Detských psychiatrických pacientov je tak veľa, že nemocnice ich nemajú kam dávať
- Lôžok je nedostatok a zaberajú ich aj Covid pacienti
- MZSR ohlásilo reprofilizáciu lôžok pre detských psychiatrických pacientov
- Lôžok je nedostatok a zaberajú ich aj Covid pacienti
- MZSR ohlásilo reprofilizáciu lôžok pre detských psychiatrických pacientov
Zdá sa, že situácia na Ukrajine, napriek tomu, aká je zlá, pomáha Slovákom uvedomiť si dlhotrvajúce problémy, ktorým štát čelí. Jedným z takýchto problémov je aj nedostatok nemocničných lôžok pre deti s psychiatrickými problémami.
Problém sa prehliadal
Situácia podľa vyjadrenia ministerstva nebola priaznivá ani pred začiatkom pandémie. Jej príchodom sa však problém zdôraznil a kým dovtedy mali nemocnice problém s umiestňovaním akútnych prípadov, v období pandémie sa kapacity zredukovali ešte viac, aby sa časť miest vyčlenila pre Covid pozitívnych pacientov.
Iróniou však je, že počas pandémie prudko narástol výskyt vážnych psychiatrických diagnóz u čoraz mladších detí. Do ambulancií často prichádzali s depresiami či neúspešnými pokusmi o samovraždu.
Ministerstvo vraví o zmenách v siedmich slovenských nemocniciach – Pezinku, Bratislave, Nitre, Kremnici, Martine, Prešove a Košiciach. Reprofilizovať plánujú podľa vyjadrení lôžkový fond a tým vytvoriť miesta pre ďalších pacientov.
Čo však znamená reprofilizovať? Ministerstvo v statuse opisuje, že „zdravotnícke zariadenia vyčlenia do 20 % svojich kapacít určených pre dospelú populáciu, teda z akútnych lôžok psychiatrických oddelení alebo kliník“. Voľne to dokážeme preložiť tak, že deťom sa vyčlenia miesta, ktoré sú v týchto dňoch určené dospelým pacientom.
Problémov je viac
Problematika však netkvie len v nedostatku lôžok. Zdravotnícki pracovníci upozorňujú aj na hlboké medzery v personálnom zabezpečení. V nemocniciach ja naďalej nedostatok sestier a odborníkov. Opäť však ide o problém, ktorý je obyvateľom Slovenska známy už roky.
K nedostatku psychiatrov sa Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vyjadrovalo už pred dvoma rokmi. V reportáži pre TA3 uviedlo, že nedostatok psychiatrov plánujú riešiť. Hovorkyňa vtedy uviedla, že návrhy zmien obsahujú reformu v nastavení už samotného štúdia medicíny.
Kruh problému uzatvára aj fakt, že na Slovensku máme jedinú detskú psychiatrickú liečebňu. Nachádza sa v Hrani, mestečku až na samotnom východe Slovenska. Aj s touto liečebňou sa však spája hneď niekoľko problémov. Okrem toho, že je jedinou na Slovensku, nachádza sa v najmenej strategickej oblasti na Slovensku.
Síce jediný, ale za to nie bezchybný
Deti, ktoré sú v Hrani hospitalizované, za pomocou cestujú z celého Slovenska. Na ich psychické rozpoloženie to podľa odborníčok tiež nepôsobí priaznivo. Deti sú odpútané od rodín a od domova vzdialené niekoľko desiatok kilometrov.
Pracovníčky psychiatrie opisujú v rozhovore Denníka N situácie, keď si z časového hľadiska ani rodič nemôže dovoliť prísť za svojím dieťaťom.
V nadväznosti na problém odlúčenia detí od svojich rodín sa vynárajú aj podozrenia zo zanedbávania ľudských práv práve v detskej psychiatrickej liečebni v Hrani. Verejný ochranca práv vo výročnej správe uvádza, že inštitúcii bolo doručených niekoľko podnetov. Má pritom ísť o porušovanie práv maloletých pacientov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Napriek snahe o zmenu a pokusom o riešenie problematiky sa zdá, že riešením jedného problému sa len vytvárajú ďalšie. Zostáva preto otázne, či spomínaná reprofilizácia pomôže už teraz zúfalej situácii. Môžeme však s určitosťou tvrdiť, že celý problém sa len týmto krokom jednoznačne nevyrieši.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TA3, DenníkN, Instagram, Facebook