ltd
  • Jesenné voľby by sa mohli konať už 22. októbra
  • Voliť budú môcť aj tí, ktorí budú v karanténe

Jesenné voľby do orgánov samosprávnych krajov a orgánov samosprávy obcí by sa mohli konať už v sobotu 22. októbra. Vyplýva to z návrhu zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania v týchto spojených voľbách, ktorý v utorok schválila vláda.

V prípade zákonnej iniciatívy, ktorá umožní hlasovanie aj voličom s nariadenou karanténou alebo izoláciou pre ochorenie COVID-19, schválil kabinet aj návrh na skrátené legislatívne konanie.

Voliť budú aj ľudia v karanténe

Osoby, ktorým Úrad verejného zdravotníctva SR k 30. septembru vzhľadom na pandémiu koronavírusu nariadi izoláciu, sa budú môcť zúčastniť spojených komunálnych a župných volieb.

Vyplýva to z návrhu zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň.

Legislatívny návrh dnes schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament návrhom zákona zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

Podľa ministerstva vnútra je potrebné prijať právnu úpravu ešte pred vyhlásením volieb do orgánov územnej samosprávy tak, aby bolo možné náležite a v dostatočnom časovom predstihu zabezpečiť komplexnú prípravu procesu volieb. Zákon má byť účinný dňom vyhlásenia.

pandémia, covid, testovanie
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Oprávnený volič, ktorý požiadal o špeciálny spôsob hlasovania, hlasuje podľa tohto zákona do špeciálnej schránky v deň konania spojených volieb v mieste svojho trvalého pobytu alebo pobytu,“ uvádza sa v návrhu zákona.

Hlasovanie špeciálnym spôsobom sa nemá vykonávať v zdravotníckych zariadeniach, v ktorých sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku. Voliča majú v izolácii navštíviť dvaja členovia špeciálnej volenej komisie so schránkou a volebnými lístkami.

„Po príchode na miesto špeciálneho spôsobu hlasovania vyslaní členovia špeciálnej komisie vyzvú voliča na hlasovanie a na mieste zotrvajú desať minút. Ak sa volič v tejto lehote napriek opakovanej výzve nedostaví hlasovať, platí, že volič hlasovanie odmietol,“ vysvetlilo ministerstvo vnútra.

Volič, ktorý má záujem o špeciálny spôsob hlasovania, má podať žiadosť zapisovateľovi obce svojho trvalého pobytu sám alebo prostredníctvom inej osoby, a to telefonicky v úradných hodinách obce svojho trvalého pobytu. V posledný pracovný deň predo dňom konania spojených volieb môže podať žiadosť najneskôr do dvanástej hodiny.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá