V Grécku vznikla najväčšia solárna farma v Európe. Poháňať bude desaťtisíce domácností
- V Grécku vznikol nový obrovský park solárnych panelov
- Európska komisia zvýšila snahu urýchliť prechod na zelenú energiu
- Vo svete vedie Čína
- V Grécku vznikol nový obrovský park solárnych panelov
- Európska komisia zvýšila snahu urýchliť prechod na zelenú energiu
- Vo svete vedie Čína
V Grécku vznikol nový obrovský park solárnych panelov, ktorý sa môže pýšiť hneď rekordnou štatistikou. Stal sa najväčším systémom s obojstrannými či bifaciálnymi solárnymi panelmi v Európe. Pri otvorení parku stál v stredu aj grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.
Mitosakis sľúbil, že zrýchli proces schvaľovania projektov na obnoviteľnú energiu. Grécko sa totiž snaží stať štátom, ktorý odstaví používanie znečisťujúcich a nákladne dovážaných fosílnych palív. Navyše, do roku 2030 si Gréci za svoj cieľ stanovili takmer zdvojnásobiť kapacitu z obnoviteľných zdrojov na približne 19 gigawattov.
Tento cieľ sa však môže ešte zmeniť. V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu Európska komisia zvýšila snahu urýchliť prechod na zelenú energiu. Podobne sa usiluje o ukončenie európskej závislosti od ruského plynu s konečným termínom v roku 2027. To môže viesť k tomu, že aj Grécko zreviduje svoj cieľ, ktorý je mienený na rok 2030, smerom nahor, uvádza Euronews.
Slnečná energia bude poháňať 75-tisíc domácností
Electrek informuje o tom, že Gréci od solárnej farmy v meste Kozani očakávajú výrobu 350 gigawatthodín elektriny ročne. Znamená to, že táto farma dokáže každoročne poskytnúť 75-tisícom domácností elektrickú energiu. Projekt stál 130 miliónov eur a pozostáva z pol milióna bifaciálnych solárnych panelov.
Bifaciálne, alebo inými slovami obojstranné solárne panely absorbujú slnečné svetlo z oboch strán. Strana panelov, ktorá je nastavená smerom od slnka, absorbuje svetlo odrážajúce sa od zeme alebo iného materiálu. Čím svetlejší je povrch, na ktorom sa panel nachádza, ako napríklad piesok, tým efektívnejšie „zbiera“ energiu. Vďaka tomu dokážu vyprodukovať o tretinu viac energie ako klasické monofaciálne panely.
„Tento projekt odráža naše národné ciele získavať lacnú a čistú energiu zo Slnka, vetra a celkovo počasia,“ vyjadril sa grécky premiér Kyriakos Mitsotakis počas otvorenia solárneho parku v meste Kozani, uvádza Reuters.
Najviac solárnej energie na svete vyrobí Čína
Investopedia uvádza, že aj ďalšie štáty využívajú slnečnú energiu ako zdroj elektriny. Postupom času sa do popredia dostali krajiny ako Čína, USA, India, Japonsko či Vietnam. Tieto štáty dokazujú, že solárna energia je legitímnou alternatívou fosílnych palív.
Svetu „kraľuje“ Čína, ktorá je zároveň krajinou so svetovo najväčšou populáciou, a teda aj uhlíkovou stopou. Podľa Čínskej národnej administratívy energie krajina v roku 2019 nainštalovala viac ako 31 gigawattov fotovoltaických kapacít. Vďaka tomu celková čínska kapacita dosahuje 205,2 gigawattov.
Čínsky fotovoltaický trh predstavuje 27 percent toho celosvetového. Svet však napreduje, čo si môžeme všimnúť na zaujímavej štatistike. V roku 2017 bol čínsky podiel na trhu s fotovoltaikou 51 percent. Čína zvyšuje počty solárnych fariem kvôli jej zúfalej potrebe elektrickej energie a taktiež kvôli závažne znečistenému ovzdušiu.
USA na druhom mieste
Spojené štáty dosiahli pred troma rokmi 37-percentný nárast nainštalovanej solárnej kapacity oproti roku 2018. Rok 2019 priniesol farmy, ktoré produkovali 13,3 gigawattov, čím sa USA celkovo dostali na úroveň 75,9 gigawattov kumulatívnej kapacity. V najbližšom období sa očakáva, že USA budú aj naďalej napredovať.
Za USA nasleduje v rebríčku celosvetového solárneho trhu India. V roku 2019 predbehla Japonsko a dosiahla 9-percentný podiel na solárnom trhu. Nezaostávala ani za USA, ktoré vtedy vlastnili 11,9-percentný podiel. Kumulatívna kapacita India dosiahla pred troma rokmi približne 42,9 gigawattov.
Pre porovnanie, Slovenská republika dosahovala v roku 2019 v oblasti kumulatívnej kapacity 7,728 megawattov. Naša celková výroba elektriny je na úrovni 27,149 gigawatthodín. Približne 54,7 percenta z toho pochádza z jadrových elektrární, 21 percent z konvenčných tepelných elektrární, 14,4 percent z vodných elektrární a nakoniec 8,9 percent pochádza z obnoviteľných zdrojov, uvádza International Trade Administration.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Euronews, Electrek, Reuters, Investopedia, International Trade Administration