Covid zasiahol vo svete 500 miliónov ľudí. Na Slovensku pribudlo 2,5-tisíc pozitívnych
- Pribudlo 2 477 pozitívnych z 7 148 RT-PCR testov
- Tohtoročné veľkonočné sviatky budú iné ako počas posledných dvoch rokov
- Pribudlo 2 477 pozitívnych z 7 148 RT-PCR testov
- Tohtoročné veľkonočné sviatky budú iné ako počas posledných dvoch rokov
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 820 892, za predchádzajúci deň pribudlo 222 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 477 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 010 890, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 762 270 osôb. Antigénových testov bolo vykonaných za včerajší deň 43 822 626, z čoho až u 5 952 ľudí sa potvrdila pozitivita. Dokopy bolo vykonaných od začiatku pandémie 43 822 626.
V nemocniciach je hospitalizovaných 1 281 pacientov s ochorením Covid, čo je o 23 osôb menej, ako predvčerom. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 27 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 697.
500 miliónov
Celkový počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 vo svete od začiatku pandémie vo štvrtok prekročil 500 miliónov. Oznámila to v noci na piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). TASR správu prevzala z agentúry DPA. WHO štvrtok večer vo svete registrovala 500,19 milióna potvrdených prípadov nákazy vrátane 6,19 milióna úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19.
Prvé prípady koronavírusu hlásili koncom roka 2019 v Číne. Najviac prípadov odvtedy zaznamenali v Európe (209,5 milióna) a v Severnej a Južnej Amerike (151,7 milióna). Na Afriku pripadajú len dve percentá celosvetového počtu prípadov, píše DPA. WHO však predpokladá, že veľké množstvo prípadov na tomto kontinente nie je nahlásených.
Celosvetový počet prípadov dosiahol 400 miliónov začiatkom februára tohto roka. Hranicu 300 miliónov prípadov svet prekročil 7. januára.
Nepokazme si to
Konečne. Na veľkonočné sviatky sme tento rok dostali do vienka slobodu. S ňou však ruka v ruke kráča zodpovednosť, a to nielen za seba, ale aj svoju rodinu a, takpovediac, každého, koho stretneš. Ministerstvo zdravotníctva SR si pripravilo krátky súhrn rád na bezpečné zvládnutie nadchádzajúcich dní od hlavného hygienika Jána Mikasa.
Ak sa práve necítiš dobre, ostaň, kde si. Možno ťa len bolí hlava, alebo máš zapálené hrdlo. Ak si povieš, že si len prechladol a bežný život s oslavami a návštevami, ktoré k sviatkom nepochybne v našej kultúre patria, musí ísť ďalej, rátaj s tým, že ich môžeš iným pokaziť. Ako vieme, omikron aj jeho rekombinant sa šíria pomerne rýchlo a má krátku inkubačnú dobu.
V prípade pozitivity by preto netrvalo dlho, kým by sa jej známky mohli ukázať aj u ľudí, s ktorými si sa stretol. Ak si nie si istí svojou zdravotnou situáciou, radšej sa otestuj samotestom a sprav to poriadne.
Covid pred kostolom neuhne
Hygienik ďalej odporúča nosenie adekvátnych ochranných pomôcok. „Dôsledne noste respirátor v interiéroch, na ľudnatých miestach, zhromaždeniach, pracovných stretnutiach v období pred návštevou rodiny, počas bohoslužobných hromadných podujatí (interiér, exteriér) a tiež po návrate do kolektívu po sviatkoch. Respirátor noste dôsledne aj pri presune za rodinou na sviatky vo verejnej hromadnej doprave, ako sú autobusy či vlaky,“ píše na facebookovom profile ministerstvo.
Na škodu nebude ani to, keď sa s návštevou či pri jej vykonávaní pôjdeš prejsť, a teda vyhneš sa nevetraným interiérom. A na záver sa dostaneme k najzraniteľnejším, ktorí sú práve počas sviatkov, času zhromažďovania sa rodiny, vystavení najväčšiemu riziku.
„Ak sa chystáte stretnúť s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami či inými osobami náchylnými na infekcie či ťažší priebeh ochorení, snažte sa pred ich návštevou vyhnúť rizikovým miestam – zvlášť takým, kde väčší počet ľudí trávi dlhší čas bez respirátorov. Vhodné je pred návštevou otestovať sa minimálne samotestom,“ uzatvárajú.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook/MZSR, NCZI, korona.gov.sk, TASR