Najnovší variant Covid-19 útočí na cestovateľov. Musíme sa pripraviť na „hybridy“

  • Nový variant ochorenia COVID-19 s názvom XE vyvolal obavy
  • Ide o kombináciu dvoch vysoko prenosných variantov
  • Je nutné dodržiavanie ochranných opatrení
koronavírus
Ilustračný obrázok Unsplash/Mufid Majnun, Unsplash/@rodlong
  • Nový variant ochorenia COVID-19 s názvom XE vyvolal obavy
  • Ide o kombináciu dvoch vysoko prenosných variantov
  • Je nutné dodržiavanie ochranných opatrení

Prednedávnom zachytila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nový variant ochorenia Covid-19. Odborníci predpokladajú, že ide o 10 % prenosnejší podvariant BA.2 omikron.

Vedci pomenovali tento nový variant ako XE. Podľa portálu Science Alert ide o nebezpečnú kombináciu vysoko prenosných variantov BA.1 a BA.2 omikron. Prvý prípad vedci odhalili už na začiatku roka v Spojenom kráľovstve.

Nedostatok údajov

Vedci po prvýkrát odhalili nový variant údajne v Thajsku. Ako informuje portál 1News, odvtedy bola väčšina prípadov zistená hlavne v Spojenom kráľovstve. Zatiaľ ide o celkovo 637 prípadov nového variantu XE.

Ďalšie nové prípady boli odhalené dokonca aj v USA a Thajsku. Odborníci tvrdia, že šírenie po svete súvisí s najväčšou pravdepodobnosťou s cestovaním. Nový variant XE má tiež podľa súčasných odhadov miernu výhodu prenosu oproti BA.2. Vďaka tomuto faktu môže ísť o najprenosnejší subvariant omikron. 

omicron variant
zdroj: Unsplash/@lucas_lin

Nový variant XE zatiaľ nemá pridelené žiadne grécke písmeno, teda zatiaľ patrí pod omikron. Ako informuje portál The Conversation, najskôr musia byť identifikované významné rozdiely medzi nimi. 

V súčasnosti zatiaľ neexistuje dostatočné množstvo dôkazov na to, aby odborníci vyvodili solídne závery o prenosnosti variantu XE. Vedci zatiaľ nezískali takmer žiadne údaje o tom, aký je závažný či schopný, aby sa vyhol ľudskej imunite.

Rodičovské vírusy

Vírusy prechádzajú procesom, ktorý sa nazýva rekombinácia, čo znamená, že v takom prípade majú v podstate dvoch „rodičov“. Tento typ vírusov sa môže vyskytnúť najmä vtedy, ak dva alebo viacero variantov infikuje tú istú bunku u človeka. 

Toto isté sa stalo aj počas pandémie koronavírusu, kedy postupne vznikalo niekoľko rekombinantných vírusov. Nedávno vedci objavili viacero variantov SARS-CoV-2, ktoré pomenovali ako XA, XB, XC až po XS, pričom niektoré odhalili už počas roku 2020. 

V súčasnosti však vedci pozorujú najmä dva hlavné typy týchto rekombinantných vírusov. Ide o zmes delty a omikronu (Deltacron) a zmesi subvariantov omikron, pričom každý z nich odborníci detailne sledujú. Ide najmä o varianty XD a XF, ktoré pochádzajú z delty a podvariantu BA.1 omikron. Avšak nezdá sa, že tieto by mali schopnosť rýchlo sa šíriť.

Dôležitosť ochranných opatrení

V súčasnosti zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdili, že rekombinantné vírusy sú väčšou hrozbou pre spoločnosť. Avšak aj napriek tomu by mali byť dôkladne monitorované, aby vedci dokázali pochopiť, či vyvolávajú isté zmeny v prenosnosti vírusu či závažnosti ochorenia Covid-19. 

koronavírus odber
zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Preto vedci zatiaľ tvrdia, že nového variantu XE sa netreba obávať. Ľudia však musia pochopiť, aké riziká môžu tieto nové „hybridy“ predstavovať.

Je aj naďalej nutné, aby sa dodržiavali všetky možné ochranné opatrenia, ktoré vírus spomaľujú a potláčajú. K nim patrí aj pravidelné testovanie, karanténa v prípade nakazenia či nosenie kvalitných ochranných masiek. Všetky opatrenia znižujú šance nového rekombinantu.

Zdroje: Science Alert, The Conversation, 1News

Najnovšie videá

Trendové videá