Kryptomeny lákajú psychopatov a sadistov, ukázala štúdia

  • Štúdia z Queenslandu opisuje typy nebezpečných ľudí, ktorých láka kúpa krypta
  • Každého z nich láka iný aspekt investovania
dom poziar bitcoin
Pixabay/Prettysleepy, AaronJOlson
  • Štúdia z Queenslandu opisuje typy nebezpečných ľudí, ktorých láka kúpa krypta
  • Každého z nich láka iný aspekt investovania

Kryptomeny sú v kurze už od roku 2009. Mnohých zvedavcov, ako aj skúsených investorov zlákali na svoj potenciál a na prísľuby zisku. Nová štúdia však zisťuje, že jednu skupinu ľudí tento spôsob investovania priťahuje viac než ostatných.

Temná štvorka

Podľa portálu ScienceAlert ide o takzvanú „temnú tetrádu“. V preklade je to skupina ľudí, ktorá vykazuje jednu zo štyroch osobnostných vlastností. Tými sú machiavellizmus, narcizmus, psychopatia a sadizmus. Prívlastok temná, samozrejme, pramení zo zlých kvalít týchto konkrétnych typov.

V bežnom jazyku to znamená, že ide o ľudí s nafúknutým egom a so záľubou ubližovať druhým. Zároveň majú problémy s empatiou a sú manipulatívni. Často sa spájajú aj s vysoko riskantnými aktivitami.

Štúdiu vykonali vedci z Technologickej Univerzity mesta Queensland. Využili pri nej 566 subjektov, ktorým položili otázky týkajúce sa kryptomien, rovnako ako aj otázky, približujúce ich osobnostné typy, informuje The Sun. Jedna štvrtina opýtaných krypto vlastnila a až dve tretiny potvrdili, že majú o investovanie do krypta záujem.

bitcoin oblek muz
zdroj: Pixabay/AaronJOlson

Každý si príde na svoje

Zaujímavým zistením je, že každý jeden z členov tetrády má svoje vlastné dôvody pre investovanie do krypta. Prvý z nich, machiavellista, je vypočítavý a logický. K dosiahnutiu svojich cieľov pristupuje postupuje vypočítavo a vyhýba sa impulzívnym rozhodnutiam, píše ScienceAlert.

Je však náchylný dôverovať politickým konšpiráciám a verí, že všetci politici sú skorumpovaní. Do kryptomien vkladajú machiavellisti svoju dôveru kvôli presvedčeniu, že sú postavené mimo tejto korupcie.

Narcisti zase veria, že sú neomylní, a preto je pre nich investovanie zárukou čistého zisku. Kvôli tejto údajnej neomylnosti často robia impulzívne a riskantné rozhodnutia.

Zároveň zvyknú byť sústredení na pozitívnu stránku života a veria, že im všetko vyjde. Kryptomeny vidia ako možnosť sebarozvoja a záruku budúcnosti.

graf krypto mobil
zdroj: Pixabay/sergeitokmakov

Psychopatia je výbušná a antisociálna osobnostná vlastnosť. Ľudia, ktorí ňou oplývajú, majú často problémy chápať, vnímať alebo adresovať emócie. Táto ich nátura spôsobuje problémy so stimuláciou, a preto sa často uchýlia k zlozvykom akým je napríklad gambling, alebo v tomto prípade bezhlavé investovanie, ktoré je tiež formou gamblingu.

Rozhodnutie kúpy krypta zároveň pramení zo strachu, že by akýmsi spôsobom nevyužili príležitosť, čo by ich zaradilo nižšie pod ľudí, ktorí tak urobili. Tento pocit má v angličtine aj svoj vlastný akronym, FOMO – fear of missing out. Vo všeobecnosti ide o zlý pocit z toho, že nerobíš niečo, čo momentálne robia všetci.

Finálnym typom sú sadisti, ktorí pôžitok získavajú z toho, že druhým ubližujú. Tým, že kryptomeny vlastnia, sa v ich očiach automaticky zaraďujú nad tých, ktorí nie. Túto skutočnosť môžu využiť na výsmech ostatným za nevyužitie možnosti investovať a to im dodáva pocit zadosťučinenia.

Posledným dvom typom však chýba pozitivita ohľadom vyhliadok do budúcna, a preto si samotný akt investovania neužívajú tak ako machiavellisti či narcisti, informuje DevDiscourse.

Nie je dôvod na paniku

Ak si však sám investorom, nie je dôvod sa báť alebo sa urážať, uvádza autor štúdie, doktor Di Wang. „Študovali sme len podmnožinu ľudí, ktorú zaujíma krypto a ktorí vykazujú znaky tejto skupiny,“ cituje ho The Sun. „Ak ste krypto-minerom, môžete ich vykazovať, ale aj nemusíte.

Ak máš však stále obavy, môžeš si vyskúšať jeden z online testov, ktorý ti napovie, či zdieľaš podobné črty so spomínanou temnou štvoricou.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: ScienceAlert, The Sun , DevDiscourse

Najnovšie videá

Trendové videá