V hlavnom meste Čile bude voda len na prídel. Už nie je dosť pre každého

  • V Čile sa už trinásť rokov pasujú s mimoriadnym suchom
  • V hlavnom meste budú obyvateľom dávať vodu na prídel
Chile, čile
Unsplash/Diego Jimenez
  • V Čile sa už trinásť rokov pasujú s mimoriadnym suchom
  • V hlavnom meste budú obyvateľom dávať vodu na prídel

Aj dnes mnohí popierajú klimatické zmeny. V niektorých častiach sveta však obyvatelia podobné privilégium nemajú. O dopadoch klimatických zmien sa tam nie len rozpráva, čelia im každý deň. Mimoriadne zlá situácia je napríklad v Čile, kde panuje už trinásť rokov rekordné sucho.

Miestna vláda pristúpila ku kontroverznému, no nevyhnutnému kroku, o ktorom sa môže Slovákom našťastie len snívať. Obyvateľom hlavného mesta budú dávať pitnú vodu na prídel, informuje The Guardian.

Mesto bez vody

Nedostatok vody v krajine spôsobil, že rastliny aj živočíchy bojujú o prežitie, zatiaľ čo desaťtisíce hospodárskych zvierat umreli. Ako informuje The Independent, v auguste roku 2019 vyhlásila čilská vláda poľnohospodársku núdzovú situáciu vo viac ako päťdesiatich oblastiach.

Farmári nemajú čím polievať úrodu, obyvatelia nemajú čo piť. Niektoré časti krajiny sú závislé od cisterien. Prírodné zdroje jednoducho vysychajú.

Mesto Santiago, ktorého sa rozhodnutie týka, má takmer šesť miliónov obyvateľov. Teda o niečo viac než celé Slovensko.

„Mesto nemôže žiť bez vody,“ priznal na tlačovej konferencii Claudio Orrego, guvernér metropolitného regiónu Santiago, ktorý nový plán aj oznámil.

Sme však v bezprecedentnej situácii. Po prvýkrát v 491-ročnej histórii mesta sa musíme pripraviť na to, že nebudeme mať dostatok vody pre každého, kto tu žije.“

Výstražný systém

Obyvatelia mesta budú po novom fungovať pomocou výstražného systému. Ten má štyri úrovne, pričom má každá svoju farbu. Systém prechádza zo zelenej na červenú. Jednotlivé farby budú signalizovať, v akom štádiu sa práve s vodou nachádzajú.

Začína sa verejnými oznámeniami, neskôr pristupujú k obmedzeniu tlaku vody a napokon prúd vody na deň prerušia úplne. Obmedzenia sa majú týkať zhruba 1,7 milióna ľudí naraz. Postihnuté oblasti by sa mali zakaždým striedať.

Výstražný systém bude závisieť od kapacity vody v riekach Maipo a Mapocho, ktoré mesto zásobujú. Hladina riek každým rokom klesá. Práve deficit vody v riekach rozhodne o tom, či bude dochádzať k zníženiu prístupu k vode každých dvanásť, šesť alebo štyri dni.

Výnimku z plánu zásobovania vodou budú mať niektoré oblasti v centre mesta s vysokou koncentráciou kapitálu a tiež časti s vlastnými vodnými zdrojmi.

Vláda odhaduje, že dostupnosť vody klesla za posledných 30 rokov o 37 %. Nič nenaznačuje, že by sa mal problém začať zlepšovať. Práve naopak, odhadujú, že do roku 2060 klesne jej dostupnosť v severnej a strednej oblasti Čile o 50 %.

Chile, čile
zdroj: Unsplash/Paula Porto,

„Je to prvýkrát v histórii, čo pristúpilo Santiago k prídelu vody. Deje sa to kvôli klimatickým zmenám. Je dôležité, aby občania pochopili, že tu s nami zmena klímy zostane. Nejde len o globálny problém, ale aj lokálny,“ pripomenul Claudio Orrego.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, Sčitanie, The Independent

Najnovšie videá

Trendové videá